Namiesto archeológa trénerom. Zsolt Pakusza dnes v Nórsku začína so ženami ďalšiu kvalifikáciu

19.09.2017 / Martin Ferianec
Tréner Pakusza. (photo: SFZ)

Tréner Pakusza. / (photo: SFZ)

Pre ženský futbal na slovenskú dnes začína nová kvalifikačná kapitola. Večer nastúpia baby na prvý zápas proti účastníkovi letného Eura v Nórsku. Pred zápasom sme sa pozhovárali s najpovolanejším mužom medzi ženami, trénerom Zsoltom Pakuszom.

Ako ste sa vy dostali k futbalu?

Pravdupovediac futbalovú kariéru som začal dosť neskoro. Plánoval som úplne inú kariéru. Ešte aj na gymnázium som nastupoval s tým, že chcem ďalej študovať archeológiu. Venoval som sa histórii, starožitnostiam a až popritom okolo dvanásteho roku som začal hrať v Tekovských Lužanoch futbal. Neskôr na strednej som prestúpil do vyššej súťaže do Levíc, kde som zostal až do konca dorastu. Neskôr okolo dvadsiatky, som ešte začal popri futbalu aj s futsalom, kde mám aj reprezentačný štart. Už v tomto období som sa ale rozhodol, že sa budem orientovať na trénerskú kariéru. Vždy som zastával názor, že je lepšie začať mladom veku a v 40 rokoch mať už napríklad 20-ročné skúsenosti.

Ako viedla cesta k ženskému futbalu?

Trénovaniu som sa venoval už od dvadsiatich rokov a za to obdobie som prešiel trénovaním všetkých kategórii od prípravky až po dorast a mužov. Trénerstvo so špecializáciou na futbal som začal študovať na FTVŠ, kde bol mojím učiteľom a neskôr i kolegom docent Peráček, ktorý bol v tom čase Technickým riaditeľom SFZ. Poznal moju prácu i prístup k trénovaniu. Keď v roku 2008 riešili pozíciu reprezentačného trénera žien, oslovili mňa. S dievčatami som pracoval aj na vysokej škole pri vyučovaní predmetu futbal. Viaceré dievčatá ktoré prišli do reprezentácie som preto už poznal. Obrovskou pomocou bolo, že na začiatku mi asistenta vybral zväz a bol ním Martin Pacholek, už so skúsenosťami zo ženského Slovanu.

Je veľký rozdiel v trénovaní mládeže a žien?

V rámci prípravy som mal vždy pedagogický prístup. Niečo naučiť a orientovať sa na to aby sme dobudovali a nesústredili sa len na dosiahnutie krátkodobého úspechu. V samotnom prístupe k trénovaniu si nemyslím, že je nejaký diametrálny rozdiel. Tréningový proces je ten istý, len výkonnosť hráčok aj na reprezentačnej úrovni nedosahuje výkonnosť napríklad mládežníckych repre chlapcov. Čo trénujete v mládeži chlapcov, môžete na podobnej výkonnostnej úrovni trénovať ženy v reprezentácii. Veľký rozdiel je v práci s kolektívom. Psychologická práca je náročnejšia, treba pristupovať k ženám citlivejšie a emočnejšie. Mám šťastie, že keď som prišiel k reprezentácii, vymenilo sa asi 80% hráčok a behom 9 rokov som si kolektív mohol po tejto stránke formovať.

Aký je posun tímu za deväť rokov vašej práce?

Už na začiatku som deklaroval, že si nejdem dávať nereálne ciele, ako hrať hneď o postup na majstrovstvá Európy. Je nezmysel dávať si nereálne ciele, ktoré vedú skôr k frustrácii a sklamaniu, keď ich nenaplníme. Ak sa chceme niekam dopracovať, musíme mať reálne základy. Nemôže to byť len náhoda alebo zhoda okolností. Na nich pracujeme už niekoľko rokov. Na hernej stránke pracujeme nepretržite. Dlhodobým nedostatkom, bolo málo hráčok, ktoré nemali optimálnu možnosť zvyšovať svoju výkonnosť v podmienkach slovenského futbalu. Časom sa podarilo aj vďaka reprezentácii, hráčkam dostať do kvalitných klubov v zahraničí a na zraz prichádzajú lepšie pripravené, lepšie trénované a viac sústredené na futbal. Zároveň v kluboch kopú cestu mladším hráčkam. Dlhodobá vízia je mať výkonnosť na úrovni aby sme mali reálnu šancu pobiť sa o postup, nie sa o to len pokúšať. Vzorom nám je progres napríklad reprezentácií Belgicka alebo Rakúska, kde rovnako nešlo o prácu jedného roka.

Má tréner ženskej repre možnosti pozrieť svoje hráčky behom sezóny priamo v zahraničných kluboch?

Možnosti sledovať hráčky v kluboch sú limitované. Neznamená však, že keby som požiadal zväz o financie aby som mohol obísť všetky hráčky v Európe, že by mi ich nedali. Určite by mi cestu umožnili. Avšak hráčky hrajúce v zahraničí majú takú výkonnostnú úroveň, že ak by im aj mierne klesla, myslím že ich výkonnosť je stále na úrovni aby boli v reprezentácii. Overovať výkonnosť hráčok v lepších zahraničných kluboch priamo nemusím. V kontakte s hráčkami som aj cez telefón a sledovať ich môžem cez videá na internete či v TV. Ja sa skôr snažím chodiť na našu ligu, hľadať ďalšie hráčky perspektívne pre A reprezentáciu, prípadne aj mládežnícke výbery. Každý rok sa snažím vybrať aj z mládežníckych reprezentácií aspoň jednu, niekedy aj viac hráčok do Áčka, aby hráčky cítili, že ktorá bude dobrá, do reprezentácie sa dostane. 

Dá sa naštudovať hru súpera na ženskej úrovni pomocou videí?

Som rád, že ženská reprezentácia je už na úrovni ostatných reprezentácií a máme možnosť spolupracovať s firmou Instat, ktorá je partnerom SFZ. Vďaka analytickej firme máme aj my, rovnako ako napríklad mužské Áčko, možnosť pozrieť si zápasy našich súperov, prípadne tie časti zápasov, ktoré potrebujeme zanalyzovať. Prístup k videám z niektorých krajín je mierne limitovaný, ale od súperov v aktuálnej kvalifikácii máme k dispozícii dosť zápasov, aby sme ich mohli naštudovať. Práca trénera je preto uľahčená a aj realizačný tím je dostatočne široký.

Kadiaľ vedie cesta v začínajúcej kvalifikácii?

Bolo by príliš nereálne dávať z mojej pozície vyjadrenia ako sa pobijeme o postup a pobijeme sa o o prvé miesto. Výkonnostne tam v súčasnosti nepatríme. Osobne by som zdôraznil, že kvalifikácie na ME a MS sa v ženskom futbale striedajú, ale na MS postupuje výrazne menej tímov. Prvým cieľom by bolo dostať sa pred losovaním kvalifikácie na nasledujúce Euro do tretieho výkonnostného koša. Tretí kôš dáva reálnu šancu pobiť sa o druhé miesto v kvalifikačnej skupine a pri kvalifikácii na Euro reálnu šancu na postup na záverečný turnaj. Pre nás je súčasná skupina veľmi náročná. Holandsko a Nórsko sú momentálne iný level. Írsko bolo posledné v treťom koši, my v strede štvrtého a Severné Írsko zasa najlepšie v piatom koši. Výkonnostne sme všetky tri tímy veľmi blízko.

S ktorým súperom máme najviac skúseností?

S Írskom sme hrali predminulú kvalifikáciu a dva krát prehrali - 1:0 doma a 2:0 v Írsku. Následne sme ich porazili na turnaji na Istrii a hrali sme s nimi prípravný duel aj v apríli, kde sme mali veľa hráčok zranených. Na turnaji na Istrii sme sa stretli aj so Severným Írskom. Minulý rok sme vyhrali 2:0 a tento rok remizovali 0:0. Severné Írsko si zakladá hlavne na defenzíve, nedostať gól.

Prvým súperom je Nórsko, účastník eura. Dokážeme natiahnuť ich sériu bez streleného gólu?

Máme predstavu v čom je Nórsko silné a v čom je zraniteľné. Je pravda, že aj my máme svoje problémy pri skladbe družstva a obsadzovaní niektorých postov. Predstavu ako hrať a dosiahnuť dobrý výsledok máme, ale rozhodovať bude realizácia na ihrisku. Najväčším problémom bude, že Nórky sú veľmi dobre fyzicky disponované. V súbojoch sú silné, ťažko sa budú získavať lopty. My musíme hrať kolektívne, aby sme mali šancu uspieť a aj útočiť. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár