Ľudia vystavili reprezentácii vysvedčenie. Večer držme prsty, nech nikto nevyhrá

09.10.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Góly sa Slovákom darilo strieľať najmä proti Malte.  (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Góly sa Slovákom darilo strieľať najmä proti Malte. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Máme to za sebou. Slovensko vyhralo v Trnave posledný zápas kvalifikácie na MS 2018 v nedeľu večer, neborákov z Malty rozložili dvoma gólmi Nemca a jedným Ondreja Dudu a poslali domov s trojgólovou prehrou. Slovinsko v tom čase doma remizovalo so Škótskom, preto nádej na barážový dvojzápas playoff môže žiť do dnešného večera. Čo sa trénerovi Kozákovi podarilo a prečo mu do Ruska môže pomôcť už len kusisko šťastia? 

Výkony a výsledky

Keď sa na kvalifikáciu pozrieme z nadhľadu vidíme, že trénerovi Kozákovi sa viac-menej podarilo začať generačnú prestavbu národného tímu. Nebola a ani nemala byť razantná. Hamšik, Škrtel a spol. ešte v sebe majú potenciál hrať na najvyššom fóre. Bola by škoda radikálne staršiu generáciu odrezať. Tréner postupne zabudovával s väčším (Škriniar, Lobotka), či menším (Duda, Rusnák) úspechom do tímu mladšiu krv. 

Kostra tímu zostala rovnaká. Brankár je stále z Českej ligy, najprv dlho Kozáčik a na konci kvalifikácie skvelý Dúbravka. Obranu vedia spamäti vymenovať aj chalani v kategórii U9 - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan. V strede poľa Kucka s Hamšíkom, na krídlach Weiss s Makom, vpredu Adam Nemec. Mladíci do nej pribúdali citlivo. 

Reprezentácia tak mohla a mala stále myslieť na stanovený cieľ, skončiť na jednom z prvých dvoch miest v skupine. Zohratosť a vyspelosť tímu sa najviac prejavila v trnavských zápasoch. Anglicku pred rokom odolávali statočne, Škótsko aj Litvu rozbili v krásnych ofenzívnych predstaveniach. 

Tím zvládol aj kľúčový zápas proti Slovinsku a diváci hráčov proti Malte ocenili plnými tribúnami a krásnou atmosférou. Ľudia vystavili Kozákovi vysvedčenie. Potiaľ jedná báseň. 

Chýbajúce body

Zdalo by sa, že také Slovensko nemohlo mať problém sebavedomo stáť na druhom mieste hneď za Albiónom s dostatočným počtom bodov v tabuľke druhých. Chyba. Chýbaju v nej body z ihrísk súperov. Alebo inak. Skutočná pravda o národnom tíme je v tabuľke štyroch kandidátov na Rusko.  

Bez Malty, najslabšieho tímu v skupine, získalo Slovensko 12 bodov, všetci poznáme magické číslo pre postup do baráže. Bez Litvy ale len šesť, v šiestich zápasoch s reprezentáciami bojujúcimi o postup. Keď chceš hrať na majstrovstvách sveta nestačí byť lepší ako dvaja outsideri v šesťčlennej skupine. Mal by si za seba odsunúť aj tebe rovných. A zobrať aspoň bod favoritovi.

V tabuľke štyroch, ktorí do posledného víkendu hrali o Rusko má Anglicko 14 bodov. Druhé Škótsko osem, o dva viac ako my. Slovinci získali len päť, preto skončili štvrtí napriek tomu, že prvý gól na vlastnom ihrisku dostali až včera v poslednom zápase. 

Škóti aj Slovinci zobrali aspoň bod Anglicku, naši na Wembley domácim len vyrazili v prvých dvadsiatich minútach dych krásnym futbalom. Zvonku nepriniesli ani bod, výkony v Glasgowe a Ľubľane boli pre fanúšikov sklamaním. Chýbajúci bod, alebo body zo zápasov so seberovnými sú tými, ktoré v účtovaní dnes mimoriadne chýbajú. 

Kúsok šťastia

Futbalová spravodlivosť sa ukáže dnes večer. V Kyjeve alebo vo Walese musí aspoň jeden zápas skončiť remízou. Inak nepostúpime, inak sa o šancu pobiť sa ešte s jedným súperom o Rusko nedostaneme. Kozákovci si za to môžu sami. 

Neznamená to ale, že si kúsok futbalového šťastia nezaslúžia. Po tragickom úvode kvalifikačnej skupiny sa krásne zdvihli, na jeseň minulého roka doma a aj v zápasoch na Ostrovoch o rok neskôr ukázali kreatívny potenciál, srdce aj bojovnosť. 

Asi všetci chceme vidieť Slovensko tohto roku dvakrát vo vážnych súťažných zápasoch. Určite všetci by sme dopriali Marekovi Hamšíkovi ešte jeden záverečný turnaj, či Škriniarovi fórum, na ktorom vynikne jeho talent. Aj trénerovi Kozákovi vyvrcholenie jeho celoživotnej futbalovej kariéry. 

Tak držme večer prsty, nech nikto nevyhrá.  

Súťaž

O týždeň v pondelok večer otváramé sériu športových talkshow, nazvanú TakUrčitee Live! Našim prvým hosťom v bratislavskej Kozlovni na Lazaretskej ulici bude od 20:00 Marcel Merčiak, lístky si môžete zohnať v predpredaji. Neváhajte. 

Keďže máme premiéru, pripravili sme pre vás súťaž. Takí sme dobrí. Stači odpovedať na jednu ľahkú otázku a budete v hre. Odpovedajte do piatku 13.10. o 13:10., potom súťaž stopneme a vyberieme víťaza.  

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár