Slovnaft Cup: Skoro repríza finále pre Skalicu

14.09.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Belasý Most, tmavá Skalica.  (photo: Telovýchovný vedúci)

Belasý Most, tmavá Skalica. / (photo: Telovýchovný vedúci)

Slovnaft Cup pokročil, zo 64 adeptov na prestížnu trofej je polovica z hry von. Plus mínus tuším jedna dohrávka. Aj dnes sme zozbierali reporty z rôznych trávnikov, aby sme priblížili atmosféru, v ktorej súťaž pokračovala septembrovým kolom. Stano s taškou sa šiel pozrieť na nebeské derby do Svätého Petra, na tom tom mieste pozývame do Belej, Myjavy a na skoro reprízu minuloročného finále.

Belá-Dulice - Tornaľa, píše Michal Salíni

K nám zavítali hostia z Tornale, ktorí hrajú štvrtú ligu tak ako my, ibaže južnú časť. Na obed som zistil, že na výhru našich chlapcov je krásny kurz 2,10. No kto by nestavil. Tak som tam teda tých 5 eur dal, že bude na pivo.

Zápas sa začal v studenom a veternom počasí, ale napriek tomu prišla celkom slušná divácka kulisa. Na rozdiel od minulého kola zavítalo viac ľudí z okolia, k tomu aj pár (fanuszyikov) fanúšikov súpera. Podával sa guľáš a klobáska, proste pekné stredajšie popoludnie. Zápas sa začal zostra, Belá strelila gól už v druhej minúte zásluhou Jana Debnára, ktorý premenil pokutový kop. V 7. Minúte bolo už 2:0 zásluhou opory domácich Michala Haneka, bývalého slovenského reprezentanta.

Hostí z Tornale vývoj absolútne zaskočil, takže do 20. minúty sa hralo prakticky na jednu bránu. Avšak hráči z juhu Slovenska sa jednou šancou po chybe domácej obrany chytili a hra sa postupne vyrovnala. Po polhodine hry zoťal hosťujúci stopér domáceho Lukáša Mravca, za čo si vyslúžil (len) žltú kartu, ale Mravec v zápase skončil. Táto strata na druhej strane ako keby zaskočila domácich, ktorí sa dostali do útlmu, znervózneli a začali robiť mierne chyby v rozohrávke, čo futbalisti z Tornale využili a zásluhou Csabu Juhásza (s novou prezývkou 'čabajka') znížili na polčasových 2:1 pre Belú.

Do druhého polčasu nastúpili domáci koncentrovaní a dvoma krásnymi gólmi kapitána Martina Kováčika, z ktorých hlavne druhý z priameho kopu by si určite zaslúžil dostať sa do markizáckeho Frajera na záver, strhli zápas definitívne na svoju stranu. Potvrdzovali to výkriky ''ištenem!'' z časti tribúny, kde sedeli hosťujúci fanúšikovia. Beľanci si už zápas postrážili, postúpili do 4. kola, kde vyzvú Poprad. O motiváciu navyše majú postarané, keďže v prípade výhry by sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretli so Žilinou, čo by bol isto futbalový sviatok.

A ozaj, ja som navyše vyhral aj svoj tiket. Teším sa na ďalšie kolo.

Myjava - Púchov, píše Martin Ferianec

Tretie kolo takmer Európskeho pohára postavilo proti sebe celky, ktoré majú za sebou aj úspešnejšie časy ako účinkovanie v tretej, respektíve štvrtej lige.

Ak chcú Myjava aj Púchov nadviazať na svoju eurominulosť, cesta je jednoduchá. Stačí vyhrať Slovnaft Cup. Vzhľadom k výsledkom a výkonom v prvých kolách boli za favorita zápasu tretieho kola pasovaní hostia z Púchova.

Fakt, že výkonnostné a tabuľkové rozdiely stiera bývalé sídlo úspešnej reprezentačnej U21 na myjavskom štadióne pochopili aj bookmakeri. Kurz na Spartak prudko klesal z počiatočných 4,85 na 2?7 behom necelého dňa.

Bookmareri vedeli, čo robia. Na lopte boli totiž od začiatku aktívnejší domáci. Platonický tlak však končieval buď nezakončeným závarom vo veľkom vápne, alebo neefektívnou koncovkou. Meno brankára Myjavy sme sa dozvedeli až po šanci Púchova v 35. minúte.  Bol ním Solnička. Do šatne ale dostali gól hostia, čo s ním robili sa napriek snahe nepodarilo zistiť.

Druhý polčas sa ale evidentne inšpiroval prvým. Ďalší festival nepremenených príležitostí na strane domácich, jedno vážne ohrozenie bránky Púchovčanmi a gól tesne pred koncom. Kopaničiari zdolali súpera 2:0 a majú znova o čosi bližšie k Európskej lige. Radosť divákov bola dokonca o čosi málo väčšia ako z vypadnutia Senice v Medzeve.

Slovan (Most pri Bratislave) - Skalica 0:2, píše Telovýchovný vedúci

Pôvodne som sa vybral na iný zápas. Cestou domov mám Dunajskú Lužnú, na jej pažiť príde po neexistujúcom bratislavskom obchvate Petržalka. Škoda, že až vo štvrtok, to mi vôbec, ale vôbec nevyhovuje. Zmenil som teda plán a použil na cestu z mesta inú trasu. Cez Most pri Bratislave. Miestny Slovan privítal lanského finalistu zo Skalice.

Domáci hrajú o dve súťaže nižšie, ako nedávno ešte prvoligista. Nenechali ale nič na náhodu. Chceli súperovi zjavne znepríjemniť život tak, že im budú čo najviac pripomínať súpera z popradského májového - neúspešného - finálového zápasu. Veľké SLOVAN MOST PRI BRATISLAVE majú napísané na múriku medzi striedačkami, dresy pre istotu boli úplne slovanistické. Biele trenírky a najbelasejšia modrá, akú som videl.

Nepomohlo. Kým som sa predral miliónom áut (číslo sedí len približne), rozhodca fúkol do píšťalky polčas. Nula - jedna, prišiel som o vlastný gól stopéra a asi aj o zranenie brankára. Zdalo sa mi, že sa náhradník rozcvičuje nejak čulo, do druhého polčasu skutočne nastúpil. Hralo sa v silnom vetre, ten robil problémy najmä slovanistom. Museli hrať proti nemu a hatil tak akúkoľvek snahu o prekonanie kompaktného tímu Záhorákov. Aspoň dúfam, že Skalica je na Záhorí.

Hostia mali situáciu úplne pod kontrolou. Neponáhľali sa do útoku, trpezlivo otáčali hru a nútili domácich behať. Potom im nezostávali sily a treba priznať že ani kvalita na vyrovnanie. Ani jedna strela nemierila medzi tyče Skalice v druhom polčase, jeden pokus z diaľky som evidoval no smeroval tak krivo, že je zbytočné o ňom písať čo i len o písmenko viac.

Sudca posúdil jeden pád v šestnástke Slovana (Most pri Bratislave) ako faul a tak si v druhom polčase postup hostia poistili gólom z penalty. Cigánsku ani klobásku som pre zmenu netestoval, potešil pohľad na peknú zaplnenú mikrotribúnu. Názov a dresy favorita nezaskočili, do top 32 idú zaslúženie hráči Skalice.