Dlhý letný deň s VSŽ 2.0

25.09.2017 / Mišo Hudák
V Košiciach je o čosi optimistickejšie. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

V Košiciach je o čosi optimistickejšie. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Leto 2017 sa oficiálne končí tento víkend, prakticky však skončilo minulý mesiac. Začala sa ďalšia sezóna najvyššej organizovanej súťaže v ľadovom hokeji v Slovenskej republike, ale pre ortodoxnú Vežet populáciu sa začala najmä úplne nová doba v milovanej organizácii.

Nepotrebujem zachádzať ďaleko - ani pešo na štadión, ani po slová kritiky, ani po slová chvály. Na začiatku práve skončeného ročného obdobia som sa po mnohý krát oprel do jedného z nefunkčných detailov, tentoraz do klubovej stratégie sezónnych lístkov. Takmer obratom mi odpovedal nový prezident Vežet. Osobne. Už vtedy sa mi niečo nezdalo. Zároveň som si sľúbil, že nebudem z jedného, dvoch, či piatich pozitívnych detailov a zmien robiť unáhlené závery. Veď koho by už len zaujímali dobré správy?! Vežet si zahrali v úvode ligy štyri zápasy doma, ofenzívne exhibície proti Poprad-Tatry a Slovene Žilina som si pozrel z rohového bufetu.

VSŽ 2.0

Vežet 2.0 je powerhouse. Ladislav Veľký je a ešte dlho bude sám sebe kategóriou, ale k tomu sa zabávajú Marek Hovorka s Petrom Kafkom, David Pacan robí veľa čiernej práce, Jere Pulli a najmä Blake Kessel priniesli do obrany eleganciu, prehľad a najmä podporu útoku. Dôležité je, že medzi starými, legionármi a žoldniermi sa nestrácajú Dávid Šoltés, Peter Bolutn, Šimon Petráš. Zápasy s výsledkom 5:2 alebo 6:3 sú vždy lepšie ako s výsledkami 2:1 po samostatných nájazdoch. Košiciam už dekády sedí, ak po druhej prestávke nie je zápas rozhodnutý, tretia tretina je vtedy punčový koláč. Konečne sa oplatí prísť na hokej! Ale nielen na ten. Hráčske zmeny boli najhlasnejšie avizované a najzreteľnejšie prevedené. Drobné zmeny aj mimo ľadu je vidieť každým zápasom.

Patrí medzi ne ocenenie dlhoročného priaznivca Dušana Viléma počas úvodného zápasu sezóny priamo na ľade. Patrí medzi ne spojenie sa všetkých dvadsiatich troch frakcií ultras-Vežet-Mandarínka-Darínka-chuligánov, do jedného kotla, ktorý konečne po rokoch dokáže zaplniť aspoň polovicu sektoru. Patrí medzi ne rozšírenie ponuky občerstevnia v dvoch vynovených bufetoch o hamburgery a ďalšie jedlá kuracieho charakteru. Patrí medzi ne nový fanshop, ktorý nemá len nový interiér, ale aj viac Vežet artefaktov s jedinou prípustnou oranžovou-čiernou kombináciou a dresy z kvalitných materiálov a vyšitým emblémom klubu. Patrí medzi ne aj nový dizajn dresov, s výraznou typografiou čísel. Patrí medzi ne zverenie online komunikácie skúsenej košickej firme Promiseo.

Rezervy

Čo medzi zmeny nepatrí je slávnostné privítanie Ladislava Ščurka v zápase s Detvou. Áno, ide o niekdajšieho hráča Košíc, ale zároveň ide aj o osobu právoplatne odsúdenú za vraždu. To však nie je problém klubu, ale úrovne hodnôt frakcií ultras-Vežet-Mandarínka-Darínka-chuligánov. Zmeny nenastali ani v bezpečnostnej službe, ktorá vám nedovolí preniesť na štadión prázdny batoh, ale zároveň vám neskontroluje vrecko, v ktorom máte otvárací nôž. Nech je vstup na štadión vykonávaný dôkladne, alebo vôbec. V súčasnosti ide len o lacnú šikanu, ktorej nedôslednosť sa ukáže takmer pri každom zápase, na ktorý pricestujú fanúšikovia hostí.

Výraznou zmenou je nasadenie hype-mana v zápase proti Slovene Žilina. MC, ktorý burcuje počas prerušení konzervatívne hľadisko nemusí byť na škodu, bolo by však potrebné vylepšiť skauting aj v tejto oblasti. Naháňať bavičov zo stužkových v Giraltovciach nemusí priniesť vytúžený výsledok. I keď často sa stáva, že obskúrna kvalita a surreálne prevedenie si nájde svojich priaznivcov, ktorí dokážu oceniť čoraz horšiu performanciu čoraz viac.

Sezóny úpadku sa nedajú dobehnuť za mesiac ligy, ale v drobných detailoch vidieť snahu o zlepšenie. Taký lahodný hokej Vežet nehrali niekoľko sezón, bolo by veľkou škodou si ho nechať újsť. Nepotrebujem zachádzať ďaleko - ani pešo na štadión, ani po slová kritiky, ani po slová chvály, ani po objesnenie skutočného významu spoluhlások z konca abecedy. Vášeň Srdce Život.

V tejto sezóne nazývame družstvá najvyššej národnej hokejovej súťaže najkrajšími menami z ich bohatej histórie. Tu je ich abecedný prehľad:

20

Dukla Trenčín

Iskra Smrečina Banská Bystrica

Lokomotíva Bučina Zvolen

Newcastle United

Plastika Nitra

Poprad-Tatry

Slovena Žilina

Sokol Partizán Liptovský Mikuláš

VSŽ Košice

Organizácia z mesta Detva musí preukázať svoju príslušnosť k hokejovej rodine aj hokejom, nielen primitívnymi historkami na úrovni dedinskej krčmy. Dokiaľ sa nedohodneme na jednotnom označení, budeme ju zatiaľ označovať rôznymi názvami ako Medvede, Club-Not-Found, Zombieland či Terra Incognita.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár