Vo štvrťfinále MSJ Slovensko Švédov neporazilo, ale poriadne potrápilo

03.01.2018 / Miloš Kubalík
Brankár Durný chytal znova spoľahlivo. (photo: SITA/AP Photo/Mark Blinch)

Brankár Durný chytal znova spoľahlivo. / (photo: SITA/AP Photo/Mark Blinch)

Pred štvrťfinále našich mladých hokejistov so Švédmi bol favorit jasný. Najlepší strelec turnaja na Švédskej strane Lias Andersson proti najlepšiemu brankárovi turnaja Romanovi Durnému. V štúdiu na RTVS mali pred zápasom niekoľko želaní – zachytiť úvod zápasu, nestrácať puky a konečne využiť presilovku. Pretože pred týmto zápasom sme boli jediným tímom na MS, ktorý v tejto hernej činnosti neuspel ani raz.

Horší začiatok, oveľa lepší koniec

Štvrťfinále MS sa hralo sa v hale len o niečo lepšej ako v Detve. Asi chceli chalanom urobiť domáce podmienky. Švédi však zaradili šestku hneď od úvodu. Boli tak rýchli, že opticky ich bolo na ľade vždy veľa. V obrane aj v útoku boli často aj traja na jedného Slováka. Hoci na žŕdky to bolo v úvode 1:1 a na góly 0:0, naši ťažko prešli cez stredné pásmo a ak sa im aj podarilo prejsť za útočnú modrú bolo to len preto, aby zamávali z rohu brankárovi Gustaffsonovi. Švédi Slovákov prestrieľali 12:4 a len brankár Durný mohol za nulu na našom konte. Chvíľami sme mali problém vyhodiť puk z obrannej tretiny a tak sa rozpútalo žlté rodeo okolo slovenského brankára. Ako tanec nejakého severského kmeňa. Okrem žŕdky na švédskej bráne bol našimi ohrozený aj tréner Bokroš, ktorému Korenčík nastrelil puk priamo do tváre. Ošetrenie nebolo nutné.

Rolbár cez prestávku čistil len slovenskú polovicu klziska. Druhú trochu pozametali metlami.

V úvode druhej tretiny som sa ani nestačil vrátiť z nočnej návštevy sociálneho zriadenia a už bolo 1:0 pre Švédov. Aby následne Zetterlund ukázal, že aj on chce byť ako Buček. Vybojoval puk v obrannom pásme, prešmykol sa medzi obrancami ako Petra Vlhová medzi bránkami a prekvapený Durný hľadal dieru medzi nohami. Slovenskí mladíci však paradoxne po druhom góle ožili. Prechod do útoku bol odvážnejší a Švédi začali hrať príliš pokojne. Až prišla presilovka s magickým číslom trinásť, ktorá ani nemohla dopadnúť inak. Kapitán Bodák to tam zabodol.

Švédi zrazu začali hrať akoby prišli o jednu korunku. Naši vyhrávali šermovačky pri mantineloch, občas aj buly. Aj vďaka tomu ohrozovali Švédsku bránku čoraz častejšie.

Zlomová bola presilovka o dvoch hráčov

Kľúčovým momentom celého zápasu bola naša presilovka 5 na 3 v úvode tretej tretiny. Studenič trafil z ideálnej pozície žiaľ len do ľavej žrde a Švédi sa presilovke ubránili. Keď zvýšili deväť minút pred koncom na 3:1, už som lámal nad Slovákmi ovládač od televízora. O necelé dve minúty neskôr som však asi zobudil susedov, keď to tam opäť Bodák zabodol aj po druhýkrát. Goooooooool!

Žlté dresy začali vyhadzovať puky čo vyhovovalo našim hráčom, ktorí sa tlačili dopredu a bojovali, naozaj bojovali. K dispozícii sme mali ešte jednu presilovku, ale nič z toho. V závere Švédi nedovolili svojou aktívnou hrou našim ani odvolať brankára. K tlaku sme sa už do konca zápasu preto nedostali a tak sa ako kľúčová javí práve nevyužitá presilovka o dvoch korčuliarov.

Škoda toho, ale zaslúžená prehra

Nebola to nakoniec taká dráma aká mohla byť, aj napriek tesnému výsledku. Slováci však v tomto zápase určite nesklamali. Kým Švédi predviedli o triedu lepší hokej, lepšie korčuľovanie našich jasne prestrieľali (39:22), nebol to od nich dokonalý výkon. Bokrošovci ich nepúšťali do veľkých prečíslení a ak sa stalo, Durný chytal znova spoľahlivo. Od polovice zápasu sme sa Švédom vyrovnávali a ku koncu mal najmä vďaka bojovnosti jasný favorit strach o výsledok.

Čisto neobjektívne, vyhral lepší tím a postúpil zaslúžene. Mohol vyhrať viac? Mohol. Mohol aj prehrať? Tiež. Chalani preto môžu z Buffala odísť s hlavami hore. Siahali na semifinále a keby mali aspoň z polovice toľko šťastia, koľko Česi...