Slovnaft Cup: Legendy a zabehnuté pivečko

29.09.2017 / Denis Bohumil Schvarcz a Gabriel Vass
Popradská obrana mala všetko v Petržalke pod kontrolou.  (photo: Telovýchovný vedúci)

Popradská obrana mala všetko v Petržalke pod kontrolou. / (photo: Telovýchovný vedúci)

V stredu sa odohralo gro šestnásťfinále Slovnaft Cupu.

Polčasová vzbura

Ak sledujete priebežné skóre v aplikácii na smartfóne aj vy ste celkom určite v prvom polčase niekedy okolo šestnástej hodiny poriadne gúľali očami.

Vzbura malých proti fortunaligistom trvala celý polčas. Všetci traja museli po prestávke otáčať, v kabínach hostí muselo byť na štadiónikoch veselo. A hlučno. Nie všade sa favoritom podarilo postúpiť. Medzev náskok udržal. Na niekoľkých zápasoch sme znova mali aj my svoje oči.

Hrušovany – DAC 1:3, píše Gabriel Vass

K účastníkovi IV. Ligy JV ZsFZ OFK Hrušovany zavítala fortunaligová DAC Dunajská Streda.

V malebnej dedinke neďaleko Nitry sa chystal futbalový sviatok. Dunajská nastúpila v značne pozmenenej zostave oproti ligovým zápasom. Jedinými stabilnými hráčmi v základnej zostave boli Huk a Ľupták. Vpredu opäť dostal šancu Malec, ale ako si uňho pomaly začíname zvykať, nevyužil ju. Práve on mal prvú sľubnú šancu zápasu, keď sa v skrumáži ocitol zoči-voči brankárovi, ale toľko váhal so strelou, až mu ju stihol domáci obranca zblokovať. Veľký šok pre všetkých prítomných divákov nastal v 17. minúte, keď si jeden z domácich hráčov, aj na svoje veľké prekvapenie, obhodil Koštrnu pri bránkovej čiare, so šťastím zacentroval, a zatúlanú loptu už Soboňa nemal problém poslať za chrbát bezmocného Száraza.

Myslím si, že najskôr každému prítomnému divákovi zabehlo pivečko, ale následne na štadióne vypukla obrovská radosť.

Celý zvyšok prvého polčasu bol nemastný-neslaný. Domácim stačilo a hostia si zväčša prihrávali na svojej polovici. Zaujala ešte Koštrnova krásna strela, ale brankár Hrušovian Kopecký mu ju efektne vyškriabal z vinkla.

Najhlučnejším človekom na štadióne bol jednoznačne tréner hostí, Marco Rossi. Zvlášť treba oceniť jeho bohatú slovnú zásobu, lebo po celých 90. minút opakoval len dve slová: daj a hraj.

V druhý polčas začal tam kde prvý skončil. Slabým futbalom. Hovorí sa, že zúfalé situácie si vyžadujú zúfalé riešenia. A tak sa z ihriska opäť porúčal Malec, tentokrát spolu s Domonkosom, a na ihrisko vybehli esá Kálmár s Čmelíkom. A začala sa hra na jednu bránku. Kálmár sa už nedokázal pozerať na tú nemohúcnosť, a tak si pekne pri čiare vypýtal loptu, zaradil jednotku a odštartoval svoje sólo. Obišiel si štyri kuželky (domácich obrancov, pozn. red.) a nekompromisne bombou do ľavého dolného rohu vyrovnal. To nenechalo chladným Čmelíka. Už o pár minút neskôr si nový muž na ihrisku, Aluku, zobral na svojej polovici ihriska loptu, dal si 30 metrový šprint, vysunul Čmelíka a ten svoj nájazd úspešne premenil. Zápas bol už plne pod kontrolou DAC, až v 81. minúte zvyšoval Divkovič na 1:3 po Čmelíkovej prihrávke. Oba tímy si potom už len užívali posledné minúty zápasu. Za zmienku stojí ešte Čmelíkov pokus v nadstavenom čase, ktorý skončil na neďalekom roľníckom družstve.

Petržalka - Poprad 0:3, píše Telovýchovný vedúci

Akadémia Petržalka hrala cez víkend treťoligové derby s béčkom Slovana aby uprostred týždňa musela zburcovať sily proti ďalšiemu náročnému protivníkovi. Na ulicu Marie Curie-Sklodowskej na najväčšie slovenské sídlisko pricestoval Poprad. Semifinalista pohára z minulej sezóny a účastník druhej najvyššej súťaže. Čiže favorit.

Čierno-bieli (to akože domáci) v prvom polčase držali Tatrancov od tela. Bolo síce viditeľné, kto je na ihrisku rýchlejší, sebavedomejší a technickejší, do poriadnej šance sa hostia v tmavomodrom za trištvrte hodiny nedostali. Zverenci Balázsa Borbélyho (áno, toho zo zápasu s Portom) mali jednu, to by ale Pilát musel veriť, že center z krídla presviští cez malé vápno až pod jeho nohy. Neveril.

Takmer deväťsto prítomných dospelákov a možno tucet detí na detskom ihrisku v areáli štadióna počúvali cez prestávku report z víkendového diania v tretej lige a zatlieskali prítomnej futbalovej celebrite. Nie tej, ktorú by ste poznajúc káder hostí čakali. Vysvetlenie je v priloženom videu.

V druhom polčase Poprad pritlačil a zápas dvoma rýchlymi gólmi za pätnásť minút rozhodol. Najmä víťazný stál za to. Na center z krídla si poriadne vysoko vyskočil nízky Kukoľ a prudkou hlavičkou do zeme nedal gólmanovi Valašikovi šancu. Na trávnik padol s takým buchotom, že sa oňho museli spoluhráči báť. Stál som desať metrov od miesta dopadu a musel som súhlasiť. Našťastie endorfíny po góle potlačili bolesť a tak sa o osem minút mohol po podobnej situácii s centrovanou loptou presadiť aj Holiš. Desať minút pred koncom dorazil poslednú loptu za Valášika striedajúci Dubec.

Poprad si s prehľadom postup do osemfinále Slovnaft Cupu postrážil, Kamil Kopúnek (áno, ten zo zápasu s Talianskom) sa na ihrisku ako striedajúci hráč ani nemusel pozrieť. Petržalka je na čele tretej ligy, tá bude ich prioritou vo zvyšku sezóny.

Fanúšikovia Petržalky boli síce sklamaní, no snahu svojich ocenili. Deti sa v príjemnom počasí zahrali na detskom ihrisku v areáli štadiónu. Štyria popradskí fanúšikovia, ktorí na zápas pricestovali rýchlikom, mali veselú cestu domov. Bolo to perfektné futbalové popoludnie.