Babské kopačky: Nová edícia je o číslo menšia

31.08.2017 / Martin Ferianec
Za ligovými bodmi sa rozbehli belasé Slovanistky v zápase s tmavomodrou Bystricou. (photo: Milo Hlaváček)

Za ligovými bodmi sa rozbehli belasé Slovanistky v zápase s tmavomodrou Bystricou. / (photo: Milo Hlaváček)

Slováci potrebujú istoty, je už legendárna veta, ktorá platí naplno aj pre ženský futbal. Už sa stalo nepísanou a zároveň aj neželanou tradíciou, že nám niekto zdupká z ligy. Fanúšikovia ženského futbalu o svoju istotu prišli minulú sezónu. Doklepali sme to v plnom počte. Z minuloročného výpočtu ligových žien nám však v začínajúcej sezóne chýbajú už tri celky.

Nové Zámky za predvedené výkony dostali druhú ligu. Šaľa pokračuje v záhadnej koncepčnej sinusoide – neprihlásiť sa ísť dole, vyhrať postúpiť hore, odohrať sezónu a neprihlásiť sa znovu. Miesto nich sme dostali dvoch ambicióznych nováčikov, NMŠK Bratislava a Ružomberok. Dva mesiace sme živili nádej, celé leto sa živo diskutovalo, či niekto z nováčikov nevyskladá juniorku alebo sa o takmer zabudnutú istotu postarajú Teplice. Celú jar nastupovali so súpiskou, na ktorej by počet účastníkov zájazdu trafila aj Pani Mária. Nakoniec to zapichli takpovediac „na Slováka“, dva dni pred štartom. Úzky káder Trenčianskych Teplíc ich dostal do úzkych. Istoty sme sa žiaľ dočkali.

Nech nám nie je málo, stihli sme nedohrať už aj zápas v prvom kole junioriek. Ďalší malý signál, alebo skôr riadna siréna, k diskusii o počte tímov v lige. Členská základňa najbližšie roky evidentne nevie obslúžiť viac ako 8 klubov. 10 je túžba, 9 vyprodukuje situácia na trhu a na 8 by sme mohli po vzore EU regulovať sami.

Keďže nás zostalo nepár, niekto musel mať voľno. Padlo na majstra. Užíval si ho v Gruzínsku na kvalifikácii ligy majstrov. Aké črevné problémy a koľko dukátov si z tejto milionárskej súťaže priniesol, písať ešte budeme. Zvyšok už zarezával naplno v lige. Nitra zarezala Žilinu. Ihrisko a tri body našli na východe Myjavčanky, Slovan sa úspešne vytrápil s Bystricou a nováčikovia si dali spicha v najvoňavejšom mieste pod tatrami.

Žilina – Nitra 0:3

Ak chce niekto robiť predzápasovú prognózu zápasu Nitry podľa minuloročnej tabuľky, môže si pokojne do rúk zobrať tabuľku učiteľských platov. Vyčíta z nej rovnako. Nitra príchodom mnohých nových hráčok z vonku, prípadne z už druholigovej Šale, skĺbila kvalitu a skúsenosť. Môže si užiť 15 minút slávy. V lige je to dĺžka sezóny až dvoch. U žien sa vek neprezrádza. Je však futbalový, kedy človek neplánuje v dlhodobých horizontoch. V samotnom zápase Nitra dominovala, Žilina skúšala obľúbenú taktiku zabezpečenej obrany. Zabezpečila sa troma gólmi vo vlastnej bráne, tak to asi nemysleli.

Slovan Bratislava – Banská Bystrica 1:0

Nie je všetko zlato čo sa belasí. Ani samotný dres nijako neuľahčí zlatú cestu za troma bodmi. Proste teba odmakať treba bušiť. Belasé tieto predpoklady do bodky plnili. Hlavne ak hráte na Bajkalskej. MHD jazdí minútu čo minútu a súper k bráne pristaví okrem obligátneho autobusu aj trolejbus s električkou. Dieru medzi dobre zostavenými strojmi našla až tesne pred koncom Šurnovská. Ak bude najbližší vzájomný zápas v ponuke stávkových kancelárií, pamätajte že výhra o gól pre Slovan je taký mletý štandard bez cukru.

Michalovce – Myjava 1:4

Šesť hodín v autobuse, 32 stupňov vonku, Šírava po nosom a baby pošlú div, že nie na pravé poludnie naháňať habán. Si poviete, v takom prípade už aspoň body musíme brať. A kopaničiarky aj brali, aj keď neboli kompletné, no už jemne posilnené. No, jemne. Ak príde hráčka, ktorá má podľa štatistík schopnosť dať gól každých 27 minút, nie je reč o jemnosti. Panáková dala tri, čiže potrebovala nadpriemerných 30 minút na jeden. Po zápase sa ešte vymenili poznatky o štýle hry oboch tímov ako vhodný námet do diskusie Števa Hríba.

Ružomberok – NMŠK Bratislava 2:3

Pod dohľadom ministra financií a riaditeľa finančnej správy sa odovzdávala nováčikovská daň v Ružomberku. Vyššiu kvôli emisiám z papierní a prehre viac ako nádejne rozohraného zápasu zaplatili domáce. Darmo, vratky sa vyplácajú v Bratislave. Hosťujúce hráčky sa vrátili zo stavu 0:2 z ich pohľadu. Do polčasu si dostali na diskrétnu vzdialenosť jedného gólu. Tréner NMŠK vytiahol žolíka a žolík je za všetky ostatné karty. Striedajúca Frantová nestihla riadne rozbehať kopačky a vyrobila štandardku na vyrovnanie a následne sama rozhodla.