Babské kopačky: Belasé možno nakročili k titulu

23.09.2017 / Martin Ferianec
Slovanistky vyhrali v Žiline.  (photo: Facebook.com/SKSlovanBratislavaZeny)

Slovanistky vyhrali v Žiline. / (photo: Facebook.com/SKSlovanBratislavaZeny)

Dva týždne v živote človeka je zanedbateľná doba. Dva týždne v živote našej ženskej ligy je časový úsek, po ktorom nemusí zostať kameň na kameni. Aj v čase, keď sa lopty nedotkne jediná kopačka v ligovom zápase.

Minulý diel sa niesol v smutnej nálade, keď sme si poslednou rozlúčkou uctili Trenčianske Teplice. Medzičasom sa nám stihol narodiť nový člen ligovej rodiny, Tatran Prešov. Vedenie ligy pristúpilo k nie úplne bežnému ťahu a do začatej súťaže dodatočne zaradili tretieho účastníka júnovej baráže. Tatran nabral odvahu a s nádejou, že ich nepošlú hrať domáce zápasy do aquaparku Poprad, výzvu prijali. Najväčšou neistotou, ako u väčšiny nováčikov zostáva členská základňa. Dostali tri týždne na to, aby dali dokopy dva plnohodnotné celky - ženy i juniorky. Snáď sa nikto nenahnevá, keď vyslovím obavy, že sa východniarky chytia hesla s ktorým vstúpil do súťaže nováčik z NMŠK. Hovorí sa, že menej je niekedy viac a v tomto duchu bol nútený poslať do boja svoje juniorky bratislavský klub. V Ružomberku s 8 hráčkami v základe nedohral a následne doma s Michalovcami odtrpel celý zápas v počte sedem duší. Plnka však nevyzerá ani na lavičke Prešovčaniek, keď do pohárového zápasu minulý týždeň nastúpili len s troma náhradníčkami. Dúfajme, že dva týždne využili na inzeráty na Profesii a prihlásilo sa dosť adeptiek na zelený dres. Aby sme sa v ligových zápasoch situáciám ako odstúpenie zo zápasu prípadne nenastúpenie na zápas zdarne vyhli.

Rošády nastali aj v ligových zostavách. Teplice nikdy neboli v lige len do počtu a získať niektorú z ich kvalitných hráčok nie je nikomu na škodu. Malý výpredaj alebo doplnkový draft prebehol na prelome mesiacov. Právo prednostnej voľby v prvom kole mala Žilina a posilnila sa najväčším počtom hráčok, ktoré pravidelne nastupovali v lige minulú sezónu. Jedna mládežnícka reprezentantka sa ušla Slovanu, dve mládežníčky si našli miesto na Myjave. Zopár dievčat sa rozhodlo odovzdávať svoje ligové skúsenosti v druhej lige v Trenčíne či Beluši.

Poďme sa pozrieť, kde a v akom stave je pred tretím kolom liga. Druhé kolo sa odohralo ešte bez Prešova a Bardejov porazil nečakane tesne nováčika z Ružomberka. NMŠK udržal plný počet hráčok aj bodov s Michalovcami, Slovan konečne odklial Žilinu, a Myjava prekvapila v Nitre.

Bardejov – Ružomberok 3:2

V súboji medzi majstrom a nováčikom by každý očakával nakladačku. Napríklad päť gólov, čo sa aj splnilo. Očakávanie nenaplnil len ich pomer. Dva góly doma nedostali východniarky za celú minulú sezónu. Hlavne obrana vyzerala, že je ešte na polceste z Gruzínska, kde sa zabudla po zápasoch kvalifikácie Ligy majsteriek. Najskôr Maslová dokázala byť na lopte rovnako rýchla ako celá obrana a v druhom polčase sa domáce inšpirovali priestorovým bránením „ševelovcov“. Petercovej nechali 10 metrov priestoru z každej strany. Našťastie pre ne útočná kvalita stále prevažovala na ich kopačkách. Vyrovnala Strončeková. Výhodu predplatného Burdy ukázala pri štrikovaní v obrane Mikolajová a víťazný gól si pripísala Semanová.

NMŠK Bratislava – Michalovce 1:0

Vyzerá to tak, že účinkovanie nováčika v kategórii žien nemusí byť márne, ak nebude komplikáciou účinkovanie juniorky. Domáce zvíťazili v daždivom počasí aj na druhý pokus s Michalovcami. Celozápasovému festivalu zahodených šancí predchádzal gól Sopóciovej po rohovom kope. Michalovce sa prezentovali hlavne pokusmi prechádzať do protiútokov, avšak bez efektného zakončenia.

Nitra – Myjava 1:2

Po poslednom prípraváku ktorý medzi sebou odohrali tri týždne pred majstrákom (8:1 pre Nitru) hlavne domáci pravdepodobne očakávali iba to, akým skóre si so súperom poradia. Preskupenie v zostave hostí spôsobilo, že prvý polčas bol vyrovnaný a herná prevaha sa striedala v pravidelných 10-minútovkach. Papiere trénera Nitry lietali na striedačku častejšie, ako lopty do šestnástky Myjavy. Až koncom polčasu spustila eufóriu Košlábová. Nahnevala Bogorovú, ktorá po dlhom sóle vyrovnala. Druhý polčas sa hral už pod taktovkou domácich, cez prehustený stred sa presadiť nedokázali. Nedáš dostaneš. Klasika. Tesne pred koncom do brejku unikla Panáková a Hucovičová na dvakrát prekvapila všetkých na tribúne. Vrátane trénera ženskej reprezentácie.

Žilina – Slovan 0:2

Do Dolného Hričova, kde sa na futbalovej mape nachádza Žilina, prišiel Slovan a splácať staré dlhy. Dve prehry práve so Žilnou ich praktický stáli titul v minulej sezóne. V Žilinskom drese sa z hore spomenutých posíl predstavila zatiaľ len kapitánka repre do 19 rokov, Mráziková. Ľahké to belasé futbalistky nemali ani teraz. Trpezlivou hrou nakoniec vykopali výhru o dva góly. Materská hráčka Žiliny Bačová premenila penaltu a pokoj do kopačiek z poza vápna kopla Švecová. Ak má platiť, že Slovan o titul môže pripraviť len Žilina, nakročené majú fajne.

Tabuľka po 2. kole

1

 

Spartak Myjava

2

2

0

0

6:2

6

2

 

ŠK Slovan Bratislava futbal

2

2

0

0

3:0

6

3

 

NMŠK 1922 Bratislava

2

2

0

0

4:2

6

4

 

FC Nitra

2

1

0

1

4:2

3

5

 

Partizán Bardejov

1

1

0

0

3:2

3

6

 

1. FC TATRAN Prešov

0

0

0

0

0:0

0

7

 

Sport Ladies Club Banská Bystrica

1

0

0

1

0:1

0

8

 

MFK Ružomberok

2

0

0

2

4:6

0

9

 

MFK Zemplín Michalovce

2

0

0

2

1:5

0

10

 

ŠKF VIX Žilina

2

0

0

2

0:5

0

Pozvánka na kolo číslo 3

Slovan – Nitra v sobotu o 13:00

Zápas kola. Duel dvoch tímov, ktoré majú ambíciu hrať o špicu. Ak bola Žilina kameňom úrazu pre Slovan minulý rok, skúsená a vyspelá Nitra ním môže byť už v sobotu.

Prešov – Žilina v sobotu o 13:00

Prešov čaká historická premiéra v prvej lige. Na zoznámenie s ňou im bola pridelená Žilina. Pre hosťky je duel s nováčikom ideálna príležitosť zladiť nové hráčky na ihrisku s pôvodnou kostrou tímu.

Ružomberok – Banská Bystrica v sobotu o 13:00

Úvod sezóny bol pre nováčika krutý, prehrať s ďalším nováčikom a následne aj s majstrom rovnakým skóre. Ak by prišla rovnaká prehra aj do tretice, budem tvrdiť, že to je osud.

Michalovce – Bardejov v sobotu o 13:00

Čaká nás prvé východniarske derby. Bardejovčanky si naň konečne odpočinuli. Na repre zraze. Ak popracovali na defektoch v obrane, derby by mohlo byť naozaj len o skóre.

Myjava – NMŠK Bratislava v sobotu o 14:30

Strenú sa dva, možno prekvapivo, neporazené celky. Favorit, by ale mal byť v čiernobielych dresoch. Herný štýl bratislavského tímu však domácim veľmi nesedí, preto môžeme vidieť zaujímavý zápas. 


Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár