Alternatívne El Clásico

23.12.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Na konci sa smial Messi.  (photo: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

Na konci sa smial Messi. / (photo: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

Každý aj u nás v ôsmej lige vie, že malú domov musíš dať po zemi a mimo bránku. Inak ho tréner zjebe ako malého chlapca.” Dobre čítate, ak som si aj nezapamätal presný citát komentára Jakuba Koháka z predvianočného El Clasica, to slovo po riskantnej malej domov Realu Madrid určite zaznelo. Musím sa priznať, dávno som sa tak dobre pri futbale nebavil.

Jakub Kohák a česká Adela

Jakub Kohák je jedným z najvtipnejších žijúcich Čechov. Poznáte ho z reklám, filmov a seriálov. Aj z Obecného přeboru. Iva Pazderková je vtipná česká Adela. Standupová komička a herečka je preslávená svojou prostorekosťou a ostrovtipom. Tí dvaja dostali možnosť komentovať v alternatívnej stope sviatočný zápas LaLigy a mne ešte dlho po ňom neschádzal úsmev z tváre.

 

Kohák bol na DigiSporte za fanúšika Barcelony, zjavne ním aj je. Iva mala hájiť farby madridistov no bola viac nestrannou pozorovateľkou. Zjavne sa v športe a futbale orientuje menej ako kolega. Nevadí, aj to bolo na niečo dobré. K tomu sa ešte dostanem.

O možnosti počúvať netradičnú dvojicu som sa dozvedel až cez prestávku a banoval som hneď po dvoch minútach po výkope druhého polčasu. Už vtedy som sa smial a skutoční komentátori mi vôbec nechýbali. Alternatívna zvuková stopa je vraj budúcnosťou športových prenosov, po Clasicu sa vôbec nečudujem. Real 0, Barcelona 3 bola ešte väčšia sranda, ako napovedá výsledok. 

Zabávalo ma fanúšikovské rozčúlenie Koháka keď Ramos udrel Suaréza a dostal len žltú. “Co děláš, frajere? Jasná červená, běž ze hřiště! Ještě se diví, chápeš to? To von dělá pořád!” Hovorím, možno necitujem od slova do slova, ale rozumieme sa. Gól oslavoval ako keby ho strelili jeho spoluhráči a hráčov Barcelony vychvaľoval podchvíľou do nebies za prihrávky, útoky a vlastne za všetko.

Kolegyňa sa v kuse čomusi čudovala a bolo to zábavné. Prečo je rozhodca žltý a nie pruhovaný? A prečo je žltý aj brankár? Perú si hráči dresy po zápasoch, alebo majú zakaždým nové? A ponožky? Keď videla na obrazovke titulok s menom rozhodcu vyhlásila, že si ho ide vygúgliť. Keď sa zjavila na monitore hláška, že sa televízor vypne ak nestlačia tlačidlo, prečítala aj tú. A ozaj, poslednú polhodinu jej bolo treba hrozne čurať.

Čo vám poviem, dlho som sa tak nesmial pri športovom prenose. Viem, že puristom z radov komentátorov bude čosi také proti srsti. Nemyslím, že je reálne stvárať čosi podobné pričasto. Aj raz za uhorský rok ma však potešilo. Prosím si opakovať pravidelne, aj keď si uvedomujem čo sa môže stať, keď sa o slovo prihlásia nesprávni humoristi (rozumej viacerí slovenskí, nebudem menovať).

Bol to ale okrem vyššie spísanej ódy aj prvý futbal, ktorý so mnou so záujmom dopozerala moja žena. A to sa teda počíta!

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár