Keď biely balet tancuje, ako Zidane píska

04.01.2018 / Richard Hanzlik
Zinedine Zidane. (photo: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

Zinedine Zidane. / (photo: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

Bol najlepším v dobe, kedy futbalová extratrieda netrpela infláciou kvality spôsobenou indexmi CR7 a LM10. Mnoho ľudí si aj dnes hovorí, že Zizou bude navždy číslom jedna. Celých 8 rokov sa pýšil titulom najdrahší futbalista planéty, až kým ho neprekonala sedmička z Madeiry. Dnes mu v tomto rebríčku patrí priečka s číslom 12 a pred ním sú dokonca mená ako Virgil Van Dijk a Romelu Lukaku. Až tak sa doba zmenila odkedy Zizou bavil svet svojou virtouzitou. Dnes ho udivuje ako tréner, ktorý za 2 roky s Realom Madrid vyhral 2-krát Ligu majstrov, 2-krát Majstrovstvá sveta klubov FIFA, 2-krát Superpohár UEFA, Španielsky superpohár a La Ligu. V roku 2017 pod jeho vedením do klubovej vitríny pribudlo 5 trofejí. Ale je Zizou naozaj najlepším trénerom na svete?

Príbeh o tom, ako defenzívny štít zmenil mužstvo

Zizouho trénerský príbeh sa začal písať už v dňoch, kedy Real Madrid na lavičku posadil Rafaela Beníteza. Madridský rodák dostal konečne možnosť viesť klub, v ktorom vyrastal. Zmluvu podpísal 3. júna 2015 a do januára stihol dostať nakladačku od Barcelony 0-4, alebo vinou nasadenia Denisa Cherysheva zahanbujúco vypadnúť z Copa Del Rey. Benítez sa nikdy netešil obľube fanúšikov a dokonca ani svojej kabíny. Jeho koniec visel vo vzduchu a s ním aj meno Zidana ako potencionálneho nástupcu.

Zizou mužstvo prebral piateho januára a začala sa žatva, akú biely klub z Madridu dlho nezažil. Zidane zdelil mužstvo plné hviezd. Rovnako veľkých, s akými hrával v projekte zvanom Galácticos. A práve tam bol svedkom momentu, ktorý z neho neskôr urobil úspešného trénera. Keď si jediný defenzívny štít, Claude Makeléle, dovolil žiadať Peréza o zvýšenie platu, ten ho vysmial a predal do Chelsea. Obrovský chyba, ktorá premenila mužstvo plné ofenzívnych hviezd na domček z karát. Rovnaký, aký postavil Benítez v spomínanom El Clásicu, keď v strede poľa namiesto osvedčeného defenzívneho štítu Casemira nastúpila najdrahšia letná posila James Rodriguez. Už vtedy sa futbaloví odborníci čudovali, ako mohol trénerský profesor postaviť stredovú formáciu bez poriadneho čističa. Zneli hlasy, že základná zostava sa neformovala v jeho hlave.

Zidane sa z chyby poučil a do zostavy si od Peréza kecať nenechal. Z tria Casemiro, Kroos, Modrič urobil hybnú silu svojho supermužstva a najlepšiu stredovú formáciu sveta. Kabína sa zomkla a začala bojovať ako jeden celok. Zidane pritom vôbec nemusel meniť štýl hry. Už len jeho prítomnosť motivovala hráčov, ktorí konečne mali ku komu vzhliadať. 14 manažérov od dôb Vincente Del Bosqueho sa snažilo manažovať kabínu plnú hviezd, až sa k slovu dostala jedna z najväčších legiend svetového futbalu a veci začali zrazu fungovať. Odniesol si to len James, ktorý sa stal nepotrebným.

Najlepší pre Madrid

Nech už sa sezóna Realu vyvinie akokoľvek, svojou zbierkou trofejí sa Zidane už teraz radí medzi elitu. Ale čo vlastne v klube zmenil, že sa mu zrazu začalo tak dariť? Nebolo to iba o správnom načasovaní formy kľúčových hráčov a správnom využítí svojej aury? Pretože, povedzme si to otvorene, herný prejav Realu má ďaleko od najlepšieho mužstva sveta. Výsledky a schopnosť vyhrávať ťažké zápasy však z bieleho baletu robia majstrovský orchester vedený inšpiratívnou osobnosťou, pre ktorú je aj samotný Ronaldo ochotný vynechať pár nepodstatných zápasov. Chladnokrvné mužstvo, ktoré dokáže súpera zabiť v tej správnej chvíli a kontrolovať zápasy s obrovským prehľadom. A prekonať pri tom všetky rekordy, ktoré stoja v ceste. Veď boli prví, kto dokázal obhájiť víťazstvo v Lige majstrov.

Ak však ide o schopnosť manažovať zápasy, v ktorých Real ťahá za kratší koniec, meniť spôbob hry, alebo doplniť mužstvo na kľúčových postoch, má sa Zizou ešte čo učiť. Potreba druhého útočníka, ktorý by vyvíjal tlak na stagnujúceho  Benzemu bude pravdepodobne stáť Real titul v domácej súťaži už v januári. Chýbajúci plán B v prípade, že sa aspoň jednému z tria BBC nedarí rozhodovať zápasy stál totiž Real v tejto sezóne až príliš veľa bodov. Núka sa tu spomenúť aj nasadenie Kovačiča v poslednom Clásicu, ale Zidane len zopakoval zostavu zo Supercopy, kde Mateo na poste defenzívneho záložníka Messiho dokonale vypol. Otázka je, či svojou kvalitnou obrannou hrou, alebo to bolo letnou dominanciou Realu.

Aby bol Zizou naozaj najlepším koučom, museli by sme si jeho mužstvo pamätať tak, ako aj  jeho hru. Aby urobil pre futbal niečo podobné, ako Guardiola, Klopp, Ferguson alebo samotný Cruyff. Takto sa radí “len” medzi najúspešnejších trénerov v histórii futbalu a môžeme o ňom hovoriť ako o výbornom manažérovi svetových hviezd. Dokonca aj sám priznal, že sa nepovažuje za najlepšieho futbalového trénera. Len jednoducho vedie najlepšie mužstvo sveta. Je ale dokonalým trénerom pre Real Madrid. Pre mužstvo, ktoré dlho zabúdalo na to, že okrem rovnováhy na ihrisku potrebuje aj trénera, ktorý bude rovnocenný všetkým tým hviezdam obliekajúci snehobiely dres.

Do dejín Realu Madrid sa zlatým písmom zapíšu dátumy, kedy so Zidanom podpísali hráčsku a trénerskú zmluvu. Získali totiž jednu z najvýraznejších osobností svetového futbalu a muža, ktorý priam symbolizuje hodnoty, ktoré najúspešnejší klub na svete vyznáva. A je vlastne úplne nepodstatné pýtať sa, či je, alebo nie je najlepším trénerom na svete. Zizou len pokračuje v tom, čo robil počas svojej hráčskej kariéry. Rozdáva futbalovú radosť vo veľkom štýle.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár