Dánky štrajkujú a Nórky naše vybavili raz-dva-šesť

20.09.2017 / Martin Ferianec
Klaudia Fabová si proti Nórkam zahrala aj vlani na juniorskom Euro turnaji. Včera im dala gól. (photo: SITA/Martin Havran             )

Klaudia Fabová si proti Nórkam zahrala aj vlani na juniorskom Euro turnaji. Včera im dala gól. / (photo: SITA/Martin Havran )

Nielen bojmi o Rusko je futbal živý. Posledné dva týždne sa naprieč kontinentom rozbehli boje o záverečné turnaje v kategóriách žien a junioriek. Ženy sa bijú o sedem miest na MS 2019 vo Francúzsku, mladšie ročníky do 19 rokov o ME 2018 vo Švajčiarsku. Naše devy sa bijú o slávu zatiaľ s polovičným úspechom na ihrisku, zatiaľ čo dánske sa bijú o svoje o svoje základné ľudské práva (akoby povedal nemenovaný Zoro z fabriky v Devínskej).

Dánky štrajkujú 

Začnime od konca. Väčší rozruch ako výsledky v začínajúcej kvalifikácii o Francúzsko spôsobili v Európe futbalistky Dánska. Dostali sa do konfliktu s domácou federáciou. Ako inak, o peniaze. O čo vlastne ide? Federácia sa rozhodla, že reprezentantky žien po novom už nie sú jej zamestnankyňami. A keď niekto rozviaže pracovnú zmluvu, akosi stráca ochotu vyplácať rovnaké cifry ako dovtedy.

Dánky začali vyjednávať, ale kľúče od miešačky má stále zväz, ktorý nie a nie ustúpiť. Nič efektnejšie ako vstúpiť do štrajku baby nenašli a nenastúpili na prípravák proti Holandsku. Nech má celá záležitosť väčší šmrnc, do sporu sa vložili aj mužský reprezentanti s návrhom, že oni posunú v prepočte takmer 70 tisíc eur z vlastných odmien. Pod podmienkou, že ženy dostanú rovnaké podmienky ako mužská repre. Vrchnosť odmietla aj túto ponuku, avšak ženy v nádeji, že dohoda je blízko, na zápas v Maďarsku nastúpili a vyhrali 6:1.

Keď sa zamyslíme v akých podmienkach funguje ženský futbal v Dánsku, a hráčky sa aj tak cítia nedocenené, dokonca natoľko, že sa za nich postaví aj s finančnou ponukou mužská repre... Natíska sa otázka. „Hamšíkovci,“ ako formou alebo sumou by ste sa vedeli vy postaviť za podmienky a rozvoj nášho ženského futbalu?

Neľútostné Nórky 

Vráťme sa na rodnú hruď. Naše reprezentantky sa sústredili celý minulý týždeň do Senca. Pripravovali sa na kvalifikačný duel v Nórsku. Dievčatá čakali okrem tréningov aj nešportové aktivity. Možno z obavy zo situácie v Dánsku sa kompetentní rozhodli spropagovať našu reprezentáciu asi najviac, ako si kedy pamätám. Vyšlo asi najviac článkov mapujúcich prípravu a atmosféru na zraze. Dievčatá si užili aj natáčanie a fotenie v novej sade dresov. K všetkému sme prispeli aj my. Osobnou návštevou a rozhovorom s trénerom pred odchodom do Nórska.

Atmosféra bola fajn a plány primerané. Nikto nemal veľké oči, no všetci verili, že keď sa budú veci dodržiavať aj na ihrisku, môže sa dostaviť solídny výsledok. Nórky začali od začiatku útočným futbalom s obrovským dôrazom v súbojoch. Našim dievčatám sa nepodarilo zachytiť úvod, jadro a žiaľ ani záver prvej polovice. Keď si spomeniete na nulovú efektivitu Nóriek na poslednom Eure znie až neskutočne, že v prvom polčase premenili takmer všetko do čoho kopli smerom na bránu.

V druhom polčase začali aj naše hráčky hrať odvážnejšie a dôraznejšie, čoho výsledkom bol gól Fabovej na konečných 6:1. Práve aktivita a dôraznejšia hra v druhom polčase sú momenty, na ktorých treba stavať do zápasu s Írskom.

Úspešnejšia omladina

Úspešnejšie boli naše mladšie reprezentantky do 19 liet a zím. Po minulom roku, keď si najskôr zahrali domáce Euro aby následne v rovnakej kategórii neprešli ani prvou kvalifikačnou fázou, zahrali si pred dvoma týždňami kvalifikáciu v Litve. Papierovo mali byť predurčené na druhé postupové miesto. Turnaj začali možno aj nad vlastné očakávanie. V prvej polhodine úvodného duelu s Rumunskom sa dostali do vedenia 3:0. Následne síce inkasovali dva góly, ale kľúčový zápas zvládli.

V druhom zápase s Dánkami sa priebeh zápasu vyvíjal podľa predpokladov, ale prehra 1:5 nemala žiaden vplyv na plány na druhé miesto v tabuľke. Posledný zápas s domácou Litvou bol viac o psychike ako o futbalovej kvalite. Naše dievčatá uštedrili domácim aj 24. prehru v rade v mládežníckej kategórii a výhrou 1:0 postúpili do Elite Round. V druhej fáze čakajú naše baby už len kvalitné a vyspelé celky, ktoré môžu posunú našu reprezentáciu výkonnostne hore.

Po dvoch týždňoch reprezentačných zápolení nás čakajú cez víkend ligové zápolenia. Liga prešla počas prestávky výraznejšími zmenami a my vás pred víkendom pripravíme tradičnými Kopačkami. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár