Pondelkové Tréneroviny - Čo je veľa, to je Ševela

18.09.2017 / Richard Hanzlik
Extréner Trenčína. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Extréner Trenčína. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

V Trenčíne vždy dokázali ľudí baviť. Každé leto sa tak deje na Pohode, ale od roku 2007 sa začala sranda aj na Štadióne na Sihoti, alebo ak chcete, na Štadióne pod lízatkami. Vtedy Holanďan s koreňmi v Chop Suey a Kung Pao La Ling prebral zachraňujúci sa klub a do jeho čela postavil majstra vo vyprážaní hranoliek a detskej nadváhe Roba McDonalda. Do dvoch rokov chceli titul a vstup do Ligy majstrov. Kto sa vtedy nesmial, nech do konca života pozerá tlačovky Danka s Plavčanom. Smiali sme sa až do sezóny 2014/2015, kedy AS získal pod Ševelom dvakrát po sebe double. Teda zobrali všetko, o čo sa na Slovensku hralo. Nevyhrali iba vo Farme, Slovensko hľadá talent a Moja mama varí lepšie ako tvoja. A pritom stále fungovali štýlom veľkoobchodného reťazca. Dobré veci sa predajú a do regálu sa doložia rovnaké. Po druhom double to však už nabralo iný smer. Futbalisti stále odchádzali, ich miesta už začal zaberať druhotriedny tovar. Vo finiši uplynulej sezóny stihli zachytiť poslednú miestenku do Európskej ligy, ale úvod do novej im musel pripomínať nočnú moru bez klaunov, ktorí z kanálov strašia deti a unášajú ich. Všetko to bolo navyše podľa scenára, ktorý by dokázal napísať aj absolvent Vysokej školy života. Herná prevaha, veľa šancí a deravá obrana. Súperi mužstvo prečítali a zistili, že im stačí nechať voľného Jangu a proti mužstvu, ktoré pri útočení nechá vzadu 2-3 hráčov už pri brejku niečo vymyslí. Aj Zidane rýchlo pochopil, že bez Casemira to nepôjde. La Lingovi došla trpezlivosť a Ševelu vyhodil. Niekto hovorí, že nová metla dobre zmätie, iný by mohol povedať, že s pokazeným kinder vajíčkom vajce Benedict neuvaríte. Šancu na trénerský úspech oživením mužstva dostalo duo Marček - Cifranič a je veľká otázka, či je toto jediné a správne riešenie situácie. Ševela si novú prácu nájde veľmi rýchlo a v Trenčíne ešte môžu tento krok ľutovať.

Kolo číslo 8

Po ôsmich kolách je stále na čele trio Nitra, Slovan a Trnava. Corgoni si doma urobili praženicu z Podbrezovej, Slovan zostrelil Ružomberok, Trnava porazila v popradskom aquaparku Prešov, Žilina s Trenčínom odohrali asi najkrajší zápas jesene a Michalovce porazili Senicu s novým trénerom Hudecom. Dunajská Streda v poslednom zápase cestovala do Zlatých Moraviec na naozaj dobrý zápas.

MŠK Žilina - AS Trenčín 5:1, 3762 divákov

Ak sa občas v lige nájde zápas, ktorého sponzorom by mal byť Gutalax, partnerom zápasov medzi poslednými majstrami by mal byť Prostenal. Zase raz sme totiž videli nepretržitú futbalovú zábavu, pri ktorej ste nemali čas ani odbehnúť. Trenčín už s novými mužmi na lavičke, ale s rovnakým prístupom k futbalu ako doteraz. Žilina nemusela meniť nič, mužstvo sa rozbehlo a Guľa sa už nemusí báť stretnúť v meste Karčiho. Výsledkom bol zápas, pri opise ktorého by Merčiak s Borbélym dosiahli spoločný verbálno-poetický orgazmus a Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV by mal na tri roky o prácu postarané.

Trenčín začal veľmi dobre. Tlačili domácich a kopali toľko rohových kopov, že cez polčas museli hospodári pri rohových zástavkách meniť vyšúchaný koberec za nový. Ale zase rovnaká rozprávka. Beridze zahodil toľko šancí, že do polčasu mohli hostia viesť o tri góly. Namiesto toho ich Žilina trikrát potrestala a po polčase snahu hostí ďalšími dvomi kúskami zlomila. Dokonca sa do hry dostala aj nová posila Miloš Lačný. Tentokrát nahý Žilinou s vlajkou TENTO behať nemusel. Trenčín ukázal výborný futbal vpredu, ale vzadu je stále naivný ako Twiinsky, keď si mysleli, že umelé kozy a featuringy so Snoop Doggom a Flo Ridom z nich urobia speváčky.

ŠK Slovan Bratislava - MFK Ružomberok 2:1, 565 divákov

Superman mal kryptonit, Procházka novinárske otázky a Slovan má Hrnčára, ktorý mu vždy vedel veci znepríjemniť. Ružomberok sa na to spoliehal aj pred výletom na Pasienky. Miesto, kde oranžový klub z mesta korbáčikov a aromatického vzduchu z papierničky zaznamenal svoj prvý veľký úspech. Na ten dodnes spomínajú aj v Poluse, na ktorom pri poslednej penalte Jaro Hrabal rozbil tri výklady. Ale Slovan do zápasu išiel s tým, že ak veci pôjdu ako majú, dostane sa na čelo tabuľky. A podľa toho aj do zápasu nastúpil.

Od začiatku sa najlepšie platení futbalisti v lige do súpera zahryzli a aktivitou vyčnieval Mareš, ktorý sa vrátil do 90. rokov, kedy Leoš nosil kožuchy z polárneho skútra a blonďavý melír sa predával lepšie ako Fragola Limone. Prvým útokom Macík odolal, ale potom Oršula ukázal, že nie je len dobrý kamoško Vladka Weissa, ale raz by pri dobrej konštelácii hviezd mohol byť futbalistom. Najprv našiel Mareša, potom Holmana a Ružomberok sa snažil odpovedať vysokými loptami Mareka Saparu. V druhom polčase Hrnčár zmenil formáciu, hostia sa snažili, Slovan nevedel zápas zlomiť a dráma nastala až po Danielovom góle v poslednej desaťminútovke.

FC Nitra - FK Železiarne Podbrezová 1:0, 2450 divákov

Sranda pokračuje a z Ivana Gauáda sa časom stane motivačný psychotréner, ktorý by aj z ministra financií vytlačil malú násobilku. Mužstvo síce nehrá bohvieaký futbal, ale bojovnosť, odhodlanie, dobrá obrana a chleby vo vajci na klubových raňajkách ho stále držia na miestach, kde by sme čakali iné mužstvá. Podbrezová už len spomína na minulú sezónu a aj Karči Praženica už cíti, že ak v najbližšom čase nezaberie, môžu sa chlapci zamestnať v miestnych železiarňach a lopty odkúpi súkromná plastická klinika Aleny Pallovej.

Sledovanie prvého polčasu, slovami Dary Rolins, nebola moja šialka kávy. Podbrezová bola mysľou ešte na R1-ke, Nitra zase čakala na to, kým sa obrana otvorí. Sieť rozvlnil len Kóňa, aj to len z bočnej strany bránky. Tomáš si chuť napravil v druhom polčase, hostia sa museli osmeliť, ale proti Nitre je to ťažké. Kým im na gól stačí aj potknutie o loptu, prekonať Hrošša je ťažšie, ako vyhrať štátny tender na výstavbu diaľnic. Hroššo tak zapísal ďalšie čisté konto a Eduard Chmelár sa čuduje, pretože toto predvolebné prieskumy tiež neukazovali

1. FC Tatran Prešov - FC Spartak Trnava 0:2, 1079 divákov

Prešov sa na zápas s Trnavou pripravil vypadnutím zo Slovnaft Cupu v zápase proti Dubnici. Už sa môže sústrediť iba na domácu ligu a zápasy v Národnom tréningovom aquaparku, na ktorom získal iba o jeden bod viac ako Myjava v tomto ročníku Fortuna ligy. Takže doma nie je vlastne doma, ale stále vonku, keďže na zápasoch sa väčšinou nachádza viac neutrálnych divákov, ktorí dostali lístky ako bonus pri kúpe vstupov na tobogány. Rovnako to bolo aj proti Spartaku, ktorý prišlo podporiť cca 500 fanúšikov neštandardného režimu, pumpového jedla a cestovného ruchu.

Najväčšou hrozbou domáceho tímu bol aktívny Černák, stále sa šmýkajúci Adekunle, ktorý očividne obul lakovky a falošná kofola s nealko pivom v bufete. Jedinú šancu zahodil samotný Černák a Spartak sa v počte šancí tiež príliš nepretrhol. Na Vlaskovi je vidno, že ešte potrebuje chvíľu, aby si zvykol na pohyb svojich spoluhráčov, ktorý je občas podobný pohybu domáceho robotického vysávača. Dobre sa naraňajkoval Jirka, ktorý najprv prepálil Taliana, potom Ronaldovským kopom trafil brvno, z brejku zápas rozhodol a jeho hetrik visel vo vzduchu. Posledná strela išla nad a bravúrne ju zákrokom kola v hľadisku vyškriabal fanúšik Lukáš, ktorý už dostal ponuku od Ivana Kmotríka ml. ako Helena Vondráčková.

MFK Zemplín Michalovce - FK Senica 2:1, 1968 divákov

Ivan Vrabec musel zo Senice odletieť do krajín, kam na jeseň odlietajú vrabce a nahradil ho Ladislav Hudec. Výhodou bolo, že mu nemuseli kupovať novú teplákovú súpravu. Stačilo oprášiť tú, ktorú pred rokmi nosil a prísť do kabíny spoznávať hráčov, ktorých mu vedenie nadelilo. Prvý spoločný teambuilding si dali chlapci na východe republiky v Medzeve. Oslava to musela byť naozaj dobrá, pretože na druhý deň dokázali so štvrtoligistom vypadnúť a už aj oni ušetria benzín za pohárové výjazdy.

Michalovce sa pred zápasom posilnili. Z Legie Varšava im na hosťovanie prišiel strelec Sulley. Na druhú stranu išiel sľub, že Poliaci budú môcť na Ukrajinu pašovať krovky, kachličky do kúpeľne a stavebný materiál. Tento krok sa ukázal ako kľúčový, keďže bol pri obidvoch góloch domácich a pomohol Zemplínu prekonať obranu Senice. Tá sa síce snažila, ale Laco Hudec môže ľutovať, že po Podhorínovom góle nedokázali udržať remízu. Tých 25 hodín cesty z východu by ubehol o trochu lepšie.

ViOn Zlaté Moravce - DAC Dunajská Streda 2:3, 1786 divákov

Južanské derby, v ktorom ViOn chcel potvrdiť svoju 100%-nú domácu bilanciu. DAC sa pred zápasom posilnil a dotiahol Ashira, ktorého pár ľudí pozná z pôsobenia v Prešove. Stále však hostia nedokázali prekonať fakt, že v mužstve ViOnu pôsobia hráči, ktorí za svoju kariéru vymenili viac klubov, ako Beckham účesov. Juraj Jarábek je schopný v zime priviesť do klubu a urobiť futbalistu aj z Eleny Kaliskej.

Slovami podpaľačov, prvému polčasu chýbala väčšia iskra, aj keď sa do šancí dostávali obidve mužstvá. To pravé futbalové Let´s Dance začalo až v druhom polčase. ViOn mal viac z hry, ale pri brejku neustrážil Kalmára. Potom si zobral Davies pol dňa neplatenej dovolenky a za dve minúty najaktívnejší Gešnábel otočil skóre. Kalmár vyrovnal z dorážky priameho kopu, ktorú by väčšina futbalistov poslala za tribúnu a dielo skazy dokonal Divkovič, ktorý našiel medzi Kováčovými nohami toľko priestoru, že by tam nacúvala aj vrtná súprava s prívesným vozíkom na predaj langošov. Dávam 7 Ďurovčíkov z 10 a k tomu opálenú nohu Daniely Hantuchovej.

Prstobal tím kola

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár