Štyri prehnané reakcie po dôležitej výhre

03.09.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Kuco v maske. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Kuco v maske. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Bol to dôležitý zápas. Slovenskí reprezentanti porazili Slovincov a podporili šance na druhé miesto v kvalifikačnej skupine F pre majstrovstvá sveta 2018 v Rusku. Pohľadný zápas a plnokrvný výkon Kozákovcov odtrhol z reťaze lavínu prehnaných reakcií spoľahlivejšie, ako český turista v Tatrách. Pozrime sa na ne zblízka. 

Dostali sme Anglicko pod tlak 

Celkom som nepochopil, prečo sa redaktori pýtali trénera a hráčov pár minút po zápase, či sme dostali Angličanov pod tlak. Naozaj? My Angličanov? Akože sa majú začať báť o prvé miesto v skupine, keď majú tri zápasy pred koncom sedemnásť bodov, najbližšie dva zápasy doma a posledný v Litve?

Tréner Kozák sa len pousmial a rukou naznačil, kde je anglický reprezentačný futbal v porovnaní s našim. O úroveň vyššie. A mal pravdu. Pondelkový zápas môže byť ďalším nezabudnuteľným zážitkom a v súčasnej forme Slovákov sa dopredu nedá vylúčiť ani bodový zisk. Ale aby sa Angličania báli? Ste nikdy nečítali tamojšiu tlač? 

Pre nich je Slovensko len ďalším (slabším) súperom, ktorý príde na Wembley. Venujú mu pramálo pozornosti, celá je sústredená na ich problémy. Tešia sa, že Kaneovi skončil august, kedy nedáva góly. Rozoberajú slabý výkon Sterlinga na Malte, ktorého tréner Southgate cez prestávku striedal. Slovensko nepodcenia, to sa na Ostrovoch nerobí, ale pod tlakom sa určite necítia a nebudú cítiť ani v pondelok večer. 

Jedine, že by im naši šupli do polčasu dva góly, potom by ich ten anglický stoický pokoj mohol opustiť. 

Kozákova chyba

Ďalšiu búrku v pohári borovičky spustilo Kozákovo priznanie, že urobil chybu keď sa s trénerom U21 Hapalom dohodol, že mu nebude siahať do mančaftu. To počul každý. Tréner Áčka ale hneď dodal aj "Bé" a to už nespomína nik. Povedal, že na niečo to bolo dobré, mladí reprezentanti sa dostali na záverečný turnaj a na ňom hrali výborne. Aj, alebo najmä vďaka nemu je dnes Lobotka v Celte Vigo a Škriniar v Interi Miláno.

Neviem, či by pred rokom proti Anglicku a Slovinsku dvom prehrám zabránil napríklad taký Lobotka. Nebol ešte hráčom, ktorým je dnes. A nebol by ním, keby nehral na Euro 21 v Poľsku. Situácia bola vtedy špecifická, tréneri ju riešili, ako riešili.

V najbližšom čase podobná asi nehrozí, U21 rozbieha nový cyklus. Teraz už nikto nepochybuje, kto bude mať prednosť keď sa Slovenskí muži prebojujú do Ruska. Nič ale nezaplnilo titulky v novinách tak spoľahlivo, ako "Kozákova chyba". Dúfam, že ste klikali odušu. 

Najlepší výkon Slovenska

Paradoxne, najmenej prehnaná reakcia hovorí o najlepšom výkone Slovenska. Chce sa trochu poupraviť, prípadne dovysvetliť. Bol to aj podľa mňa najlepší výkon slovenskej futbalovej reprezentácie - na domácom ihrisku, proti silnému súperovi, v zápase, v ktorom išlo o veľa. Najkrajší zápas reprezentácie v kvalifikácii. 

Permanentné ofenzívne nastavenie všetkých na trávniku bolo nevídané. Tvrdohlavé využívanie krídelných priestorov detto a dlhé držanie lopty pripomínalo priam až tiki-taka. Deväťdesiatjeden percentná úspešnosť prihrávok (91%) ale nevznikla len z krátkych posúvaní lopty medzi hráčmi, čo stáli blízko seba. Lobotkove pasy sa nápadne podobali na Hamšíkove, škoda, že aj Maka v druhom polčase vychytal Oblak. 

Množstvo gólových šancí po kombináciách, presné strely z diaľky súpera drvili, len špičkový svetový gólman držal tak dlho nulu. 

Slovinci zjavne nemali svoj deň. Bránili dobre, ale smerom dopredu boli bezzubí. Hrali len toľko, koľko im ich súper dovolil a ten im nedovolil zhola nič. Smerom dopredu sa nezmohli ani na jednu strelu na Dúbravku. Bravó. 

O budúcnosť futbalu je postarané 

Toto je samozrejme najväčšie klišé. Nikto dnes nemôže povedať o strednodobej budúcnosti Slovenska zhola nič. Éra "po Hamšíkovi" bude iná, ako desaťročie s ním. Škriniar s Lobotkom a ďalší mladí hráči sú samozrejme veľkým prísľubom. Nikto ale negarantuje, že reprezentácia našej krajiny bude aj o päť - desať rokov patriť tam, kde patrí dnes. Na špicu druhej vlny európskych tímov. 

Udržať krok s konkurenciou je a bude ťažké. Čo najviac hráčov by malo hrávať v čo najlepších eurokluboch. Hrávať, nie len trénovať. Či vyrastie z Dudu alebo Bénesa nástupca Hamšíka dnes netušíme.

Bodaj by sa všetci tí, čo vidia budúcnosť Slovenska ružovo, nemýlili. Maľovať na základe jedného krásneho výkonu v dôležitom zápase slavobrány je dosť predčasné. Bolo ale krásne sa na súčasnú formu Kozákovho výberu v piatok pozerať. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár