Európa vyhrala.  (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Európa vyhrala. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

To čo sa cez víkend dialo v Prahe, bolo fenomenálne. Tenisti Európy proti zvyšku Sveta. Borg versus McEnroe. Nadal a Federer vo štvorhre spolu. Tímová podpora a elektrizujúca atmosféra.

Laver Cup v Prahe

Bola to tenisová udalosť, ktorá sa dlho očakávala. Tímový súboj najlepších tenistov Európy proti zvyšku Sveta sa ešte v histórii vesmíru nikdy neodohral. Až do minulého piatku, kedy proti sebe oba tímy nastúpili. Za obrovského záujmu celého sveta. Nad celým podujatím sa vznášal jediný maličký obláčik: Bude to exhibícia, či tvrdé súperenie? Odpoveď padla krátko po začiatku prvého zápasu. Tvrdý boj o každú loptu, gem, aj zápas. Neuveriteľne okorenený prítomnosťou legendárnych kapitánov, členov tímov a skvelým pražským publikom.

Troma vetami pravidlá: V každom tíme šesť hráčov, kto bude hrať určuje kapitán. Hrá sa 12 zápasov – v každý z troch hracích dní 4. Prvý deň je víťazstvo za bod, druhý za dva, tretí za tri body. Hrá sa na dva víťazné sety, ak je 1:1 na sety, nasleduje supertajbrejk do 10. Jasné ako facka.

V prvý deň tím Európy vyhral všetky dvojhry – tešili sa Čilič, Thiem a Zverev. Tím Sveta vyhral štvorhru, keď Nadal s Berdychom nestačili na Kyrgiosa so Sockom a spať sa šlo za stavu 3:1 pre Európu. V druhý hrací deň sa prevaha tímu Európy opakovala s maličkou zmenou, keď v Berdych nešťastne prehral s Kyrgiosom v supertajbreku 6:10. Nasledovala dlho očakávaná štvorhra, v ktorej bok po boku nastúpili obrovskí rivali Nadal s Feredererom proti dvom Američanom. Od začiatku bolo vidieť, že pre európske hviezdy je štvorhra exotika. Herná kvalita bola ale na ich strane – prvý set 6:4. V druhom sete sa im až tak nedarilo a tu som prvýkrát zauvažoval, či niektoré zápasy nemajú svoj scenár..... Vidiac stopercentné nasadenie na oboch stranách som túto úvahu zamietol. V druhom sete Rafa a Roger prehltli horkú pilulku - 1:6. Supertajbrejk potvrdil dominanciu a genialitu oboch najväčších tenistov sú časnosti. Vyhrali ho 10:5 a svoju prvú spoločnú štvorhru dotiahli do úspešného konca.

Tretí hrací deň sa skončil remízou na zápasy 2:2 a na body 6:6, keď rozhodujúce víťazstvo získal Roger Federer v extrémne vyrovnanom zápase proti Nickovi Kyrgiosovi. Po prehratom prvom sete zachraňoval druhý v tajbrejku 8:6. V supertajbrejku prehrával 2:5 a 5:8, no dokázal ho vyhrať 11:9 a zabezpečil tak pohár Roda Lavera pre tím Európy.

Sila osobností

Obyčajne najdôležitejšia vec tenisu – výsledky zápasov - prevalcovala sila tenisových osobností, ktoré sa v hale stretli v tričkách dvoch tímoch. A ich vzájomné fandenie a spolupráca. Tenis vrcholovej úrovni sa hrá na Grandslamoch, v Davis cupe, alebo na turnaji Majstrov. Keď však päť špičkových tenistov z lavičky fandí a podporuje člena tímu na kurte, má to neskutočnú silu. K tenisu najvyššej úrovne sa pridal rozmer tímovosti a kvapka šou. A toto je jedinečná esencia tenisového podujatia, ktoré začalo písať svoju históriu minulý víkend v Prahe.

Mal som pocit, že Zem sa na chvíľu zastavila.