Nie je ideálna jedenástka ako ideálna jedenástka

07.01.2018 / Martin Marys Pagáč
Milan je v Miláne veľmi dobrý. (photo: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

Milan je v Miláne veľmi dobrý. / (photo: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

Dobrá jedenástka nikdy nie je zlá. Pekne orosená schladí a zároveň zahreje pri srdci, nie je taká vodová ako desiatka, zároveň neopantá ako dvanástka. Jedenástke sa poteší nejeden fanúšik svojho tímu, keď im ju rozhodca odpíska. Aj Boris by si medzi jedenástkami isto našiel favoritku. V ideálnej jedenástke Serie A za rok 2017 sa ocitli naši dvaja národní hrdinovia. Čo to pre nás znamená?

Hamšo a Škrinka

Talianska futbalová asociácia zverejnila na báze jedného štatistického portálu jedenástku roka 2017. Ocitli sa na nej aj Marek Hamšík a Milan Škriniar. Slovákov táto správa určite potešila. Áno, keďže sa pokladám za Slováka, potešila aj mňa, no neprikladám jej veľký význam. Talianska liga, tak ako väčšina európskych líg, sa hrá systémom jeseň-jar, takže hodnotiť hráčov v zmysle ich prínosu pre súťaž v polovici sezóny, je ako uzavrieť manželstvo pred zásnubami. Ja si radšej počkám na záver sezóny.

Určite ma ale teší, že v jednej z najlepších líg sveta neostali naši borci bez povšimnutia. Keď už sa Taliani nevedia dostať na majstrovstvá sveta, pozdvihnime aspoň ich ligovú úroveň našou kvalitou.

Do kompletnej jedenástky roka (teda nie ročníka) sa v Serii A dostali Buffon (Juventus),  Škriniar (Inter), Caldara (Atalanta), Koulibaly (Neapol), Cuadrado (Juventus), Nainggolan (AS Rím), Hamšík (Neapol), A. D. Gómez (Atalanta), Immobile (Lazio), Dybala (Juventus), Mertens (Neapol).

Svetové porovnanie

Snažil som sa nájsť informácie aj o iných ligových jedenástkach roka, no aj tá talianska sa dostala do klávesníc našich redaktorov pravdepodobne len z dôvodu, že išlo o slovenských reprezentantov. Tieto štatistiky skrátka veľmi relevantné nie sú.

Podarilo sa mi ale vystopovať jedenástku roka medzinárodnej futbalovej federácie FIFA, do ktorej sa dostal aj jeden zástupca talianskej jedenástky – Gianluigi Buffon z Juventusu.  Sú tam aj jeho dvaja bývalí spoluhráči, ktorí cez leto zmenili dres – Dani Alves (PSG) a Leonardo Bonucci (AC Miláno). Druhý menovaný odohral rok 2017 v dresoch talianskych klubov, no do ideálnej zostavy Serie A sa nedostal. To bude tým, že FIFA hodnotila reprezentačné výkony, nie klubové. Ale zase, ako sa tam teda dostali dvaja Taliani, keď ich repre nepostúpila na majstrovstvá?

Vlastne, uzávierka tejto jedenástky bola ešte pred medzištátnymi barážovými stretnutiami, takže...Nevadí.

Už som sa v tom akosi zamotal, každopádne ďalšími zástupcami tejto FIFA jedenástky boli chalani, ktorých nominácia isto nikoho neprekvapí: Sergio Ramos, Marcelo, Toni Kroos, Luka Modrić; Cristiano Ronaldo (všetci z Realu), Andres Iniesta, Lionel Messi (obaja z Barcelony), Neymar (predtým v Barcelone, teraz v PSG a už to aj stihol oplakať).

Slovenské porovnanie

Jedenástku roka našej ligy si hodnotiť netrúfam, na to tu máme Riša Hanzlíka. Môžem však tento článok uzavrieť odhadovanou ideálnou jedenástkou Slovákov, čím vlastne budem vychádzať z druhej polky kvalifikácie na Majstrovstvá sveta do Ruska. Nemyslím si, že sa toho Kozákovi vo voľbe ideálneho zloženia zo zdrojov, čo naša krajina ponúka, dalo niečo vytknúť.

Do brány by šiel Dúbravka, v obrane by som nechal klasickú osvedčenú štvoricu Pekarík, Škrteľ, Ďurica, Hubočan. Pred ňou by boli štítový záložníci Škriniar s Lobotkom a stred zálohy by mal na starosti kto iný, než Hamšík. Pred ním sa najviac v útoku osvedčil Nemec. Na krídlach sa cez rok striedali rôzni chalani, no Weiss s Makom neprekonali očakávania, Rusnák ešte na ťahúňa nedorástol, Ďuriš už melie z posledného a Kuckov pokus bol veľmi ojedinelý. Pripadá ešte do úvahy Stoch, ktorý sa ale pod Kozákom do „nároďáku“ nevráti a možno ešte nejaké omladina z dvadsaťjednotky. Názor si spravte sami, ak ho dávno nemáte hotový.

Rád zhodnotím posezónne jedenástky podľa dostupných zdrojov. Snáď v špičkových ligách budú naďalej figurovať aspoň dvaja naši. Nie, ako keď som pri hľadaní informácií o jedenástke roka, natrafil na stránke uefa.com na hlasovačku, v ktorej sa z ponuky 50 hráčov vyberá ideálna zostava Európy.

Medzi možných hráčov na výber sa im nevošiel ani náš neapolský „capo di tutti capi“.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár