Z Ostrovov potrebujeme priniesť bod. Nemusí prísť dnes, ale môže

04.09.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Pripravení na večer. (photo: SITA/AP Photo/John Walton)

Pripravení na večer. / (photo: SITA/AP Photo/John Walton)

Slovensko pätnásť, Škótsko a Slovinsko po jedenásť bodov. Taká je situácia na druhom mieste v kvalifikačnej skupine F pre majstrovstvá sveta vo futbale 2018 v Rusku. Do konca zostáva každému odohrať po tri zápasy. Dnes si vysvetlíme, prečo Slovákom postačí, keď z najbližších dvoch zápasov na Ostrovoch prinesú bod. 

O prvé miesto sa nehrá

Anglicko skončí prvé, bez ohľadu na dnešný výsledok. Má príliš dobrý káder, aby sa im podarilo dvojbodový náskok neuhájiť. Navyše hrá najprv dvakrát doma, dnes proti Slovensku a v októbri proti Slovinsku. Ako povedal v Góloch Bodoch Sekundách Marcel Merčiak, v kvalifikácii prehrali na Wembley len jeden zápas, kedysi dávno proti Chorvátom. Dlhodobú súťaž ukončia v Litve.

Celkom určite získajú viac, ako 20 bodov. Do Ruska síce postúpia ako suverénni víťazi kvalifikácie, či sa Albiónu podarí diera do sveta na Mundiale, nevedno. Ambície sa celkom nekryjú s kvalitou ich kádra, aspoň zatiaľ medzi najsladšiu svetovú futbalovú smotánku nepatria. Každý to vidí, každý to vie. Len oni nie. 

Prečo je jeden bod kľúčový

Škóti aj Slovinci môžu získať maximálne dvadsať bodov. Aj to iba jeden z nich, keďže v záverečnom zápase sa postavia proti sebe (v Slovinsku). Povedzme, že Škóti dnes premôžu Maltu a Slovinsko Litvu. Budú teda neskoro večer mať po štrnásť. Na začiatku októbra cestujú Slovinci do Wembley a Škóti doma privítajú našich. Ak sa Slovinci dostanú na pätnásť, budú radi. 

V poslednom kole hrá Slovensko doma s Maltou a verme, že s troma bodmi z Trnavy môžeme počítať. To nás dostáva na osemnásť. Jasné, Francúzsko neporazilo doma Luxembursko, čiže stať sa môže všetko. Lopta bude navyše celkom určite aj 8. 10. guľatá a zápas sa začne od nula-nula. Kozákovci ale vyhrajú. 

Ak predtým získajú naši čo i len jeden bod na Wembley alebo v Škótsku, budú ich mať 19. 

Škóti môžu mať 20, ale iba ak už nestratia ani jeden. Nemusia, majú formu a iný káder ako ten, ktorý sme vyprášili vlani na domácej tráve.

Slovinci majú najťažší žreb a z troch tímov v hre najmenšiu šancu. Štrnásť bodov pred posledným zápasom proti Strachanovcom ich už nemusí motivovať. 

Pravdepodobnosť, že na baráž postačí 19 bodov, je podľa mňa vysoká. K nim chýba Slovensku získať jeden v najbližších dvoch dueloch na trávnikoch Veľkej Británie. Vlastný gól toho zeleného hipstera v piatok večer bol kľúčový. Prihral nám dva extra body a Slovincom navyše jeden ubral. Inými slovami, bol (takmer) zlatý. 

Ako na to

Zo všetkých scenárov je najkrajší ten o výhre Slovenska dnes večer. Snívať môžeme, zo všetkých zápasov, na ktoré sme proti nim nastúpili je dnešný zdanlivo najpriaznivejšie naklonený smerom k našim. Aktuálnu formu sme videli na vlastné oči, do zostavy sa vracia osvedčená dvojica stopérov. Angličania nám za 180 minút v dvoch minuloročných zápasoch nedali gól. Jediný až v nadstavenom čase, ktorý sa už asi ani nemusel hrať. 

Tréner Kozák stojí proti zaujímavej výzve. Tri zápasy proti jednému z top európskych mužstiev za 15 mesiacov je celkom dosť. Kuriozitou je, že proti nemu bude stáť tretí tréner. Na EURO viedol Angličanov Roy Hodgson, v Trnave vo svojom jedinom (!) zápase na lavičke Albiónu Sam Allardyce, dnes je trénerom mladý Gareth Southgate. Znamená to tri predsa len čímsi iné herné štýly, aj keď gro Anglicka tvoria rovnakí hráči. 

Našu zostavu nevieme, no odborníci čakajú overenú obranu Pekarík - Škrtel - Ďurica - Hubočan, predstopérov Škriniara s Lobotkom (v piatok nie 100% zdratovne fit Kucka na striedačke), vpredu možno namiesto Weissa k Hamšíkovi a Makovi Rusnák, lebo sa celkom určite bude treba viac vracať. Na hrote Nemec, ako obyčajne. Uvidíme. 

Sebavedomia a odhodlania majú Slováci zdá sa primerane. Večer na nás čaká ďalší zážitok. Akýkoľvek bod posúva reprezentáciu prakticky nabetón do baráže. 

Nech Bože dá už dnes. Pokojne aj všetky tri. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár