Ako Marek Hamšík Diegovi zamával

03.01.2018 / Martin Marys Pagáč
Ćau, Diego! (photo: SITA/Alessandro Di Marco/ANSA via AP)

Ćau, Diego! / (photo: SITA/Alessandro Di Marco/ANSA via AP)

Aj vy ste s napätím čakali, kedy Marek Hamšík už konečne pokorí novinármi ospevovanú hranicu 115 gólov strelených za Neapol a dotiahne sa na argentínskeho bôžika šťastia, Diega Maradonu? Prečo mu to tak dlho trvalo? A ako to, že potom skóroval trikrát za sebou?

Dlho na čakačke

Písal sa 28. máj 2017 a bulvár aj nebulvár hlásil, že mu už chýbajú len dva góly. Kapitán Neapola vtedy hlavičkoval na pôde Sampdorie do siete súpera a zvyšoval na 3:0. Bolo to posledné kolo pred letnou prestávkou a Marekova gólová potencia zo sezóny 2016/17 (12 gólov v Serii A, 2 góly v Lige Majstrov, 1 gól v Talianskom pohári) naznačovala, že hranica môže byť pokorená ešte predtým, než sa deti vrátia z kúpalísk do školy. Nebolo tomu tak.

Marek sa dočkal jednogólového dotiahnutia až v 7. kole ligy, 1. októbra doma proti Cagliari, keď v 4. minúte ľavačkou otváral skóre. Už vtedy mohol dorovnať Diegov rekord, no pokutový kop prenechal Driesovi Mertensovi. Takto na počudovanie mnohých prenechal ďalších niekoľko príležitostí z bieleho bodu a niekedy, najmä pri posledných zápasoch skupiny Ligy Majstrov, to vyzeralo, že si svoj gól s číslom 115 šetrí na nejaký výnimočný moment.

Zásahom proti FC Turín zo 17. kola Serie A 16. decembra sa Marekovi priaznivci (a hádam aj samotný Marek), konečne dočkali vyrovnávajúceho míľnika. Gól zaručil víťazstvo 3:1 na pôde súpera a vrátil Neapol na 1. miesto tabuľky. Buď Mareka už viac nebavilo čakať na nejaký prelomový zásah, alebo ním chcel vyslať signál pre ostatných súperov, že od tohto momentu nikto Neapol nepredbehne. Bodaj by tomu tak bolo. Myslím, že sa na Slovensku nenájde fanúšik futbalu, ktorý by Marekovi nedoprial titul v talianskej lige.

Kam ďalej?

Čakanie sa teda skončilo. Od 114. zásahu prešlo rovných 11 týždňov. Odvtedy sa hrali ešte ďalšie dve kolá a Marek si v historickej tabuľke vybudoval dvojgólový náskok so 117 zárezmi. V oboch stretnutiach, či už pri výhre 3:2 proti Sampdorii, alebo 1:0 na pôde Crotone, mali Marekove góly prívlastok víťazné.

Väčšina z nás si pamätá na útočný trojzáprah Cavani-Lavezzi-Hamšík, ktorý vábenie petrodolárov roztrhalo na kusy. Cavani sa v milionárskom klube uchytil a už zaň strelil takmer toľko gólov, než Marek za Neapol. Je to ale na rozdiel od Hamša čistokrvný útočník, na ktorého góly sa narobia všetci ostatní. Lavezziho prilákali ešte väčšie hodnoty v prestížnej čínskej súťaži a takpovediac sa pod ním zľahla zem. Teraz máme v Neapole ďalšie ofenzívne trio, Mertens-Insigne-Callejón a Marek je skôr v pozícii asistenta, než exekútora. O to viac teší, že v jednom z najofenzívnejších klubov planéty máme takého srdciara.

Vo veku 30 rokov sa mu podarilo streliť 117 gólov za rovných 10 a pol sezóny v Neapole. Na futbalistu v pozícii „špílmachra“ má stále ideálny vek a pokiaľ sa mu budú vyhýbať zranenia, môže byť platným pre svoj tím ešte minimálne päť rokov, hádam aj viac. V Ultimate Team verzii hry FIFA 18 sa mu dostalo celkové hodnotenie 87%, čím ho tvorcovia hry vyzdvihli ako 33. najlepšieho hráča súčasnosti, po boku chalanov, akými sú Ivan Rakitić, David Silva, či Paul Pogba. Aj keď sa popri ňom v drese Neapola spoluhráči pretočia a možno vyformujú ďalšie legendárne útočné trojzáprahy, Marek snáď nikam nepôjde a načne aj druhú stovku gólov za klub spod Vezuvu. My mu to doprajeme.

Vo včerajšom stretnutí síce Marek neskóroval a Neapol tak v oklieštenej zostave vypadol z talianskeho pohára, ligovú šnúru mu to ale nepretrhlo a na jar sa stále môže sústrediť na dve ligy - špagetovú a merkelovú.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár