Petra Vlhová vo Flachau: Grázel špicar a pizza s kečupom

10.01.2018 / Miloš Kubalík
Petra Vlhová. (photo: SITA/AP Photo/Marco Trovati)

Petra Vlhová. / (photo: SITA/AP Photo/Marco Trovati)

Naša reprezentantka v šmýkaní na lyžiach medzi bránkami včera opäť išla svetový pohár. Tentokrát vo Flachau, čo je malebné rakúske mestečko, aspoň podľa mapy. Po štvrtom mieste v Krajnskej Gore bol Vlhovcami deklarovaný opätovný útok na pódium. Plán nevyšiel už v prvom kole. Na svahu totiž na Petru čakal špicar. Trochu som si ho preklepol a taký špicar, to je pekný grázel. Len tak si čaká niekde na kopci a pretekár nikdy nevie, kedy a kde príde. Už nejeden lyžiar ho stretol a nedobre pochodil. Usporiadatelia ho nevedia už roky z trate slalomu dostať.

Tak jej to nevyšlo. No a čo?

Petra nebola jediná, ktorá mala problémy. Aj Mikaela-z-inej-planéty-Shiffrinová robila chyby, ktoré ju stáli v prvom kole prvé miesto. Švajčiarka Wendy Holdenerová vypadla rovnako, ako Vlhová. Zdá sa, že Slovenka je v akejsi malej krízičke a prezentovaná pohoda aj po vypadnutí môže byť len na oko. Každého z nás naštve neúspech, hlavne po vynaložení veľkej námahy.

Pozrime sa však na to aj z inej strany. Máme lyžiarku v priebežnom hodnotení slalomu na druhom mieste a v priebežnom hodnotení svetového pohára na mieste treťom. Drží slovenskú vlajočku nad lyžiarskymi baštami ako Švajčiarsko, Rakúsko, Taliansko. Krajiny, kde majú Alpy, hory, lesy a finančné podmienky, ktoré im umožňujú len lyžovať. A neriešiť, či dnešnú noc prespí podporný tím v karavane niekde na parkovisku.

Nie, žeby sme my hory a lesy nemali. Aj Die Hohe Tatras máme. To ostatné však už v obmedzenom množstve. Preto buďme vďační, že v slalome žien máme medzi najlepšími jednu, a ak by Veronika nebola zranená, tak aj dve horúce želiezka na svahu. Nie vďaka, ale napriek Slovensku.

Štvrté miesto sa nám dnes možno občas už aj máli, jedného dňa však môže vyzerať ako striebro Martiny Moravcovej z olympiády v plávaní. Až takmer nereálne. 

A keď to nevyjde ako vo Flachau? No a čo. Bilancovať sa bude na konci sezóny. Doteraz má Peťa super výsledky a najdôležitejšie preteky ešte len prídu o mesiac. V slalome jedno víťazstvo, dve druhé miesta, dvakrát bola piata a rovnaký počet je aj štvrtých miest. K tomu ešte jazdí aj obrovský slalom, kde síce nesiaha na pódium, ale siedme, či deviate miesto sú tiež skvelé. Pred Pjongčangom ideálny rozbeh. 

Zabudnime na Shiffrinovú

Možno práve Petrine prvé miesto vo fínskom Levi, kde porazila Shiffrinovú, dalo do sezóny nádej na boj o najvyšší stupienok. Mikaela však odvtedy znova vyhráva takým spôsobom, akým vlastne celú kariéru. Najvážnejším súperkám dáva cez sekundu, skoro dve, záleží asi od toho ako sa vyspí a čo má na raňajky. Pôsobí nesmierne pokojne, vyrovnane, odhodlane a pridáva flegmatický úsmev.

Je ako android, ktorý sa kĺže v symbióze so svahom a bránkami a ostatné pretekárky bojujú len o nižšie priečky.

Najlepšie je byť múdry od klávesnice, ale možno by bolo fajn trochu zabudnúť na Shiffrinovú a začať brať aj druhé miesto ako prvé. Nech si Mikaela jazdí vlastný, intergalaktický svetový pohár s ostatnými hviezdnymi sústavami. Podľa vyjadrení odborníkov a trénerov Petra Vlhová na Shiffrinovú výkonnostne má. Zvoliť taktiku útoku odzadu nemusí byť úplne zlé. Najlepšie veci prichádzajú vtedy, keď ich najmenej očakávame.  

Olympiáda sa blíži a kým Nasťu Kuzminovú sme navrhli zamraziť, aby bola čerstvá ako je dnes. Slečne Vlhovej ordinujeme iný tréningový plán. Keďže jej tréner Livio Magoni je Talian, navrhujeme pripraviť niečo v štýle jeho domoviny. Dobré talianske vínko, pasta nemôže chýbať. Pizza tiež nie je na zahodenie. Najlepšie s kečupom a ananásom. Talian sa poteší. A k tomu si pustiť starý dobrý špagety western. Pri filme vyvetrať hlavu a dobré jedlo spláchnuť deckom kvalitného moku.

Oddych, nádych a v Pjongčangu vo februári pome naplno.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár