Sviatočný hon na Nastenku. Kuzminová znova všetkým utiekla

06.01.2018 / Miloš Kubalík
Nasťa a za ňou len stromy.  (photo: SITA/AP Photo/Jens Meyer)

Nasťa a za ňou len stromy. / (photo: SITA/AP Photo/Jens Meyer)

Traja králi, sviatočný obed a biatlon. Najlepší program. Nasťa Kuzminová (Slovensko) síce nevybielila všetky terče, ale nedobehli by ju ani keby za ňou kolegyne bežali ešte týždeň. To sú nohy! Aj dlhé, aj pekné, aj silné. Z 35 sekúnd vyrobila za pol hodiny jednu celú minútu.

V nemeckom Oberhofe bola dnes na programe stíhačka na našu reprezentantku. Počasie síce nič moc, snehu mali aj tak viac ako u nás. Favoritka vyštartovala z bežeckých boxov s veľkým náskokom pred celým štartovým poľom. Ten, keby ste nevedeli, si vybojovala vo štvrtkovom šprinte. Ak si ho chcela udržať a zapísať ďalšie víťazstvo vo Svetovom pohári, potrebovala okrem dobrých nôh aj presné náboje. Jej bežecká forma je však v tejto sezóne z inej, alternatívnej reality. Ostatné ženy si tak od začiatku zalyžovali a zastrieľali len o druhé miesto.

Nie je 30 minút ako polhodinka

Desať kilometrov so štyrmi streleckými prestávkami zvládla za tridsať minút. Čo všetko stihneme my za pol hodinky? Niekto akurát tak veľkú potrebu, iný varí obed, niekto tretí ten obed počas toho skonzumuje. Poobedný spánok tiež nie je na zahodenie. Minule som bol behať a za tridsať minút som vypľul dvoje pľúca na troch kilometroch a to som pušku nechal doma. Takže asi tak.

Ako som už písal, Nasťa išla samostatné preteky. Ešte pred prvou paľbou zveľadila svoj náskok o pár sekúnd, pred druhou už bola o 55 sekúnd pred druhou. Mohla si preto dovoliť s dobre natretými lyžami aj mierne vychýlenú mušku. Keď končila trestné kolo, strelkyňa za ňou si ešte len chystala pušku.

Tretiu streľbu postojačky vybavila opäť s jednou chybičkou a opäť s trestným kolom aby následne v poslednom okruhu a poslednej stojke vystrieľala všetky holuby. Milo pobavila zatnutou pästičkou a slávnostne si zahíkala. Do cieľa prišla s náskokom vyše jednej minúty. Skoro dvojnásobok toho, čo mala na začiatku.

Sviatočný hon na Nastenku sa dnes teda ani zďaleka nevydaril. Teda ako komu. Vyhrať v štýle štart-cieľ s takým náskokom je ukážka aktuálnej formy a dominancie.

Olympiáda ešte kus ďaleko

Víťazstvom si Kuzminová upevnila prvú pozíciu vo Svetovom pohári žien. Ostáva len dúfať, že forma nevrcholí predčasne. Olympiáda štartuje prvými pretekmi až 10. februára, čo je pri pohľade do kalendára fúra času. Verme teda, že silné nohy vydržia a puška bude minimálne taká rovná, ako doteraz. V opačnom prípade ju navrhujeme zamraziť, nech je o mesiac v Pjongčangu čerstvá ako dnes.

Anastasia v dnešnej forme by totiž mohla doniesť nejeden olympijský kov. Domračevová v podobnej brala zo Soči tri zlatá... Pri jej veku v počte rokov tridsať tri (slovom 33) sa núka podobná symbolika.

Nastenka na sviatok Troch kráľov potešila.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár