Prvé lásky a sklamania sezóny NHL

18.11.2017 / Martin Sadlek
Jarda sa stále usmieva.  (photo: SITA/AP Photo/Jeff McIntosh)

Jarda sa stále usmieva. / (photo: SITA/AP Photo/Jeff McIntosh)

Najlepšia liga na svete vstúpila do svojej druhej storočnice. Hneď skraja sa dá hovoriť o jednom jasnom kandidátovi na pohár a jednom lúzrovi, ktorý sa môže tešiť na júnový draft a zdvihnuté obočie Garyho Bettmana na letnom zraze generálnych manažérov s vedením ligy.

Prvý sumár sezóny NHL bude venovaný prekvapeniam - príjemným i nepríjemným. Okrem nich aj tým, na ktorých sa v určitom zmysle dá vždy spoľahnúť. Začnime teda nimi.

Arizonský doom metal

Ako rezident Glendale by som bol vcelku spoko. V meste zase raz od miestnych matadorov nikto nič nečaká, a tak sa nemôže sklamať. Viac ako hokej hladinu v lokálnom potoku aj tak čerí súboj klubu s radnicou o príspevky na nový štadión. Kojoti sú momentálne snom všetkých tipérov v lige, z ktorej sa na ich šťastie nedá vypadnúť.

Arizona by mala byť treťou položkou v slávnom výroku Bena Franklina o daniach a smrti. Zase raz hltá prach - bez ohľadu na to, či sa volá Phoenix, Arizona, alebo či sa nakoniec niekam presťahuje. V úvode sezóny Coyotes vyjú akurát na mesiac a prerazili aj svoje vlastné dno. Vyhrať v riadnej hracej dobe sa im podarilo až v 21. zápase, to už by snáď dala aj Detva.

Odišiel Mike Smith a neviem, neviem, či ho práve Anti Raanta dokáže dôstojne nahradiť. Medzi troma tyčkami to pravdepodobne bude škrípať celú sezónu. Švédska obranná úderka Ekman-Larsson – Hjalmarsson všetko nezachráni. Tobôž keď sami junáci tiež nie sú vo forme, ktorá sa od nich čakala. Darmo, 40-ročná ikona klubu Shane Doan vie, kedy zavesiť korčule na klinec. #JBMNT.

Jaromír Jágr

Úprimne, Gordie Howe v jeho veku na korčuliach ešte stál tiež. Lenže to mala najlepšia liga na svete inú úroveň. Objektívne z Jardovho doterajšieho pôsobenia v Calgary najviac zaujal fakt, že „Travelling Jagrs“ si museli do svojho „mančaftu“ povolať nového muža. Keby však táto 45-ročná biologická anomália už nestrelila ani gól, všetkým to bude jedno. Jeho zápal pre hokej a prítomnosť v kabíne bude pre dobrú chémiu a výsledky postačujúca. Okrem toho, takú cool šedivú bradu nemá v lige nikto, snáď ani Tortorella.

Hoci už ohlásil, že táto sezóna bude skutočne posledná, Jágr odmieta zmierenie s časom, ide hlavou proti nemu. Všade, kde sa objav je atrakciou a ja mu prajem, nech si to maximálne užije. Hokej je preňho všetkým, dokáže preto podpísať aj za smiešnu sumu, len aby mohol oddialiť bolestný moment, kedy si to povesí. Korčule.

Slovenská (neviditeľná) stopa

Naši chlapci sa v lige (k)rok za (k)rokom tvária čím ďalej, tým nenápadnejšie. V minulej sezóne nastúpilo na zámorských klziskách jedenásť našich korčuliarov. Rozhodne žiadne terno, ale keď sa pozrieme na sezónu aktuálnu, brali by sme aj to.

Do týchto chvíľ sa ich okrem gólmanov Haláka a Budaja predstavilo šesť, z čoho pravidelne v prvom tíme nastupujú len traja (slovom „traja“). Richard Pánik je jediný, o kom sa dá povedať, že ide konečne hore! Tatar je u Sociálno-Demokratických Krídel etablovaný už dlhšie, bodovo ale mančaft ťahajú úplne iné mená, vrátane dôchodcu Zetterberga. Veterán Chára svoju prácu ešte nepochybne odvedie, ale ťažko povedať, či po vypršaní zmluvy s Medveďmi obuje korčule aj budúcu sezónu.

Ostatní sa na ľade vyskytli viac-menej epizódne a do kanadského bodovania nezasiahli. Dúfajme, že sa späť do prvého tímu Blackhawks dokáže prebojovať Jurčo a že sa v Bostone udrží Cehlárik. Reálne ešte môžeme očakávať na ľade zraneného edmontonského Sekeru a Gáboríka, inak je to pre slovenský svojkríž asi najhrozivejšia sezóna v tomto storočí.

RAZ SI HORE...

No a teraz k pozitívnym prekvapeniam.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS

Čo ti už ozaj práši? Chlapcom s prechodným pobytom v meste hazardu nie je nič sväté. Síce to patrí k étosu miesta hriechu, ale že vyhrajú osem z prvých desiatich zápasov v histórii klubu, to už sa čakalo menej.

Zlatí Rytieri vstúpili do svojho prvého ročníku v zostave skladajúcej sa z mien, ktoré ostatným klubom neprišli dosť atraktívne na to, aby si ich chránili pred rozširujúcim draftom. Bijú sa však ako tri stovky Sparťanov pri Termopylách. Inak povedané, ako keby si každý večer obúvali korčule naposledy. A je to ohromne sympatické.

Ozbíjali už zopár jasných kandidátov na pohár a pribrzdiť ich musela až strašná smola v bránke, kde sa im v priebehu prvých zápasov zranili traja gólmani – Fleury, Subban, aj Dansk. Aktuálne sa už na bránkovisku vystriedali piati, a to sa ešte pred sezónou zbavili Calvina Pickarda. Ak sa niečo stane aj Lagacemu, na lavičke už držia pracovnú pohotovosť krupiéri Billa Folyeho (tí majú od majiteľa klubu permanentku zadarmiko – na oplátku majú byť títo drsní chlapci pripravení presne na tieto prípady). Situáciu sledujeme.

Povestnou Hujerovou „kaňkou“ je účinkovanie náladového kamikadze Vadima Šipačova, ktorý začal na farme, potom bol na ňu znovu poslaný, tam ale hrať odmietol a svojvoľne sa pobral k rodine. S vedením sa nakoniec dohodol, že zmluvu rozviažu a Vadim ukončí kariéru v NHL. V ruskom Petrohrade následne podáva vyhlásenia, že páni za veľkou mlákou pšenicu sľubujú a otruby dávajú. Ak by sa však rozhodol do Ameriky ešte vrátiť, vo Vegas naň majú v rámci NHL práva ďalších 5 rokov.

Golden Knights sa po skvelom štarte bezpochyby začnú tabuľkou prepadať a v play-off ich neuvidíme. Na to vsadím svoju zbierku vyhorených zápaliek už teraz. Nikto to od nich v debutovej sezóne ani nečaká. Je však jasné, že toho uhrajú viac a oveľa lepšie, ako sa im hocikto odvažoval predpovedať.

TAMPA BAY LIGHTNING

Do tejto časti článku sa musí zmestiť aj priebežne najväčší suvenír. Uznávam, že pozícia Bleskov v tejto sezóne nie je práve prekvapením, ale raz darmo - tento článok píšem ja, nie vy. Dôvody ich dominancie sú tri:

Steven Stamkos je v plnej zbroji, pripravený predvádzať výkony, za aké je platený, pričom Nikita Kučerov k nemu perfektne sadol. Obidvaja majú v sezóne viac kanadských bodov, ako všetci Slováci dohromady, obávanejší útok v lige momentálne neexistuje. Ostatne, dominancia týchto dvoch pánov v bodovaní je po štvrtine sezóny zdrvujúca. 

Andrej Vasilevskij pod učiteľom Bishopom vyrástol v skutočnú oporu a pravdepodobne v najbližších rokoch zažije svoje vrcholné obdobie – zatiaľ drží úspešnosť zákrokov bezpečne nad 93%. No a zvyšok tímu si svoju robotu odvádza perfektne. Dokonca aj obrana sa v produktivite drží v širšej špičke ligy. Ak Florida nie je pre hokej práve zasľúbenou zemou, momentálna fazóna Bleskov z Tampy je najlepším dôvodom, prečo si na štadión nájsť cestu. Dovolili by som si tipnúť, že by sa mohla opakovať situácia z roku 2004. Tento tím by to mal zdvihnúť nad hlavu.

WINNIPEG JETS

Tryskáčom sa sprvu málilo asfaltu na štartovacej dráhe a ich bojaschopnosť sa pohybovala na úrovni Ozbrojených síl Haluškovej republiky. V prvých dvoch zápasoch lietalo nad Manitobou všetko, len nie eF šestnástky – Mason s Helleybuckom lovili zo siete trinásťkrát. Lenže potom začali utešene pribúdať výhry, výsledkovo i herne dosť presvedčivé. Veľmi často aj o tri góly.

Wheeler, Scheiffele, Laine, Ehlers, či obranca Dustin Byfuglien ako ťahúni tímu sú jasní. Bodovo však prispieva aj takmer celý zvyšok mužstva, jedným z minima, komu sa to ešte nepodarilo, je mimochodom aj Marko Daňo.

...INOKEDY ZASE DOLE

Presunieme pozornosť na tých, ktorí skôr tých svojich sklamali.

MONTREAL CANADIENS

V tradične podvraťáckom Québecu to skraja sezóny asi preháňajú s parížskym šalátom – aj mne po ňom rapídne klesá aktivita. Body by pritom mali Habs zbierať teraz, pretože keď to na jar začnú zapíjať čerstvo vytečeným javorovým kategórie „amber“, vtedy to ešte len na nich skutočne spadne v plnej sile.

Že sa na spodku tabuľky zdecimované a demotivované od samého počiatku krčia Buffalo Šables je istota, ktorú si ľudia zaslúžia. Ale Montréal? Síce odišiel Radulov do Dallasu, ale zásadná časť partie vrátane mužov schopných rozhodovať zápasy (Pacioretty, Galchenyuk, Weber, Plekanec) zostala pohromade. Výkony Habs sú sklamaním. Práve „Pleky“ v úvode sezóny „není co bejval“. Tri góly v 20 zápasoch len kopírujú útočné trápenie celého mužstva.

Frustráciu najviac vidno na Careym Priceovi, ktorý nedávno od zlosti rozbíjal hokejku o vlastnú bránku. Nuž, taká deravá obrana vie zlomiť aj jedného z najväčších súčasných maestrov medzi tromi tyčami. To, že Arizona si na ich ľade práve vychutnala prvú výhru v sezóne, síce ešte nehovorí za všetko, ale perfektne sa nám práve hodí do krámu.

Zabrať chlapci, lebo Molson Canadian na mantineloch to s vami zabalí a príde nejaký ekvivalent Smädného Mnícha!

Pittsburgh Penguins

Opäť silne subjektívny a určite kontroverzný výber, ale aspoň sa tu na to bude klikať.

Tučniakov jednoducho postihlo kariérne vyhorenie, inak to nevidím. Partia okolo Crosbyho získala dva Stanley Cupy po sebe a motivácia akoby už chýbala – prvý zápas ešte dotlačili do predĺženia, v tom druhom sa žlto-čierni iba vyskytli a dostali za to od Chicaga naložených rovných desať. Oklepali sa, no nedlho na to ich v krátkom slede zbičovali Tampa a Winnipeg – každý poctivou sedmičkou. Vydreté výhry o jeden gól striedajú prehry ako z demoličného derby. Zotrvačník síce najväčším ťahúňom pracuje, takže nejaké zápasy sa povyhrávali, lenže dosť často s odretými ušami a v predĺženiach.

Na zrážky z prémií to vyslovene nebude, žlto-čierni sú v tabuľke bezpečne v hornej polovici, ale po štvrtine sezóny so skóre -15 medzi všetkými tými plusovými Tampami a Torontami svieti priam oslepujúco. Jedenásť výhier k desiatim prehrám tiež nikoho neohúri. Zatiaľ im to ešte ide, zdvíham ale varovný prst nad tým, ako sa chlapci na svoje výhry namakajú.

Ale zasa – kto by to chcel vyhrať tretí raz za tri roky? Pohár je už ťažký a aj malé decko vie, že zdvíhať ťažké veci je nepríjemné. Tento hejt si tu odkladám, aby som si na konci základnej časti mohol povedať, že som vám to hovoril.

EDMONTON OILERS

Pre mňa zatiaľ najväčšia záhada. V minulej sezóne bolo hipsterské fandiť znovuzrodením Olejárom. Tí roky zbierali najväčšie hviezdičky draftov, aby sa po rokoch na jar dostali do play-off a neboli v ňom zároveň do počtu. Dnes je Edmonton vkusným mixom zvučných opôr (Lucic, zranený Sekera), arény zapĺňajúcich hviezdičiek (McDavid, Draisaitl), ale aj makačov na čiernu prácu, menej známych mien, ktoré na vás pri rannom prezeraní štatistík udrú ako črevná viróza. Malo by to všetko fungovať, lenže ono zatiaľ moc nefunguje.

Prvý zápas ešte nenechal nikoho na pochybách, oranžoví sfúkli plameň Calgary 3:0, sám McKapitán vybavil hetrikom. Hneď od druhej bitky sa to ale všetko sypalo. Ani situácia v bránke nebudí dobrý dojem, Cam Talbot je jednotkou, má svoje kvality, ale v úvode sezóny ich ani náhodou nedokazuje. Musí to tam dať do poriadku ten Sekera.

V tomto prípade naopak pevne verím, že ropou nasiaknutá špongia v záverečných bojoch o pohár chýbať nebude. Na to je tam príliš veľa zvučných mien a pretlak nezlomnej mladíckej dravosti. Ide im to ťažšie, ako sa predpokladalo, stále ale majú dosť času vyšplhať sa do prvej osmičky.

Toľko k aktuálnym poveternostným podmienkam v rozbehnutej sezóne s poradovým číslom 101. V jej polovici si lesk a biedu všetkých zúčastnených zosumarizujeme znovu.

Martin Sadlek

Martin Sadlek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár