Odvolaný Jančuška. V Košiciach sa zmena na prvý pokus nepodarila

02.01.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Milan Jančuška a Jerguš Bača. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Milan Jančuška a Jerguš Bača. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

"V Košiciach dochádza k trénerskej výmene," začína sa článok na oficiálnom webe VSŽ Košice (oficiálne HC Košice, ale sme na TakUrčitee). "Dnešným dňom opúšťa kabínu Oceliarov trénerská dvojica Milan Jančuška – Jerguš Bača. Mužstvo seniorov dočasne povedú Marcel Šimurda a Peter Bartoš, vedenie pracuje na doplnení tohto tandemu ďalším trénerom," hovorí oznam v úplnom znení. 

Zmena sa nepodarila

Bývalí košickí obrancovia a neskôr úspešní tréneri prišli na košickú lavičku po zbabranej minulej sezóne. Oceliari po senzačnom vypadnutí proti Martinu vo štvrťfinále playoff vyčistili celý dom. Prišli nový prezident Lang, generálny manažér Rusič a nová trénerská dvojica mala navrátiť slovenskú hokejovú mocnosť na pozície, ktoré po odídení Slovana Bratislava zo slovenskej ligy pomaly, ale isto vyprázdňovala. Až vyprázdnila, viď prázdne sedadlá v Steel Aréne.

Zmena sa na prvý pokus evidentne nepodarila. 

Košice sú v tabuľke Lintner ligy štvrté, po 34 zápasoch majú 63 bodov a desaťbodovú stratu za prvým Trenčínom. Dôvody odvolania Jančušku s Bačom v čase písania článku ešte neboli známe, zvonku môžeme akurát hádať. Štvrté miesto v Košiciach ale v žiadnom okamihu nemá byť v poriadku.

Pod Jančuškom malo mužstvo ako keby dve tváre. Domáca ešte ako-tak ušla, 40 bodov zo sedemnástich zápasov nie je zlé. Vonku sa ale Oceliarom nedarilo. Z rovnakého počtu zápasov získali len polovicu bodov - presne dvadsať. Tímu dlhšie chýba zranený Ladislav Nagy, ani bez neho to tímu nejde. Akoby boli na najlepšom hráčovi ligy príliš závislí a bez neho si nedokázali poradiť. 

Jančuškovcom sa nedarilo najmä v zápasoch proti top tímom súťaže. Zo siedmich zápasov proti Bystrici a Zvolenu získali chabé štyri body. Strácali navyše aj s mužstvami, ktoré by pri všetkej úcte mali porážať. Zo štyroch zápasov proti Liptovskému Mikulášu nahonobili len polovicu možných bodov. Tréner Paukovček nezabudol ako hrať na VSŽ. V minulej sezóne práve on porazil východniarov v playoff ako tréner Martina. 

Na Jančuškovi bolo v poslednom čase vidieť nervozitu aj keď ste ho vnímali len na tlačových konferenciách a pri mikrofónoch novinárov. Po zápase s Banskou Bystricou, ktorej rozhodcovia uznali kontroverzný víťazný gól krátko pred koncom, hovoril nahlas o škandále. Keď vlani trénoval Žilinu, jedno podobné extempore po zápase v Liptovskom Mikuláši Vlkov nakoplo a zastavili sa až v semifinále. V Košiciach podobnú príležitosť mať nebude. VSŽ náhle dotrénoval. 

Práve zápas v stredu proti Dukle Trenčín bude prvým pre nových trénerov Marcela Šimurdu s Petrom Bartošom. Šancu dostanú ďalší, mladší a menej skúsení tréneri. Hoci sa ich manažment podujal doplniť predpokladajme skúsenejším typom, ďalšou zmenou v Košiciach je tá smerom k omladeniu aj na trénerských pozíciách.

Cesta VSŽ späť na vrchol slovenského hokeja nebude rýchla. Ani jednoduchá. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár