Hokejový zápisník: Rebellion Gelnica - HK Trebišov

06.01.2018 / Mišo Hudák
Z hokeja v Gelnici. (photo: Mišo Hudák)

Z hokeja v Gelnici. / (photo: Mišo Hudák)

"Už som v taxíku z Margecian do Gelnice," napísal dnes popoludní Mišo Hudák na messenger. Zimný štadión Petra Bindasa uvidí zápas 2. hokejovej ligy HC Rebellion Gelnica - HK 2016 Trebišov.

Domáci sú na poslednom, desiatom mieste skupiny B Východ, majú dvanásť bodov. Trebišov je štvrtý, získal o desať viac. Súpiska domácich obsahuje mená Lapšanský, Dravecký, Skalický a Šterbák (2x). Za Trebišov možno nastúpi Marcinko. Za Gelnicu Ščurko už nie.

Zvyšok už priamo Mišo priamo z Gelnice. Refrešujte primerane často.

16:53 Východné derby, nie východniarske. Spájať dohromady tak sociálne, kultúrne, ekonomicky, historicky, či jazykovo odlišné regióny je výrazom vašej povrchnosti a ignorancie. Gelnica (Gölnitz) z kopcovitého a ťažko priechodného Dolného Spiša je banským mestom s bohatou históriou a nemeckým pôvodom. Trebišov (Tőketerebes), alebo zjednodušene Terebeš zastupuje Dolný Zemplín, výrazne rurálny a poľnohospodársky kraj s výrazným maďarským vplyvom.

17:11 K ceste do Gelnice ma viedli tri záväzky. Prvým je Detva. Odkedy tento klub môže hrať najvyššiu súťaž, zaumienil som si, že nájdem aspoň tucet iných organizácií, ktoré by svoju pozíciu reprezentovali dôstojnejšie. Áno tucet, to znamená celú prvú ligu aj niečo z druhej. V druhej lige sú tímy Martina a poľského Sanoku, ktoré majú divácku podporu na jeden zápas ako Detva zhruba na jeden mesiac. Druhým záväzkom je sen o Východnej konferencii. Lige so zastúpením množstva miest z Východného pobrežia. A posledným záväzkom je chuť na normálny hokej bez premotivovaných zainteresovaných.

17:28 Gelnický štadión je zastrešený len niekoľko rokov. Dočkal sa aj novej chladiarenskej technológie. Vstupné je priateľské, 1.50€, žiaden diktátorský turniketový systém, len milá pani, ktorá upozorňuje na zlosovanie lístkov v tombole! Pred vstupom do hľadiska je priestranné pohostinstvo, tribúny lemujú krátke strany za bránkami.

17:29 Gelnica hrá v krásnej typografii po vzore Rangers, v červeno-bielej kombinácii, Trebišov má generické čierno-červené dresy.

17:32 Gelnica nastupuje z pozície posledného tímu východnej skupiny druhej ligy, môže byť v situácii, že je v dospelom hokeji úplne posledná v krajine! Trebišov je štvrtý.

17:33 Oldskul hokej na tri útoky, som zvedavý na tempo druhej polovice zápasu. DJ na štadióne má rovnako zlé kvality ako DJ v Steel aréne v Košiciach.

17:35 Pohostinstvo v úvode štadióna zdobia fotky odchovancov Ladislava Ščurka a Michala Sersena. Pri návrate Ščurka z väzenia tu boli návštevy okolo 700 ľudí!

17:36 Terebeš sa dostal do vedenia veľmi jednoducho, stredom úplne rozhádzanej obrany, nemalo číslo 16 žiaden problém skórovať.

17:38 Rebellion Gelnica, pôvodne Slovan Gelnica sa konečne dostal k dvom strelám, ale propagačné pokusy Pisio v Terebešskej bráne hravo kryl.

17:40 Huszárik z domáceho tímu má čislo 99, takmer totožný buely dres Rangers mám doma v skrini. Ale bez mena Huszárik. S menom Gretzky.

17:42 Terebeš opäť poľahky skóroval. Dvakrát v priebehu necel minúty. Gelnická obrana je oxymorón, chapci kopia jednu individuálnu chybu za druhou.

17:45 Na tabuli ešte svieti stav 0:2. "Eugen zabudol prepnúť."

17:48 Gelnica sa dostala v štrnástej minúte do tlaku vďaka presilovke, po jej skončení sa dostali asi k najdramatickejšej príležitosti dať kontaktný gól.

17:53 Áno! Gelnica sa zapojila do hry konečne. Diváci zaplnili aj dlhé strany a Pisio v terebešskej kapure musle vyriešiť tri-štyri vážne situácie!

17:54 Po hite za terebešskou bránou v bolestiach na lavičku pomaly korčuľuje čierna 88.

17:55 Ľudia na sebe majú merchandise domácich aj hostí!

17:56 Posledná minúta prvej tretiny, Gelnica mohla konečne znížiť, ale z protiútoku dostala ďalší gól.

17:57 Zdalo sa mi, že som videl štyri góly, ale jeden z nech bol asi ešte v MGC. Druhá tretina začne o 18:11 CET

18:18 Gelnica je v hre. Domáci Gretzky po samostatnej akcii znížil na 1:3. Vonku je teplejšie ako vo vnútri. Prestávky by mali byť častejšie.

18:24 Dlho som nevidel zápas s jedným sudcom. V hre je množstvo drobných háčikov a faulov.

18:26 Medzičasom sa Terebešu podarilo opäť odskočiť.

18:28 Gelnický štadión sa volá po Petrovi Bindasovi, miestnom hokejistovi, ktorý sa zaslúžil o výstavbu dôstojného stánku. Bohužiaľ v deväťdesiatych rokoch podľahol chorobe v skorom veku.

18:30 Hra je konečne vyrovnaná, Gelnica sa po úvodných pätnástich minútach neprítomnosti dostáva pravidelne do útočného pásma, individuálne sa darí najmä Gretzkyemu

18:32 Gelnica ide do oslabenia, 84 bručí za podrazenie, Terebeš môže rozhodnúť

18:33 V súkromí volám Terebeš Televízia podľa poznávacích značiek, ale ide asi o dosť klaustrofobické názvoslovie, tak ostávam pri Terebeši.

18:34 3:5, Pisio z bránky korčuľoval na striedačku veľmi neskoro, Gelnica hrá veľmi nečisto v posledných minútach.

18:37 Biela 13 a 68 krásne zakombinovali, ale nedokázali odpovedať na piaty gól Terebešu.

18:40 Krásna pipa z pravého kruhu od Laškodyho, bielej osemnástky. Do prestávky ostáva 3:45, vonkajšie teplo je veľmi lákavé.

18:48 Kedy ste sa dotkli naposledy rolby?

19:07 Tombola je vylosovaná, nevyhral som.

19:09 Už je rozhodnuté, sledujeme extraligový hokej.

19:16 Gelnica mala príležitosť v samostatnom nájazde, zo štyroch metrov od brány by som to aj videl na trestné. Následne niekoľko krosčekov. Takto si predstavujem AHL.

19:18 Opäť skrumáž. Terebešskí hrajú ako mäsiari v poslednej desaťminútovke.

19:19 Gretzky!!

19:20 Ešte nie je koniec! Gelnica vyťazila z z tlaku priblíženie sa na dva góly.

19:21 Snáď nebude predĺženie, o 20 minút mi ide vlak do MGC.

19:22 Gelnica tíska v závere.

19:23 Stupňuje sa násilie!

19:24 Obe organizácie prekračujú hranice kde sa len dá. Gelnický útočník zasnežili terebešského Pisia v kapure. A ten mu dal pár po tvári.

19:24 DRÁMA NA HNILCI! Tudududu!

19:25 Terebešský autobus by mali preparkovať spred hlavného vstupu!

19:26 Tresty rozdané, stav vyrovnaný, mäsiareň naďalej otvorená aj napriek štátnemu sviatku!

19:38 V 58. minúte za stavu 3:5 som vyrazil na stanicu, bezpečne som dobehol na motorku z Nálepkova do Margecian.

19:42 Terebeš stihol pridať šiesty gól.

19:44 Záverečný dojem pridám až po zaplatení pokuty vo vlaku, keďže som si nekúpil lístok v otvorenej pokladni.

19:46 Druhá liga je amatérska súťaž, zodpovedajú tomu prostriedky aj prostredie. Za tímy nastupujú miestne deti, chlapci a celebrity. Ich rodiny, známi a frajerky dodávajú zápasom vášnivejšiu a úprimnejšiu atmosféru.

19:47 Netreba hľadať exotiku alebo sarkazmus. Každý šport potrebuje širokú základňu, aby sa raz za čas na prestížnom turnaji mohol uchádzať o vítazstvo. K reprezentácii patrí najvyššia súťaž, nižšie ligy, amatérske zápolenia aj neformálne zoskupenia, ktoré tvoria celý organizmus.

19:49 Darmo budete len v máji nariekať nad tým, že susedná krajina Východného pobrežia, Slovenská republika, opäť raz nepostúpila do štvrťfinále, keď budete celý rok šikať na váš miestny klub. S každým kúpeným lístkom, rumom, či čiapkou priamo podporujete hokej v mieste vášho bydliska.

19:51 A keď máte čas, stavte sa v Gelnici aj pred hokejom. Hradný kopec, kamenný most , Antoniho továreň, Thurzovské jazero a kopce prevŕtané baňami stoja za výlet na celý deň aj viac.