Majster sveta v hode bicyklom

25.09.2017 / Stano Staško a Miloš Kubalík
Peter Sagan. (photo: SITA/AP Photo/Marit Hommedal)

Peter Sagan. / (photo: SITA/AP Photo/Marit Hommedal)

Ktorý športový prenos ste v nedeľu sledovali? Moto GP z Aragonu? Zápas Inter Milan - FC Janov? Portugal masters v golfe? Hádzanársku Bundesligu? Alebo čokoľvek iné? Pokojne ste mohli, aj tak ste to stihli dopozerať skôr, ako sa Peťo Sagan dostal do cieľa majstrovskej trate v Bergene.

Majster sveta v hode bicyklom, píše Stano Staško

Šesť hodín sa chlapci dookola bicyklovali, niekedy dokonca tak disciplinovane, že išli po vyznačených cyklotrasách. Peťo si trať ani nešiel pozrieť, veď načo, mal čas do posledného kola si to očekovať, ako by sa dal eventuálne vyhrať šprint.

Šesť a pol hodiny trvali preteky asi iba kvôli sponzorom a reklamám. Tých sa do prenosu zmestilo požehnane. Pretekalo sa iba poslednú pol hodinu, aj to sme skoro záver nevideli... Asi tri minúty sme sa pozerali na cestu v cieľovej rovinke, po ktorej prechádzali sprievodné vozidlá a motorky. Režisér prenosu, asi tušil, že sa treba pred finišom trochu upokojiť.

Sagan bol prakticky neviditeľný. Jednoducho "tichý zabijak"! Tretí titul, získal rybárskou taktikou - "na čakanú". Podľa mňa by mal získať tituly dva. Okrem toho, že bol najrýchlejší, nikto nevie tak hodiť bicykel tak, ako on. Do cieľa, samozrejme. Aj v tejto disciplíne by mal byť majstrom sveta. 

Inak vedeli ste, že dvaja z prvých troch majú manželku Slovenku, Katku? Jasné, že nie tú istú! Ale aj tu platí, že za všetkým hľadaj ženu. Sagan tej svojej Katke telefonoval krátko po dojazde. O čom asi?  

Katarína: "Čo robíš?"

Peter: "Bol som sa bicyklovať!"

Katarína: "Bol si nakúpiť?"

Peter: "Čo?!"

Katarína: "Nakúpiť si mal!"

Peter: "Prečo?"

Katarína: "Aké prečo?!"

Peter, diplomaticky: "Zavolám ti za chvíľku...."

Nuž, nedá sa nič robiť, raz je manžel, musí poslúchať. Len škoda, že kvety zo stupňa víťazov hodil fanúšikom. Katka by sa iste potešila! Kyticu chytil Petrov prvý tréner Peťo Zanický, ktorý sa tešil ako malý chlapec. Nie z kytice, z titulu!

Po dekorovaní medailistov, zahrali na počesť víťaza slovenskú štátnu hymnu. Hrali ju tak rýchlo, že slovenskí fanúšikovia nestíhali spievať. Saganov otec v rozhovore pre televíziu prezradil, prečo sa stal Peter majstrom sveta. Tata mu to vymodlil! Tak sa vraj s Pánom Bohom dohodli popredu. Ktovie, čo mu sľúbil na revanš...

V cieli Peťo povedal: "Vyhral som tretí titul po sebe, ale vo svete sa asi nič nezmení". Ale zmení, Peťo. V pondelok všetci ideme do práce nadšení a s úsmevom, akoby vyhrali hokejisti. 

Ako som skoro o tretí titul prišiel, píše Miloš Kubalík

Richmond, Bergen, Doha. Velebíme nového cyklistického Boha. Aj takto nejako by mohli znieť titulky vo vesmíre a jeho okolí.

Jeden Žilinčan si pred tromi rokmi povedal, že ten pekný biely dres s dúhou bude na tri roky môj. A tak je. Po včerajšku sa v ňom bude Peter potiť už tretí rok po sebe. Ako prvý zo všetkých známych aj neznámych. Menovať nebudeme, je ich veľa.

Kým Sagan bojoval na trati, ja som mal boj doma. Predstavte si, že pozeráte tri hodiny prenos, na ktorý sa tešíte asi tak rok. A 30 km pred cieľom sa to celé poondí. Výpadok prenosu nebol len v Nórsku, ale aj u mňa v obývačke. Rýchlo zapínam internet v mobile, prepájam s notebookom, naladím live stream RTVS. Desať kilometrov pred cieľom príde SMS - vyčerpané dáta. Mačkám navýšenie - vašu požiadavku spracúvame. Šľak ma išiel trafiť, internet nabiehal päť minút, live stream tak nejako tiež a dostávame sa do bodu, kedy nielen ja, ale celý cyklistický svet očakáva, kto vyletí zo zákruty jeden kilometer pred cieľom. A ďalej už vieme. Kristoff bojoval, aj mu domáci trať postavili, ale Sagan si obul dobré gumy. Približne o 20 cm hrubšie.

Sympatický pán, ktorý Petra v cieli odchytil už tretí rok po sebe, by sa mohol stať čestným členom tímu. Alebo aj rodiny. Petrovi rozrážal cestu ako Kevin Costner v najlepších rokoch. Aj trochu pochudol zdalo sa. Moderátor RTVS sa so všetkými chcel zase objímať, tí ho však mali v paži. Ale pekne to prežíval, ako aj my doma. Mnoho sĺz radosti vybehlo.

Peter Sagan: „No čo Vám poviem. Nedovolili mi tento rok zdolať zelený rekord, tak som zlomil ten dúhový. He he. Vyhral som 101 pretekov, som tri krát po sebe majster zemegule. A som mladý a pekný“.

Tak nejako by Peter odpovedal na otázky od našej virtuálnej redakcie. Keďže odpovede vieme dopredu, pýtať sa ho nebudeme. Ale aj tak, na zdravie Peter. Zaslúžene.

O sto rokov sa možno nájde niekto ďalší ako ty. 

Stano Staško

Stano Staško

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár