Euríčko na playoff NFL: Víkend divokých kariet

06.01.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Los Angeles Rams majú hviezdneho running backa, Todda Gurleyho (s loptou). (photo: SITA/AP Photo/Alex Gallardo)

Los Angeles Rams majú hviezdneho running backa, Todda Gurleyho (s loptou). / (photo: SITA/AP Photo/Alex Gallardo)

Turnaj o SuperBowl sa začína. 

Euríčko po základnej časti 

Keď sme sa lúčili, stav v tipovačne nedeľných zápasov bol vyrovnaný. Vlado vyhrával o jeden zápas, bol som však rozbehnutý. Posledné tri týždne som všetky vyhral a nečakane sa dostal do vedenia. Keď som v podcaste spomínal, že sme plus mínus narovnako nemal som spočítaný poslednú nedeľu. Počas nej som získal ďalšie dva zápasy k dobru a vyhrávam tak o štyri. Week 15: 10:2 vs 8:4, Week 16: 9:3 vs 8:4, Week 17 11:5 vs 9:7. 

Pred playoff teda stojí mojich 126:79 oproti Vladovým 122:83. Do konca jedenásť zápasov, stále sa môže všetko zmeniť. Cez víkend sa hrajú prvé štyri, poďme na nich. 

Kansas City Chiefs - Tennessee Titans, sobota 22:30

Turnaj otvoria dnes o pol jedenástej večer Chiefs v domácom prostredí proti Tennessee. Zápas má jasného favorita, sú ním domáci. Tréner Andy Reid má vo vrecku viac víťazstiev v playoff ako Vince Lombardi a Bill Walsh. Kansas City ale doma nevyhrali zápas playoff od roku 1994. Dnes majú najlepšiu príležitosť. 

Titans sa do turnaja dostali len preto, lebo niekto musel. Aj konferencia AFC má právo nominovať šesť tímov, skončili medzi nimi piati. Hrali v poslabšej divízii s Indianopolisom a Houstonom, ktorým sa zranili quarterbackovia a hrať museli slabí náhradníci. Marcus Mariotta, ich hlavná hviezda, nepatrí k hráčom s vyrovnanou formou. Je schopný pod tlakom hádzať lopty súperovým obrancom. 

Útok Chiefs bude pre obranu Tennessee príliš veľkým sústom. Naopak Titans nie sú schopní vonku skórovať dostatočne. Tento zápas by mal byť jasný. 

Vlado: Chiefs
Bohumil: Chiefs

LA Rams - Atlanta Falcons, nedeľa 2:15

Neskoro v noci sa playoff vráti do Los Angeles. Podobný zápas sa tam nehral rovnako od roku 1994. Málokto počítal s tým, že sa mladý tím Rams s ešte mladším trénerom McVayom (32) dostane v sezóne tak ďaleko. Hrajú ale dobrý futbal, valcujú najmä výnimočnou útočnou silou. V porovnaní s minulým ročníkom dali priemerne o 15 bodov na zápas viac, to sú dva touchdowny! Obrana je postavená okolo toho, čo dokáže Aaron Donald, kandidát na top obrancu zo všetkých. 

Falcons sa po SuperBowle, ktorý prehrali hoci vyhrávali 28:3, na poslednú chvíľu prestrčili do vyraďovačky a môžu oňho zabojovať znova. Nie je to ale to isté mužstvo, čo pred rokom. Hoci - ako Vlado spomínal v podcaste - hráčov majú v podstate rovnakých. Stratili ofenzívneho koordinátora a bez špičkového trénera, ktorý teraz šéfuje ako hlavný kouč San Franciscu, sú v útoku poloviční. 

Vzchopí sa Matt Ryan so svojimi receivermi a doplatia Rams na neskúsenosť v playoff? Druhý zápas playoff vidíme každý inak. 

Vlado: Falcons
Bohumil: Rams

Jacksonville Jaguars - Buffalo Bills, nedeľa 19:00

Jaguars by mohli podľa niektorých byť čiernym koňom playoff na strane AFC. Ono sa také zviera v aktuálnej sezóne ťažko hľadá, konferencia má dva dobré tímy (majú tento týždeň zaslúžené voľno) a zvyšok skôr o konské dĺžky za nimi, ako by im mali dýchať na chvost. Jaguars ale majú takú dobrú obranu, že sa to nedá úplne vylúčiť. Obrana dokáže dostať mužstvo do SuperBowlu aj s dreveným QB. Naposledy sa tak prebojovali do finále Denver Broncos, keď to za nich rozhadzoval Peyton Manning na konci kariéry. 

Bills sú radi, že sú radi. Prvýkrát od roku 1999 postúpili do playoff a aj to im musel vyhodiť Andy Dalton z Cincinnati. Pol minúty pred koncom zápasu v Baltimore rozhodol úspešnou prihrávkou, že domáci zostali na nepostupovej pozícii. Vďační fanúšikovia Buffala začali posielať na jeho charitu po 17 dolárov, toľko sezón trpeli bez playoff. Vyzbierali už vyše 250 000 USD. 

O samotnom zápase toho asi veľa nenapíšeme. Očakáva sa jednoznačný postup Jaguars. 

Vlado: Jaguars
Bohumil: Jaguars

New Orleans Saints - Carolina Panthers, nedeľa 22:30

Divízia NFC South poslala do turnaja o SuperBowl tri mančafty. Dva z nich sa stretnú v nedeľu večer v New Orleans. Drew Brees vs Cam Newton, obidva tímy majú vo svojom strede hviezdneho QB. 

Saints majú tradične skvelý útok, hoci aj ten v aktuálnej sezóne vyzeral inak ako doteraz. Dvaja úžasní running backovia (Kamara s Ingramom) nielen bežali s loptou ako draci, dokázali ju aj zachytiť po krátkej prihrávke a prebehnúť ťažké jardy. Brees tak nemusel namáhať starnúce rameno a už keď si trúfol, nachádzal Michaela Thomasa, atletického receivera. Posilnili sa aj v obrane, dobre draftovali a tak ich defenzíva nezrážala ako bolo zvykom.

Panthers majú za sebou čudnú základnú časť. Až príliš často striedali výborné výkony s biednymi. Chýba im explozívna sila v ofenzíve, všetko tak bude musieť na seba zobrať SuperCam Newton. Obrana by im pomôcť mohla, Luke Kuechly je spoľahlivým šéfom obrancov hráčov z Caroliny. Bude to ale stačiť?

Títo dvaja hrali proti sebe už dvakrát. Obidva zápasy vyhrali Saints. Aj preto im obaja veríme aj do tretice. 

Vlado: Saints
Bohumil: Saints

A ešte podcast, v ktorom sme sa o základnej časti a o playoff výdatne porozprávali. 

 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár