Nebeské derby: Svätý Peter - Bílí Andeli

14.09.2017 / Stano Staško
Nebesá nad Svätým Petrom. (photo: Stano Staško)

Nebesá nad Svätým Petrom. / (photo: Stano Staško)

Keď sa hrá skvelý zápas nejeden fanúšik neváha precestovať mnoho kilometrov za klubom, ktorý chce vidieť. Tak som precestoval aj ja, zhruba 300 km na "nebeské derby" Svätý Peter - Bíli Andeli.

Za obláčikmi

Rovnako ako trom kráľom, ukazovala smer cesty hviezda na nebi, mňa viedli obláčiky na nebesky modrej oblohe, ako z Michelangelovej maľby v Sixtínskej kaplnke. Čakal som, že na nich budú zápas sledovať aj cherubíni, serafíni, všetci svätí aj Najsvätejšia Trojica. Tesne pred zápasom, sa však obloha zatiahla a na ihrisko vybehla iná najsvätejšia, rozhodcovská trojica. Zrejme najvyšší tento zápas zatrhol, alebo v nebi mali iný program.

Dolu na trávniku sa všetko začalo priateľsky. Trnavčania pred zápasom odovzdali domácim dary, tak ako sa patrí, keď idete k niekomu na návštevu. Nepatrí sa prísť s prázdnymi rukami. Domáci si s Trnavčanmi na oplátku, hneď na začiatku urobili spoločnú fotku.

Inak cestu k ihrisku lemovali policajti. Podľa mňa Sv. Peter toľko policajtov ešte nevidel. asi očakávali trnavských ultras. Tí však neprišli. Asi ostali vo svojom domovskom kotli. Domácich hnali fanúšikovia, ktorí sa rozostavili okolo celého ihriska, aby každý videl. Na streche šatní sa ešte rozložili dvaja domáci bubeníci, ktorí na obrovských bubnoch chceli určovať tempo zápasu, ako Rimania na otrokárskych vesliciach. Nie vždy však dokázali udržať rytmus, a tak vyzerala aj hra domácich. Raz veľmi sympaticky až prekvapivo, inokedy im to haprovalo.

Domáci vstúpili do zápasu s nasadením, nesnažili sa, ako  sv. Peter zamknúť bránu. Vpredu mali útočníka čiernej pleti, ktorý veru vystrkoval rožky a mal zopár nádejných pološancí. Bola to tajná zbraň na Andelov. Tí, ich však zaskočili podobnou taktikou, keď domácich svätcov zamkli pred ich šestnástkou. Vo vzduchu doslova viseli góly. Aj sa tak stalo. v 12., 19., 28. a 34. minúte. Domáci sa snažili, čo to šlo. Síce nádejne, ale márne. Nakoniec to vyriešili huncútsky. Keďže nedokázali dať gól do brány, dali ho Trnavčanom do šatne.  Znížili v posledných sekundách prvého polčasu. Na polčasovú prestávku tak išli všetci spokojní.

Povzbudení gólom, začali domáci druhý polčas veľmi ofenzívne, čo Andeli nečakali a tak svätci z Petra mali tri výborné šance. Avšak bez výsledku. Potom to už mali fortunaligisti  vo svojich rukách. A tak v posledných minútach zápasu padali góly ako listy zo stromov na jeseň. Zápas skončil 1:8. Najzamestnanejším hráčom sa stal brankár domácich, ktorý chytil snáď ďalších osem gólov.

Po zápase boli všetci kamaráti, presne tak, ako aj pred ním. Aj keď sa kopali dve penalty, nebola udelená žiadna karta. Teda slušnosť nadovšetko. Domáci Bílych Andelov pekne pohostili. Tí si v šatni zakričali akoby vyhrali Ligu majstrov a šup, rovno do autobusu. Sprchovať sa budú doma. Asi aby stihli večerné zápasy Ligy majstrov v telke.

Deväť gólov, atraktívny súper, všetci kamaráti, ... po zápase však nebo nad futbalom zaplakalo. Nevadí, všetci odchádzali spokojní.