Kto je Roman Durný a prečo sa musí v noci postaviť na hlavu

02.01.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Roman Durný (v bránke) proti Američanovi. (photo: SITA/AP Photo/Mark Blinch)

Roman Durný (v bránke) proti Američanovi. / (photo: SITA/AP Photo/Mark Blinch)

O druhej v noci polnoci budú mať budíky nastavené asi len tí, čo si zobrali na prvý pracovný týždeň v roku dovolenky. Presne vtedy nastúpi Slovensko v "americkom Čermeli," ako vtipne nazval na Twittri malú halu Harbocenter @HajkoMatej, na štvrťfinále MSJ U20 proti obrovskému favoritovi zo Švédska. Zázrak na ľade sa bude (po dueli s domácimi) opakovať len vtedy, keď sa Roman Durný v bránke mladých Slovákov postaví na hlavu. A zatiahne roletu. Prípadne si môžete doplniť obľúbenejšie klišé o strážcovi svätyne.

Nástupca Janusa s Godlom?

Vždy, keď Slovensko na juniorskom šampionáte vyviedlo prienik do súboja o medaily, bol tím postavený na mimoriadnom brankárskom výkone. Traduje sa tak od legendárneho prvého bronzu, ktorý Jánovi Filcovi vychytali pred skoro 20 rokmi Lašák so Staňom. Nadviazal na nich Jaro Janus v roku 2009 a Denis Godla o šesť rokov neskôr. Teraz sa Ernest Bokroš a tím jeho korčuliarov spolieha na odchovanca Liptovského Mikuláša. Volá sa Roman Durný. 

Mladý gólman (ročník 1998) na seba upozornil v druhom zápase na aktuálnom turnaji. Pochytal 43 zo 45 striel mladých Američanov v zápase, ktorý ako bolo napísané vyššie niektorí označili za Zázrak na ľade. Pripomínal historické a nečakané víťazstvo mladých Amerických olympionikov v zápase hranom v tom istom americkom štáte New York s ruskou mašinou trénera Tichonova na ZOH 1980.

Po základnej časti je mladý Slovák na čele štatistík brankárov na MSJ U20. Ani jeden prítomný brankár nemá lepšiu, ako 93,04% úspešnosť zákrokov. 

Nie je to ale náhoda. V aktuálnej sezóne Lintner ligy je Roman Durný v top 10 brankárov seniorskej súťaže. Napriek tomu, že chytal za tím Orange U20. Zachytal si za rodný Mikuláš už v minulom ročníku, v play-out pomohol štyrmi výhrami zo šiestich zápasov a 92,61% úspešnosťou udržať ligu na Liptove. V tejto sezóne má za opaskom skalpy Nových Zámkov, Žiliny aj Detvy. Bodoval aj proti Liptákom a Baranom z Bystrice. 

Jednoducho sa ukazuje, že je už v mladom veku veľmi dobrým brankárom. 

Od polnoci proti Švédom

Nočný zápas bude iná káva, tuhšia. Švédi neprehrali vo štvrťfinále MSJ U20 od roku 2006, kedy sa takpovediac na hlavu postavil Tuukka Rask. Chytil všetkých 53 pukov a Fínom stačil jeden gól na semifinále. Naše štvrťfinále proti trom korunkám je už pomaly novoročnou tradíciou. Ideme s nimi hrať o postup medzi posledných štyroch po tretíkrát za posledné štyri roky.

Problém je, že všetky tri zápasy od roku 2014 Slovensko prehralo, celkovým skóre 3:20 a nikdy nie o menej, ako o päť gólov. Teraz sa proti nám postaví najlepší strelec turnaja švédsky kapitán Lias Andersson, k nemu napríklad aj množstvo skvelých puk ovládajúcich obrancov. Mladí Švédski zadáci dokážu kontrolovať a rozohrávať puk tak, že by v slovenskom seniorskom áčku možno súperili o pozíciu kreatívnych centrov. Bude to ťažké. 

Nie ale nemožné. Aj veľký favorit si môže vybrať slabší deň, ak zaberú Buček s Krivošíkom, Liška s Ružičkom a obranu zabetónujú napríklad Feherváry s Ivanom,...

Keď ale má prísť nad ránom skutočný úspech, bude sa musieť najmä Roman Durný postaviť na svoju brankársku hlavu.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár