Ľadovo ostrý rebríček: Bez Detvy

10.10.2017 / Denis Bohumil Schvarcz a Tomáš Tomeček
Daniel Brejčák, Kamzík z Popradu. (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Daniel Brejčák, Kamzík z Popradu. / (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Hlási sa Telovýchovný vedúci. Prerušujem pravidelné vysielanie Ľadovo ostrého rebríčka, aby som sa vyjadril k nepríjemnému incidentu v Detve. Nováčik nemal predsezónne obdobie ľahké, namiesto Martina sa nikto do Tipsport ligy nehrnul. Mužstvo skladali za pochodu a dodnes veru vôbec nevyzerá ligovo. Uhrali zatiaľ jeden bod a majú skóre horšie, ako juniori v ročníkoch kedy boli fackovacím panákom.

To sme ešte netušili, kto bude pod Poľanou hádzať v jednu nedeľu slávnostné buly. Stať sa stredobodom predzápasového slávnostného programu je česť, ktorá sa obyčajne ponúka osobnostiam ktoré v klube, alebo reprezentácii niečo dokázali. V mene Vladimíra Dzurillu vhodila in memoriam čestné buly pani manželka, pri štyridsiatom výročí Washingtonského klubu Peter Bondra, v Zlíne si tak uctili Vladimíra Vújtka. V Poprade onoho času stála v stredovom kruhu sama anglická kráľovná.

V Detve v nedeľu Marian Kotleba. Regionálny politik, ktorého strana bola pred tuším piatimi-šiestimi rokmi rozpustená pre očividnú podporu fašizmu a rozpor s ústavou Slovenskej republiky. Založil si novú s ktorou sa dostal do parlamentu, nič iné sa nezmenilo. To sme na to už naozaj všetci zabudli? Dnes je županom v banskobystrickom kraji a robí si kampaň pred novembrovými voľbami. Do Detvy posiela peniaze na mládež, podľa zverejnených zmlúv BBSK doteraz trkráti, naposledy v lete tohoto roku. 

Vyšiel pred zápasom na ľad, potriasol si ruky s kapitánmi a hodil na biely ľad prvý čierny puk. Šokovaní hokejisti sa na protest nezmohli. Vznikla fotografia, na ktorej si podáva ruku s košickým kapitánom Nagyom. Hanbím sa, že existuje. Hráči údajne o ničom nevedeli. Šéf ligy aj košický klub incident odsúdili, šéf Detvy sa ospravedlnil za neúmyselné spojenie hokeja a politiky. Tak..určitee.

Bystrický župan nie je prvým politikom, ktorý hodil slávnostné buly. Myslel som si ale, že extrémisti jeho nacistického vierovyznania už (takmer) nechodia ani fandiť do kotlov.

Kontroverzný Ščurko na ľade v drese klubu, slávnosť s Marianom Kotlebom pred zápasom s Košicami. Takto si marketing nováčika Richard Lintner ani sponzori celkom iste nepredstavovali. 

Detvu preto dnes na protest vyraďujeme z Ľadovo ostrého rebríčka. Nemôžeme akceptovať, že dali priestor Marianovi Kotlebovi. Veď on posiela do klubov na strednom slovensku dotácie v hodnote 1488€! To naozaj nikto nič nepovie a neurobí? 

A teraz k Tomášovmu poradiu.

9. PLASTIKA NITRA

Nitre posledný dvojzápas absolútne nevyšiel. V repríze minuloročného finále inkasovala sedem (slovom 7) gólov (!!), aj v derby so Zámkami inkasovalo Kmečovo mužstvo len o jeden gól menej. Vedenie na slovenské pomery celkom prekvapujúco podržalo trénera, vyhodilo brankára a pár hráčov. Deka, ktorá leží na Corgoňoch, je poriadne chlpatá. 

8. SLOVENA ŽILINA 

Vlci majú otupené tesáky. Za 120 minút zahryzli len trikrát a dosť. A to je málo. V dobrých výkonoch pokračujú Martindale, Holovič aj Stupka, no na body stále málo. O body sa pripravujú aj vlastnou hlúposťou, priznal jeden z legionárov pre Góly-Body-Sekundy. Žilina má zatiaľ najvyrovnanejší počet strelených a inkasovaných gólov čo znamená jediné: sivý priemer. U nás podpriemer.  

7. VSŽ KOŠICE

Oceliarom sa do zostavy vrátil Ladislav Nagy a Koyš. Druhý menovaný asistoval pri jedinom presnom zásahu oceliarov pod Pustým hradom, Ladislav zas „načal“ Detvu. Jasná prehra vo Zvolene, výhra proti Detve, fotka s Kotlebom o ktorej písal vedúci vyššie - nebol to pekný víkend pre Košice. Laco Nagy ešte aj pred gólom v Detve zbúral Vyskoča tak, že aj ten jeho gól si zaslúži spochybnenie. Minimálne mal pískať rozhodca, že mu na ľade leží hráč bez pohybu. 

6. SOKOL PARTIZAN LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Sokoli boli tento týždeň takí poloviční. Dobre poloviční, vyhrali jeden zápas z dvoch. Vlkov porazili o gól, Rapáč v ňom dal dva a postaral sa o tri body, nech máme peknú postupku. Liptákom sa na víťazstvo nepodarilo nadviazať, aj keď sa proti Vojakom snažili. Cez tých zatiaľ neprešiel nik. 

5. NEWCASTLE UNITED NOVE ZAMKY

V Nových Zámkoch sme videli derby s Corgoňmi a domáci si viedli excelentne najmä prvých štyridsať minút. Prvá formácia v zložení Rayenko, Šimun, „pobaltskí“ bratia Jassovci a Plašil nazbierali celkovo jedenásť bodov a na výhre majú leví, alebo by sme mohli povedať kráľovský podiel. V dueli hradov a Zámkov sa z hostí presadil len Špirko, pre ktorého to bol úvodný gól sezóny. Trošku neskoro, ale lepšie neskoro, ako nikdy.

4. ISKRA SMREČINA BANSKÁ BYSTRICA 

Barani si to najprv rozdali s Kamzíkmi na férovku, aby z pod Tatier smutní po prehre 4:6. Mohli mať ešte v nohách aj zápas Ligy majstrov proti Tampere Tappara. Hokej očividne stále baví legionárov Failleho, Gellinasa aj Brittaina aj „slováčiska“ Bartánusa. Celé mužstvo sa dobre bavilo v nedeľu pod Zoborom. Sedmička u úhlavného nepriateľa bude jednou z pamätných spomienok na sezónu aj po jej konci. 

3. LOKOMOTÍVA BUČINA ZVOLEN

Zvolenu dnes udeľujeme bronz. Rytieri zvládli obidva zápasy, rovnakým skóre (4:1,4:1) porazili Košice aj Zámky. A aké posily si zohnali – Jarkko Immonen je známy z KHL, Alex Steen z AIK Stockholm. Odišli Asushak, Raisov a Darian Dziurzynski. Ak sa druhá várka legionárov udomácni, Zvolen pôjde hore. 

2. DUKLA TRENČÍN

Z bezpečného úkrytu (pre istotu a šeptom) hlásim, že Dukla drží sériu dvanástich zápasov bez prehry, no posledné dve výhry sa niesli tak trochu v profesorskom duchu. Proti Detve nebola dominancia taká ako by tabuľka napovedala a ani proti Mikulášu to nebolo stopercentné. Body ale boli z obidvoch zápasov a séria bez straty kvetinky pokračuje. Kým pokračuje, nemôžme Vojakov príliš „zhadzovať.“ S miernou obavou v hlase udeľujem „až“ 2. miesto. Keby sa niekto z Dukly pýtal prečo, tak tu niesom. 

1. POPRAD – TATRY

Kamzíci sú najvyššie, rozhodol som sa oceniť ich víťaznú sériu. V mužstve evidentne panuje dobrá nálada, vyhrali už sedem zápasov v rade. Šláger príde najbližšie - čaká boj s Trenčínom o čelo Ľadovo ostrého rebríčka. Na štadión začali chodiť aj Tatranci, do tímu sa vrátil Arne Kroták. Mužstvo ťahajú Vandas so Svitanom, ostatní nezaostávajú. Gratulujeme a tešíme sa na hit kola proti Dukle. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár