Pondelkové Tréneroviny - Šťastné, veselé a namrznuté

04.12.2017 / Richard Hanzlik
Ťažko povedať kto komu ďakoval, keď sa v Nitre mohlo akurát tak korčuľovať.  (photo: SITA/Martin Havran             )

Ťažko povedať kto komu ďakoval, keď sa v Nitre mohlo akurát tak korčuľovať. / (photo: SITA/Martin Havran )

Ako hovoril Dušan Cinkota, prvý sneh je vždy ten najkrajší. A keď v strede týždňa udrela na našom území Perinbaba, okrem Jakubiska pýtajúceho tantiémy zbystrili nielen cestári, ale hlavne kluboví trávnikári. Zlé snehové jazyky dokonca tvrdili, že až štyri zo šiestich zápasov sú v ohrození. Štadióny boli miestami vhodné iba na pokračovanie šou Farmár hľadá snehový pluh a chvíľu to vyzeralo tak, že si tento víkend odskočíme na vianočné trhy a Tréneroviny by sa venovali kvalite prepáleného oleja v jednotlivých stánkoch.  Ale zázraky sa nedejú iba v rozprávkach a tak sa okrem Nitry hral futbal na všetkých zostávajúcich štadiónoch.

Už chvalabohu predposledné kolo máme za sebou. Kvalitatívne sme z neho do kolien ísť nemohli, ale ani Hans Zimmer by na triangli nezahral soundtrack ku Gladiátorovi. Tabuľkový šláger sa nakoniec na Pasienkoch odohral, ale Ševela nedokázal využiť fakt, že pozná naspamäť rodné čísla všetkých hráčov AS. Ružomberok ťahá sériu bez prehry ďalej, vyšlo mu to aj v Michalovciach. Najlepšiu trávu majú v Žiline a presvedčila sa o tom Podbrezová. Senický trdelníkový sen sa skončil v Zlatých Moravciach a Dunajská Streda nedokázala skórovať ani v Poprade. V Nitre sa nehralo, ale najprv na štadión museli pricestovať hráči a fanúšikovia tímov, aby sa o tom presvedčili. Ihrisko, ktoré už od stredy vyzeralo ako tréningový štadión hokejového klubu z tretej ligy sa cez noc zrazu nezmenilo na Camp Nou, čo delegátov šokovalo. Hráči a fanúšikovia dostanú za svoju zbytočnú cestu do Nitry víkendový pobyt v hoteli Tri Studničky s polpenziou a all you can eat vstup do miestneho výčapu.

ŠK Slovan Bratislava - AS Trenčín 1:1, 653 divákov

Ševela proti svojim, futbalisti proti poveternostným podmienkam, tri celovečerné filmy o tom, či je lepšie, že Ševela trénoval AS, alebo že AS pozná Ševelov štýl hry. Svoj názor vyjadril každý okrem Moniky Flašíkovej a potom už tu bola iba jedna otázka. Stihne všetok ten sneh uschnúť, alebo sa namiesto zápasu príde polovica mesta hromadne guľovať, stavať snehuliakov a zastávku metra?

Na zápase bola taká zima, že som sa aj doma pri telke obliekol do zimnej bundy. Pri pohľade na tribúny bolo jasné, že STVčka mohla okrem zostáv obidvoch tímov v grafickej podobe ponúknuť aj menoslov všetkých prítomných fanúšikov. Slovan začal aktívne, akoby vedel, že v tej zime dlho behať nevydrží. Ale prvý udrel Trenčín po tom, ako ostal Hillary DingDong zabudnutý na krídle. Najlepšia radosť je škodoradosť a keďže miestami na tom bola obrana hostí horšie, ako Andrej Danko na logopedickej olympiáde, už o dve minúty vyrovnal Mareš. Trenčín bol lepší, Slovanu zase chýbala iskra a nakoniec môže byť za ten bod aj rád. Behať zbytočne hore-dole popri lajne už asi nebavilo Hološka, ktorý bol pri vystriedaní celý bez seba. Šušká sa, že o jeho služby majú záujem na Vianočných trhoch v Inchebe.

MŠK Žilina - ZP Šport Podbrezová 1:0, 1788 divákov

Jediný štadión, na ktorom nehrozilo preloženie zápasu, stojí v Žiline. Stačilo z umelky odhrabať sneh, obliecť trojité termoprádlo, mesiac sa neholiť a namiesto jonťákov načapovať ovocný čaj. Žlto-zelení ešte stále živia šancu na titul jesenných majstrov a môžu len ľutovať, že sa liga nehrá až do Silvestra. Dali by sme si voľné leto a hrali nepretržite september-máj. Hneď, ako sa dostavia diaľnica Bratislava - Košice a všetky štadióny budú mať vyhrievané trávniky, kamerové systémy a aspoň štyri lopty. Dovtedy sa napríklad v takej Nitre budú spoliehať na lopaty, krompáče, fény na vlasy a hráčov, ktorí strávia tri dni kultiváciou ihriska.

Ivan Mládek Otubanjo band dostal od Guľu šancu vymrznúť v základnej zostave a odvďačil sa naozaj bravúrne. Gól dostal naservírovaný ako na podnose, Kuciaka sa opýtal kam to nechce a všetci si mysleli, že takto rýchly gól roztrhne vrece s gólmi. Ale nestalo sa. Podbrezová to v strede urputne držala a aj keď sama Volešákovi medzi žrde netrafila, aspoň do konca živila šancu, že ak by sa hralo do stredy, aj tak prehrá 0:1.

1. FC Tatran Prešov - DAC Dunajská Streda 0:0, 217 divákov

Jediná vec, ktorá v Tatrách ešte nezamrzla sa nachádza v Poprade, má tvar obdĺžnika, je zasadená do plastovej konštrukcie a na katastri jej nepovedia inak, ako Národné tréningové centrum. V Prešove, kde mali ešte pred pár mesiacmi cieľ dostať sa do TOP 6, už pochopili, že nie je dobré jesť shitake huby z neoverených zdrojov. Dunajská pricestovala plná nadšenia, gól nestrelila už viac ako dva a pol roka a jej útočníci majú momentálne pre klub asi taký význam, ako grafikon MHDčky v Bratislave po päťcentimetrovej snehovej nádielke.

Nie je nič lepšie ako tlačová konferencia, na ktorej si obidvaja tréneri myslia, že ich mužstvo malo vyhrať. Tento zápas si budeme pamätať vďaka dvom-trom šanciam na každej strane a veľkej Streňovej, ktorú keby premenil, Rossi už dnes balí krabičky a vezie sa na Schwechat. Talian navyše zistil, že ak jeho mužstvo nedá gól, nemôže vyhrať. O držiteľovi Nobelovej ceny za logiku teda nie je pochýb. Odchod Šafranka možno mrzí viac, ako by sa čakalo a dá sa predpokladať, že v zime príde útočník, ktorému nerobí problém netrafiť loptu mimo priestoru bránky.

ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 3:0, 512 divákov

Hybridné ihrisko, kde sa na jednej tretine vyskytoval ľad z polárneho kruhu a na tom zvyšku pobehovali hráči, sa tiež nejakým zázrakom podarilo pripraviť na ligový zápas. Len škoda, že v Senici viac trénovali na tlačovku, ako na zápas. Podľa slov kouča si chlapci dali len nohejbal v telocvični, dvaja ochoreli, jeden si vytkol členok, ďalší zabudol, že sa ešte hrá liga a kustód ani dresy neopral. Takže neboli dosť sústredení na zápas a prvých 20 minút to tak aj vyzeralo.

ViOn stále živí šancu na TOP 6 a keďže nič nie je nemožné, aj na titul, postup do skupinovej fázy Ligy majstrov, vyradenie Barcelony, PSG a vo finále deklasovenie Realu Madrid. Jeho hráči vedeli, že kým sa ihrisko zmení na zápasy v bahne, je treba súpera zložiť. A všetko to prišlo od 16. do 19. minúty. Keď sa Senica snažila v druhom polčase vzchopiť, prišiel ďalší Gešnábelov gól, ktorý Lacovi Hudecovi pokazil peknú sériu, víkend a náladu.

MFK Zemplín Michalovce - MFK Ružomberok 1:1, 729 divákov

Michalovce si v týždni dohrali odložený zápas a obľúbili si pri tom výsledok 1:1. Chlapci si užívajú tabuľkové vákuum, v ktorom sa nachádzajú a môžu hrať bez stresov z postupu medzi najlepších šesť. Zároveň aj s vedomím, že Senica, Prešov a Podbrezová robia všetko pre to, aby sa Michalovce cítili bezpečne ako v bavlnke. Ružomberok si medzitým po krajine cestuje hore-dole a už 10 zápasov nepoznal pocit prehry.

Na to, že bol trávnik len pred pár dňami svedkom ligového zápasu, by sa dalo hovoriť o veľmi slušnom zápase. Mužstvá boli s remízou nespokojné a možno ak by sa domáci po svojom góle menej tešili a viac si uvedomili fakt, že po hodoch prichádza Espumisan, brali by všetky tri body oni. Inkasovať vyrovnávajúci gól len minútu po tom, ako skórujete, to nemá rada žiadna čarovná ceruzka. Ale ako sa hovorí, radšej smútiť po remíze, ako sa radovať zo susedovho šťastia.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár