Vek je len číslo: Davor Šuker má 50

04.01.2018 / Miloš Kubalík a Martin Marys Pagáč
Davor zostarol. (photo: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

Davor zostarol. / (photo: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

To má už toľko? Čo Ti šibe? Občas sa stane, že narodeniny obľúbeného športovca prinútia zamyslieť sa nad plynutím času. Pripravili sme preto novú rubriku, v ktorej budeme občas žasnúť spolu. Jej výkop zaobstará chorvátska legenda, Davor Šuker. Čerstvý päťdesiatnik. 

Miloš Kubalík: Láska spred dvadsiatich rokov

Veď ešte nedávno trhal siete súperov, povie si pamätník. Bohužiaľ alebo chvalabohu, tými pamätníkmi sme už aj my. Životné jubileá hviezd nášho mládí nám pripomínajú, že ani my nie sme už takí mladí. V pondelok sme preto dali v TV Šláger zahrať k päťdesiatke bývalému skvelému futbalistovi a chorvátskej legende.

Malý Davorko prišiel na futbalový svet presne 1.1.1968 v meste Osijek. V krajine, za maďarskými nížinami a stepami, kde sa piesok lial a voda sypala, meče rinčali a nervové káble zlyhali. A Juhoška mala názov Socialist Federal Republic of Yugoslavia. Davorovi rodičia Milka a Tomislav sa údajne zapojili do každoročnej súťaže o prvé dieťa v novom roku. Či sa im to podarilo, sa podariť nezistilo. Narodiť sa prvého prvý je aj výhoda v tom, že každé narodeniny odštartuje odpočítavaný ohňostroj.

Kariéru rozbehol v roku 1984 v miestnom klube. Potom prebrázdil Európu krížom - krážom, najmä v jej západnej časti. V rokoch deväťdesiatych vytvoril v Reale Madrid obávaný útok spoločne s Raulom a Predragom Mijatovičom. V roku 1998 vyhrali Ligu majstrov. V Reale sa len o rôčik obišiel s našim Peťom Dubovským. V FC Sevilla si v prvej polovici 90-tych rokov zahral po boku božského Diega Maradonu. Kto si toto dnes môže povedať? Chorvátsky napadač (útočník) má za celú kariéru, či už v reprezentácii alebo v kluboch, štatistiku skoro pól gólu na zápas. Niektorí útočníci majú na konte toľko gólov za celú sezónu. Len pre porovnanie, že o kom sa tu bavíme. Koniec dejepisu.

MS 1998 - srdcovka

Pre mňa je jednoznačná srdcovka vystúpenie chorvátskej reprezentácie na MS 1998 vo Francúzsku. A Davor Šuker ako najlepší strelec turnaja so šiestimi gólmi v siedmich zápasoch. Chladnokrvné zakončenie mu bolo príznačné. Nezabudnem na penaltu v osemfinále proti Rumunom za stavu 0:0. Šuker si pred rozbehom meria tep na krku, s pokojom dá ruku dole, rozbehne sa a triafa loptu k pravej žrdi. Rozhodca píska opakovanie pokutového kopu pre neviem už čo. Šuker urobí ten istý rituál s meraním tepu na krku, rozbieha sa a kope loptu chladnokrvne na to isté miesto. Gól. Kým dovtedy som ho poznal, odvtedy som ho žral. Na sídlisku sme pri kopaní do lobdy a napodobňovali jeho rituál s krkom.

Bronzovým gólom na 2:1 proti Holanďanom sa stal pre Chorvátov nesmrteľným rovnako, ako pre nás Peter Bondra v roku 2002.

Kariéru ukončil v roku 2003. Čas veru nezastavíš. Davor Šuker vymenil kopačky za tesné goliere a kravaty a už šesť rokov prezidentuje Chorvátskej futbalovej federácii. Doma je legendou, preto má na tomto poste neohrozenú pozíciu. Trénerov národného tímu vypláca kunami a je mu údajne sveta žiť.

Na oslave 50-tky podávali len tie najlepšie chorvátske žranice a pila sa Rakija, či vína z južnej Dalmácie. Hoci nás z redakcie oficiálne nepozvali, pri pesničke od Jadranky, ktorú sme mu v tom Šlágri dali zahrať, tancovali a spievali všetci. 

Martin Marys Pagáč: Všetko najlepšie, Šukerman

Keď som bol druhák-tretiak na základnej škole, mal som samolepkový album k Majstrovstvám sveta vo Francúzsku 1998. Podarilo sa mi ho komplet zaplniť s výnimkou Iránu, ktorý bol trefne predtlačený na dvojstranu s USA, no nálepky tejto reprezentácie nikdy nevyšli. Hrávali sme so spolužiakmi hru, že si ukážeme navzájom fotku a kto uhádne meno hráča, vyberá ďalšiu fotku. Album som týmito neustálymi hrami úplne doničil, no stále ho mám. Moja najvzácnejšia futbalová pamiatka z tohto obdobia. Tím Chorvátska na tomto turnaji obsadil nečakané 3. miesto a najlepším strelcom šampionátu sa so šiestimi gólmi stal chlapec s nesmelým výrazom a náplasťou na nose, Davor Šuker. Aspoň tak si naňho skrz môj album spomínam ja.

Reprezentoval starú dobrú „juhošku“ v kategórii U20, ako aj na olympiáde 1988 v Soule, aj tesne pred prevratnými zmenami. Šachovnicový dres s červeno-bielymi figúrkami potom hrdo nosil desať rokov. Odohral 448 súťažných klubových stretnutí v ktorých roztrepotal sieť 203-krát. Za seniorskú repre odohral 71 stretnutí a skóroval 45 chorvátskych gólov (1 nechorvátsky), čo mu aj v tomto veku zabezpečuje historickú pozíciu na výslní chorvátskych kanonierov.

Škandály a ocenenia

Ako asi každému, aj Davorovi sláva stúpla do hlavy a nevyhol sa niekoľkým lapsusom. Napríklad keď v roku 1996 pózoval na fotke s dvoma kriminálnikmi nad hrobom chorvátskeho fašistického lídra. V 2013 potom z lietadla potiahol nejaké starodávne mince pasažierovi, ktorý ich tam zabudol a nenahlásil to a tri roky dozadu bol ako predseda národnej futbalovej asociácie novinármi obvinený z obmedzovania slobody slova a fyzického zamedzovania novinárom robiť si ich prácu. 

Pripomeňme si teda pár Davorových krajších momentov. S Realom vyhral La ligu, Španielsky superpohár, Ligu majstrov aj Interkontinentálny pohár. Všetko len raz, ale vyhral. Stal sa šesťnásobným najlepším futbalistom Chorvátska a v pamätnom, niekoľkokrát spomínanom roku 1998 aj najlepším športovcom krajiny. Doteraz je najlepším strelcom šachovnice a je zaradený aj do svetovej stovky najlepších kanonierov 20. storočia.

Bol mu udelený Rád chorvátskeho trojlístka aj Rád chorvátskej Danice za mimoriadne športové zásluhy. Sú to asi nejaké významné ocenenia udeľované prezidentom a s mojimi plaketami za darovanie krvi sa rovnať nemôžu, ale Davor zjavne dobre spravil, že sa dal na futbal. Po skončení kariéry si založil futbalovú školu s tréningovými plochami rozmiestnenými po celej krajine.

Chcel som síce napísať len krátky jubilejný medailónik, no Šukerov život ma natoľko uchvátil, že som ho s ním prežíval v každom písmenku a nemohol prestať. Všetko najlepšie, Šukerman!

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár