Nebulvárny článok o Filipovi Šebovi

02.08.2013 / Denis Bohumil Schvarcz
Filip v reprezentačnom drese. (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Filip v reprezentačnom drese. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Parkoval som nedávno pri dome na Bajkalskej ulici v Bratislave, krížom cez cestu ruina Tehelného poľa. Bol koniec júla, podvečer. Slovenská liga rozohratá, predkolá eurolíg detto, ak sa v ten deň aj nehral zápas, ustupujúce slnko a zmierňujúca sa horúčava pomaly umožňili začať tréningy. Prestupové okno v európskom futbale naplno otvorené, prievan hráčov medzi klubmi od Islandu po Rusko stále citeľný. Všetci zapĺňajú súpisky pre nové súťažné ročníky. Pri sushi reštaurácii parkuje štýlový skúter, vyšportovaný, potetovaný majiteľ si odkladá prilbu. Filip Šebo, slovenský útočník, vyše pol roka voľný hráč bez klubového angažmán. 

Záujem od USA po Thajsko

Šebo bude mať vo februári 30 rokov. Posledný súťažný zápas hral v drese Slovana 15. septembra minulého roka, zmluvne je voľný od konca kalendárneho roka 2012. Odvtedy nemá skúsený futbalista v najlepších rokoch po vyše dvoch rokoch v belasom drese klubovú príslušnosť, neoblieka cez víkend súťažné trenírky, dres a kopačky a nestrieľa góly v žiadnej lige. Naozaj majú všetky kluby od USA po Thajsko (nepíšem náhodne) útočníkov pre nové sezóny vyriešených? Nikomu by do tímu nepasoval útočník s reprezentačnými skúsenosťami, navyše bez potreby platiť zaňho transfer fee?

Šebo mal dve vynikajúce sezóny. Dva krát sa stal kráľom strelcov. Obidva razy slovenskej ligy. V sezóne 2004-2005 a 2010-2011. V oboch prípadoch dal po 22 gólov. Medzi tým? Stošestnásť zápasov za Austriu Viedeň, Glasgow Rangers a Valenciennes vo francúzskej lige, štrnásť gólov. Potom? Deväť gólov sa Slovan za rok a pol (zdroj: Wikipedia). Môže to pôsobiť tak, že Šebo je na slovenské pomery drahý a veľmi dobrý hráč, no mimo Slovenska svoju cenu nedokázal? Podľa mňa môže. Zo 75 gólov za posledných desať rokov strelil útočník 61 v slovenských súťažiach. Pri útočníkoch viac čísel netreba.

Nezamestnaný

Ako je možné, že je august a pri jeho mene napriek tomu svieti "nezamestnaný"? Dôvody môžu byť dva: vysoká cena, alebo prieberčivosť tandemu hráč/agent. Aspoň zvonka to tak vyzerá. "Jednoznačne najlepšie platený futbalista na Slovensku," prezradil manažer Slovana Petr Kašpar v časoch, keď mu ešte peniaze na účet posielali belasí informáciu, že zamestnať Filipa nebude lacné. Prinajmenšom na slovenské pomery. Síce v jednom z rozhovorov povedal, že futbalista si musí vážiť každý peniaz, ktorý zarobí, no zrejme má vo svojej mysli cenu, ktorú nechce zatiaľ podliezť. 

Pred dvoma dňami prebehla športovými periodikami na Slovensku správička, že o služby Šeba sa zaujímajú tri poľské kluby. Tí, čo pozorne sledujú potenciálny vývoj jeho kariéry na stránkach väčšinou bulvárnejších novín si môžu zapichnúť farebný špendlík na mapu nášho severného suseda. Len v tomto roku poprepichovali takmer celú zemeguľu. Spomínal sa záujem nemeckého Greuther Fürthu, srbského Nového Sadu, dve-tri ponuky z americkej MLS aj druholigový SFM Senec. Okrem nich Šebo odmietol (!) Slaviu Praha. Vygúglil som aj informáciu, že by mohol hrať za FC Suphanburi. V Thajsku.

Odmietnutie Slávie nedáva zmysel

Ak je niečím Šebo odlišný od priemerného slovenského futbalistu, sú to znova dve veci: sebavedomie/ambície a schopnosť generovať PR. Okrem nepríliš vydarenej stáže vo Valenciennes (jeden gól každých 10 zápasov) hral len za kluby v hlavných mestách, resp. lokálne "veľkokluby" na Slovensku, v Rakúsku a Škótsku. Môže to byť náhoda, nemusí. Možno Filip stále túži hrať len za klub s renomovaným názvom, alebo aspoň v renomovanom meste. 

Z tohoto pohľadu nedáva zmysel odmietnutie pražskej Slavie. V bielo-červenom Edene zresuscituoval svoju kariéru už nejeden Slovák. Karol Kisel je zošívaným polobohom aj v oveľa pokročilejšom veku, ako Filip. Česká liga je napriek neduhom kvalitatívne aspoň o stupienok vyššie, ako tá naša. Hrajú na krásnom novom štadióne, majú fanúšikovskú základňu a dva krát do roka derby zápas so Spartou.

Buď ho milujete, alebo nemôžete vystáť

Poslednou nezodpovedanou otázkou tohoto článku je, prečo je Šebo takým polarizujúcim objektom na futbalovej scéne. Buď ho milujete, alebo nemôžete vystáť. To aj vtedy, ak hrá za váš klub. Prečo je to tak? Môže za to čiastočne aj na futbalistu pre Slováka netypické sebavedomie, ktoré s ľudom príliš nerezonuje. Bežní Slováci ozaj nie sú často bezstarostní machovia, frajeri čo majú svet "na háku" a takých ani príliš neobľubujú. Dôkazom nech je verejná diskusia po zápase s Lichtenštajnskom.

Filip pôsobí ako podobná krvná skupina s mladým Weissom, či Miroslavom Stochom. Čeština pozná výraz "frajírek". Keď dáva góly, je kráľ. Keď nedáva, nič sa mu neprepečie. Faktom je aj, že rieši svoj imidž a za pomoci spriatelených novinárov okolo seba dokáže vyvolať rozruch. O vzťahoch s krásnymi ženami píše bulvár, v západnom svete bežná vec, u nás skôr výnimka.

Na riedko zaplnených štadiónoch je potom počuť invektívy a narážky na súkromie aj zo sektorov, kde sedia obyčajní diváci. V Škótsku údajne skandovali a možno skandujú dodnes "Šebo" fanúšikovia na hráčov v situáciách, keď sa na Slovensku kričí "Kam si to kopol". Vzťah Filipa Šeba a futbalových fanúšikov založený na báze láska/nenávisť zjavne nekončí na hraniciach v Hainburgu. 

Vždy viete, že je na ihrisku a preto by sa naň mal čo najskôr vrátiť

Videl som ho hrať veľa zápasov a dať veľa gólov. Možno sa mýlim, no mám ho zafixovaného ako hráča, ktorý keď dá gól uteká k sektoru s fanúšikmi, gestami odháňa spoluhráčov, ktorí mu šancu pripravili a cestou bozkáva klubový znak na drese. Na jednej strane krásne emotívne gesto, na druhej prejav egoizmu. Dobrý útočník ho v génoch mať musí. Problém vzniká, keď ho prekuknú diváci, väčší, keď spoluhráči. Najväčší, keď nedáva góly. Tak, ako vyniká na ihrisku, keď sa mu darí, tak vyniká, aj keď sa trápi. V absolútnej väčšine zápasov vždy viete, či je Šebo na ihrisku a akú formu má. 

Už dlho však na ihrisku nie je. Myslím, že Filip Šebo by si mal čo najskôr nájsť klub. V najaktuálnejšom výpočte klubov so záujmom o útočníka chýba hlavné mesto. Pogoň Štetín, Lechia Gdansk alebo Cracovia Krakov prejavili podľa čas.sk záujem, na základe informácie v Przeglade Sportowom. Viete si ho predstaviť v drese jedného z nich? Ja ani nie.  

Aj tak si ale myslím, že by sa mal zamestnať čím skôr. Nový klub nemusí mať vypredané domáce zápasy, ani fanatických fanúšikov, pred ktorými bude bozkať klubový znak. Nemusí ani hrať v (prvej ani druhej) bundeslige, dokonca ani v našim futbalom zasľúbenom Turecku. Postači ak bude každý víkend a občas v strede týždňa hrávať súťažné zápasy.

Je stále príliš mladý na to, aby už nedokázal zúročiť talent, o ktorom sme väčšinou viac čítali ako videli na vlastné oči. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár