Coutinho prestúpil do Barcelony. Nie je 140 miliónov málo?

07.01.2018 / Michal Mácsai
Coutinhove prosby boli vyslyšané. (photo: SITA/AP Photo/Rui Vieira)

Coutinhove prosby boli vyslyšané. / (photo: SITA/AP Photo/Rui Vieira)

Katalánsky veľkokľub FC Barcelona konečne vyslobodil z FC Liverpool poloprotestujúceho Coutinha. Podľa dostupných cifier má zaplatiť okolo 140 miliónov libier, teda necelých 160 milónov eur. Áno, dobre čítate. Či je kúpna cena konečná a či sa celý prestup naozaj spečatí, je de-facto nepodstatné. Dôležitý je skôr princíp. Čo sa z futbalu vlastne stalo? Je to ešte na zamyslenie, alebo už na zaplakanie? 

V roku 2009 prestupoval Cristiano Ronaldo do Realu Madrid za neuveriteľných 94 miliónov eur. Vtedy, pred ešte nie ani desiatimi rokmi, neuveriteľných. Skutočná cena je dodnes tajomstvom. Nič to nemení na fakte, že z Ronalda spravil prestup najdrahším hráčom futbalovej histórie a prekonal v tom čase sedem rokov starý prestup Zinedina Zidana za 74 „mega“ práve do Realu. Po všetkom, čo CR7 pre Real dokázal treba dodať, že suma bola plne adekvátna. Futbalový svet bol presvedčený, že dlhé, dlhé roky neprestúpi nikto nikam za viac peňazí. 

ZAČIATOK KONCA

O štyri roky neskôr Barcelona podľa oficiálnych čísiel zaplatila brazílskemu Santosu 57 miliónov eur za talentovaného, 21-ročného Neymara. Dnes po vyšetrovaní vieme, že ich v skutočnosti Brazílčan stál 86 miliónov. Futbalista, ktorý vtedy viac-menej ešte nič nedosiahol. Zdá sa vám to šialené? Aj bolo. 

Neymar do Barcelony predstavuje pomyselnú štartovaciu čiaru udalostí, ktoré nabrali spád. O rok neskôr si po vydarených Majstrovstvách Sveta 2014 kúpil Real Madrid ekvádorskú kolumbijskú hviezdičku Jamesa Rodrigueza - za 80 miliónov. Barcelona nezaháľala a kúpila najhladnejšieho útočníka z britských ostrovov, Suaréza. Pre istotu o milión drahšie, za 81. Angel Di Maria smeroval z Madridu do Manchesteru United za von oknom vyhodených 75 miliónov peňazí.

100-miliónová hranica

Rok 2016 2013 priniesol pokorenie magickej hranice. Kto iný ako Real Madrid kúpil z Tottenhamu walešského ľavonohého draka Garetha Balea a aj napriek dohadom z neho spravil najdrahšieho futbalistu planéty. Aj vám sa zdá, že v obrovských prestupoch sa až príliš často skloňujú Real a Barcelona? Nuž, títo dvaja boli hlavnými kolotočiarmi, ktorí stroj roztočili tak, že dnes sa už z neho asi ani nedá vyskočiť.

V danom období mali pritom Španielske kluby na krku rekordné dlhy. Barcelona okolo 300 miliónov eur, dlh Realu sa od roku 2003 pod vedením Florentina Pereza vyšplhal až na n-e-s-k-u-t-o-č-n-ý-ch 600 miliónov eur! Preložené do ľudskej reči: je to ako keby ste ledva dožili od výplaty k výplate a kúpili si na úver nové auto, najdrahšie na trhu. Pričom veľmi netušíte, z čoho ho budete splácať, ale dúfate v lepšie zajtrajšky. Sci-fi? Bodaj by…

Netrvalo dlho a prišiel ďalší legendárny prestup. Z odchovanca Manchestra United Paula Pogbu urobil samotný klub najdrahšieho hráča sveta, keď ho kúpil z Juventusu. Sťahoval sa na Old Trafford za 105 miliónov eur. Pogba hral v Taliansku neskutočne, patrí medzi špičku, ale toľko peňazí? Napriek tomu, že s Juventusom vyhral štyrikrát po sebe titul v Serii A a bol pilier mužstva je to jednoducho priveľa. V tom čase prestupoval aj Gonzalo Higuain z Neapola do Juve. Za 94 mmmiliónov. 

Kloppy-Klopp

Ťukáte si na čelo? Rozumieme. Tréner Liverpoolu Jurgen Klopp označil čiastku za prestup Pogbu za hlúposť a vyjadril sa, že ak bude normálne za hráča zaplatiť 100 miliónov, skončí s futbalom. To bolo pred rokom, nie oveľa dávnejšie. 

Teraz si na Vianoce kúpil z priemerného ostrovného klubu obrancu Van Dijka, ktorý ani náznakom nemá toľko úspechov čo Pogba či Higuain, za 78 miliónov eur. Trhová hodnota hráča pri prestupe do Liverpoolu bola 30 miliónov, rok predtým 12. Je to určite schopný stopér, avšak ako sa môže cena hráča, ktorý na klubovej úrovni nemá žiadny výrazný úspech, za jeden a pol roka zvýšiť sedemnásobne? 

NEOBMEDZENÝ KAPITÁL

Sme v období, kedy je úplne samozrejmé aj za relatívne priemerného hráča zaplatiť 30, 40 či 50 miliónov eur. Stačí aby mu vyšla jedna polsezóna či šampionát. Žiadne dlhodobé výsledky, výkony a vyrovnanosť. Keď na to máte, zábrany neexistujú. 

Až teraz je čas spomenúť Manchester City a Paris Saint Germain.

Francúzsky klub postavený na ropných dolároch sa postaral o niečo nemožné, nemysliteľné, nepredstaviteľné. Kúpil Neymara z Barcelony za 222 miliónov, zaplatil jeho výkupnú klauzulu. Neymara chápeme, nechcel žiť stále v tieni Messiho. Krok vedenia PSG je však neľudský. 

Aj Coutinho má klauzulu o vykúpení. Symbolických 400 miliónov. Kde sa to celé zastaví?

Pre porovnanie, nový štadión Atletica Madrid, Wanda Metropolitano, ktorý pojme 68 tisíc divákov stál 240 miliónov eur. Jeden z najkrajších v Európe, lisabonský Estadio da Luz pre 65 tisíc fanúšikov ľudí stál polovicu a napríklad nový štadión Juventusu pre 41 tifosi ešte menej. Má jeden jediný hráč, aj keby za klub odohral desať sezón rovnakú hodnotu ako štadión, v ktorom bude klub pôsobiť možno tridsať rokov?

A teraz čo ďalej?

Futbal určite potrebuje zmenu a nie len tú so zavedením videa. Potrebuje aj úpravu pravidiel, ktorá rozbije trend preplácania hráčov a vráti futbalu dôveryhodnejšiu tvár. 

Možno by pomohlo ísť cestou po vzore NHL, kde zaviedli platový strop. Pre informáciu, platy hráčov FC Barcelona zaberú okolo dvoch tretín výdajov klubu. Futbalu môže pomôcť strop pre prestupy, nákupy na základe hodnoty a nie umelo vyšrubovanej ceny. Alebo nech experti vymyslia niečo iné. 

Isté je len jedno: ak to takto pôjde ďalej, rozdiely medzi klubmi sa budú ešte viac zväčšovať. Malí budú menšími, väčší ešte oveľa väčšími. Dávno preč sú časy, keď aj slovenské a české tímy mohli konkurovať najlepším v Európe. Aj preto, že sa hráči nepreplácali...

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár