Devils nie je dobrá voľba, ale Jágr nás možno opäť prekvapí

24.07.2013 / Štefan Cebro
Jarda Jágr a jeho mladícky úškrn. (photo: SITA/AP Photo/Charles Krupa)

Jarda Jágr a jeho mladícky úškrn. / (photo: SITA/AP Photo/Charles Krupa)

Keď podpisoval po sezóne zmluvu Michal Handzuš, uskromnil sa a kývol k predĺženiu spolupráce s Chicagom na milión dolárov. Jaromír Jágr čakal do poslednej chvíle a z ponúk si vybral New Jersey, ktoré mu vyplatí štyri milióny dolárov (ak odohrá aspoň 45 zápasov za sezónu). Českú legendu určite neporovnávame so slovenským centrom, ktorého hra je úplne iná. Ale aj tento fakt však svedčí o tom, že Jágr sa skrátka so svojim menom nezahráva. Cena je daná, ak ho niekto chce, musí si priplatiť.

Je však otázne, či je voľba New Jersey tá správna. Devils je jeden z najbláznivejších klubov v NHL. Nemá veľa fanúšikov, hrá na nepopulárnej strane rieky Hudson a okrem hokeja už v meste iný šport neostal (basketbalisti si užívajú druhý rok milionársku halu v Brooklyne). K tomu treba pripočítať podivína s menom Lou Lamoriello. Generálny manažér, ktorý si robí zo svojho klubu štát v štáte. Dlhé vlasy, či neoholená tvár? To sa v Devils nenosí. Je jedno, či sa voláte Martin Brodeur alebo Patrik Eliáš. Eliáš to dokonale vystihol v jednom z rozhovorov, keď povedal, že aj keď príde na zraz o pätnásť minút skôr, tak má pocit, že mešká.

Má učiť mladíkov

Druhým faktom je hra tímu z „Garden State“. Je založená na forčekovaní a upracovanej obrane. Kedysi sa podpichovačne hovorilo, že Brodeur je preto najlepší brankár, lebo ide na neho za zápas len okolo dvadsať striel a obrana pokryje všetky dorážky. Ale vtedy ešte v defenzíve korčuľovali Scott Stevens či Scott Niedermayer.

Odvtedy sa zmenilo veľa vecí. Bude otázne ako do tohto systému zapadne Jágr. Toho síce chválili spoluhráči aj tréner Bostonu Claude Julien, že na staré kolená sa stal príkladom v obrannej hre, ale napriek tomu je česká legenda známa najmä vďaka skvelému a kreatívnemu útoku. Devils si najviac sľubujú, že nová posila bude prínosom pre ich mladých útočníkov, ktorých je v zostave veľa. New Jersey však nie je Philadelphia, ktorej útočný štýl legende dokonale sadol. Okrem toho je v zostave Flyers jeden z najlepších centrov súčasnosti Claude Giroux, ktorý si s Jágrom sadol podobne ako Tomáš Plekanec v Kladne.

V šesťdesiatke by stihol všetky kluby NHL

Ďalším faktom je, že útočná legenda ide za tri roky už do štvrtého klubu. Niektorí fanúšikovia si už z toho vytvárajú legendy o tom ako bude hrať až do šesťdesiatky a vystrieda postupne všetky tímy NHL. Jágr férovo priznal, že veľa iných šancí nemal, keď chcel ostať v NHL. Nechceme sa ešte pridať ku kritikom, ktorá ho začína pomaličky prirovnávať k večne vraciacemu sa Dominikovi Haškovi, ale podpis s Devils nie je úplne najlepší krok.

Škoda, že nezľavil trochu z požiadaviek, lebo spomínaná Philadelphia o neho od začiatku opäť stála. Vlaňajšie prvé kolo play off s Pittsburghom bolo jedno z najpamätnejších za dlhé roky. Absolútna ofenzíva a radosť z hokeja, to je to, čo môže Jágr stále prinášať. Na upracovanú a náročnú hru je jeho skvelých rúk škoda.

Ikonická 68 ostáva

Utrápená obrana a súboje pri mantinely môžu robiť mladší a silnejší hráči. Dokonale to bolo vidieť v Bostone, ktorý vyznáva v niektorých veciach podobnú hru ako New Jersey, aj keď je ešte o dosť fyzickejší. V drese Bruins sa český krídelník očividne trápil, z čoho pramenil aj fakt, že v play off ani raz neskóroval a v rozhodujúcich zápasoch finále fyzicky odišiel.

Možno nás však všetkých nezlomiteľný Jarda prekvapí ako to už ukázal mnohokrát v kariére. Kto očakával pred troma rokmi, že sa vráti do NHL takým veľkým štýlom, keď predtým odchádzal z Rangers do Ruska s pekne naštvaným výrazom. A po prvých zápasoch vtedajšieho ročníka nás nhl.com vítala s titulkami „Moves like Dzegr“. Prvým pozitívom je, že Lamoriello mu nechá na tričku ikonickú šesťedsiatosmičku a to hráčom nepovoľuje vyššie čísla ako tridsať. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár