Bol som v Neapole, keď Hamšík vyhral v Ríme

27.10.2017 / Richard Duchaj
Marek Hamšík v Ríme. (photo: SITA/AP Photo/Riccardo De Luca)

Marek Hamšík v Ríme. / (photo: SITA/AP Photo/Riccardo De Luca)

Keď som v septembri kupoval štyri letenky do Ríma, vedeli sme, že chceme ísť aj do Neapola. Plán Serie A som nepoznal a ani som neplánoval užiť si futbalový zápas na tribúnach v Taliansku. Plán bol nasledovný: 11. prílet do Ríma (streda), 14. ráno odchod z Ríma, smer Neapol (sobota), 17. naspäť do Ríma (utorok).

Roma - Neapol v zlom termíne

Pri tvorbe plánu som nevynechal "must see" veci a napadlo mi, že mrknem na rozpis ligy, že či náhodou. A náhodou sa v sobotu mali stretnúť futbaloví rivali zvučných mien okupujúci vrchné priečky Seria A: AS Rím vs. Neapol. Problém bol termín, sobota 20:45, teda deň, keď sme išli z Ríma do Neapola.

S kamošom sme ani neskúšali dva kusy spolucestujúceho nefutbalového pohlavia presviedčať a v sobotu sme naozaj dorazili do Neapola. A rovno aj vyrazili do podvečerných ulíc.

Ak sa hovorí, že Taliansko futbalom žije, choďte sa pozrieť do Neapola. Pred ôsmou to v meste hučalo, predavači v stánkoch neveľmi sledovali okolie, 99 percent z nich malo oči nalepené na obrazovky. To všetko sprevádzané hádkami, krikom, búchaním pästí a podobne. A to hral Juventus doma proti Laziu. To nepochopíš.

Stará dáma stratila pod Alpami všetky body, Dybalova nepremená penalta v 97. minúte a následný hvizd rozhodcu oznamujúci koniec zápasu sa prejavila v hluku mesta a radosti okoloidúcich, ale to hlavné ešte len malo prísť.

Všetky oči na televízoroch

Cestou po jednej z ulíc sme sa s frajerkou pristavili pri terase, kde boli všetky stoličky a pohľady návštevníkov nasmerované na TV, kde akurát rozhodca hádzal mincou. Mladej som ukazoval Hamšíka, čo prilákalo pohľady troch mladých mužov, ktorí sedeli opodiaľ. Keď však ukázali aj Francesca Tottiho, ktorého meno som tiež spomenul, naším smerom sa už nepozreli. Úplne im rozumiem.

Zápas začal, my sme si kúpili fľašku vína, kúsok pizze a sadli sme si na schody pod kolonádou na hlavnom námestí mesta pod sopkou Vezuv. Sedíme, jeme, pijeme, užívame si stredomorskú klímu, keď tu zrazu neskutočný hluk po celom meste. Hovorím si, hamšíkovci dali gól. Nemýlil som sa, Insigne v 20. minúte "napol sieť súpera a rozosmutnil domácich."

Po čase sme sa vybrali do Španielskej štvrti, teda do časti mesta, kde sú priveľmi úzke uličky, naťahané šnúry s prádlom, špina a vyhlásené reštaurácie. Počul som vtedy viacero výkrikov, najprv som si myslel, že Neapolčania šupli Rimanom ďalšie tri kúsky, potom som zistil, že mali len vyložené šance. Do jednej z reštaurácií nás zlákala milá obsluha, jeden z chalanov vyzeral ako Gigi Buffon, prisahám!

Objednali sme si a náš Gigi stál jednou nohou na ulici, kde sme jedli a jednou vnútri reštaurácie. Bolo mi to zvláštne a aj trochu nepríjemné. Bol som to preveriť a zistil som, že Gigi má v skrini hneď za dverami na nabíjačke mobil, kde sleduje futbal. To nevymyslíš. 

Hostia to v Ríme nakoniec ubránili a "z večného mesta brali cenné víťazstvo nad domácimi vlkmi."

Radosť

V Neapole prepukla nefalšovaná radosť, ulicami sa ozýval hluk, z áut viali šály a vlajky a žubrienky (9-ročné deti, naozaj) na mopedoch vytrubovali. Čerešničkou na torte boli petardy a ohňostroj. O tom, že všetci pripíjali na víťazstvo, asi ani písať nemusím.

A to bol "len" obyčajný ligový zápas, ktorých za sezónu budú vyše tri desiatky. Chcel by som sa v meste ocitnúť, keď to raz hamšíkovci ukopú a vyhrajú celú ligu. Apropó, Hamšík. Čítal som si, že jeho meno otvára dvere k najlepším miestam v rešauráciách a k zvýšenej snahe obsluhy a kuchárov.

Z mojej skúsenosti môžem povedať, že to momentálne pravda nie je. Viackrát som povedal "Hamzik," ktorého domáci rešpektujú ako kapitána, no radšej majú Mertensa a Insigneho. Smutné zistenie.

Na mojom užití si atmosféry v meste víťazov to však pramálo ubralo.

Richard Duchaj

Richard Duchaj

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár