Euríčko na playoff NFL: Divízny víkend

13.01.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Kickera sme tu asi ešte nemali. (photo: SITA/AP Photo/Stephen B. Morton)

Kickera sme tu asi ešte nemali. / (photo: SITA/AP Photo/Stephen B. Morton)

Tú scénku z českých prezidentských volieb ste videli? Hlavná hviezda tímu Zeman postupovala bránená ofenzívnou lajnou. O prienik k nej sa pokúsila obnažená linebackerka no jeden z ochrancov zachytil pohyb a predviedol ukážkovú skládku. Tackle ako vyšitý. Nečudoval by som sa, keby o jedného z ochrankárov prezidentského kandidáta chceli draftovať minimálne do českej ligy amerického futbalu. 

Skutočná NFL pomaly ale isto smeruje do finále. Osem najlepších zredujukú štyri zápasy na presnú polovicu. Mnohí hovoria, že práve aktuálny "divízny" víkend je najlepším z celého futbalového roka. Uvidíme. 

Philadelphia Eagles - Atlanta Falcons, sobota 22:30

Začneme v sobotu neskoro večer. Eagles sú prví nasadení ako číslo jedna v ktorejkoľvek konferencii ktorí sú vo svojom prvom zápase vyraďovacieho turnaja o SuperBowl outsidermi. Na vlastnom ihrisku. Bookmakeri favorizujú Atlantu, hlavným dôvodom je vynútená zmena na pozícii rozohrávača Philadelphie. Carson Wentz je mimo do začiatku budúceho ročníka, zaskakuje ho Nick Foles. Odohral už pár zápasov a ukázal veľké nič. Smerom dopredu sú napriek slušnej behovej hre Eagles nuloví. 

Falcons naproti tomu minulý víkend zvládli náročnú cestu do Los Angeles a poradili si s prekvapením NFC West. Rams nedali v podstate žiadnu šancu a vyhrali 26:13. Teraz si všetci myslia, že porazení finalisti zo SuperBowlu pred rokom sa tam pozrú po roku znova. Majú na to všetky predpoklady, útok sa zdá byť rozbehnutý a obrana lepšia, ako vlani. Musia ale vyhrať tri zápasy na ihriskách súperov a to nie je vôbec jednoduché. 

Ja si myslím, že Eagles využijú výhodu domácej trávy. Hrá sa pod holým nebom, Philadelphia je na severovýchode USA a na rozdiel od krytého štadióna v Atlante alebo teplého LA bude zima. Útok Matta Ryana sa bude snažiť viac posúvať behom, narazí však na obranu domácich. Folesovi potom budú stačiť 2-3 podarenejšie prihrávky a pokojne aj 17 bodov na postup. Vlado ale verí, že bitku vyhrá Julio Jones, skvelý receiver Atlanty. Nezhodneme sa. 

Bohumil:Eagles
Vlado: Falcons

New England Patriots - Tennessee Titans, nedeľa 2:30

Zdanlivo najjasnejší zápas druhého kola, takého štvrťfinále NFL. Patriots sú oddýchnutí, motivovaní (na ESPN vytiahli príbeh o tom, ako si nerozumejú tri kľúčové postavy klubu, všetci všetko popreli) a najmä najlepší v lige. Ako obyčajne. Hrajú doma proti súperovi, ktorý nemal ani do playoff postúpiť a keby hrali v inej divízii ako poslabšej AFC South, asi by sa tam ani nepozreli. Titans ale otočili zápas v Kansas City a postúpili po dramatickej výhre 22:21.

Patriots majú Bradyho, Gronka a Belichicka. Obranu v druhej polovici sezóny zlepšili a sú v zápase favoritom o takmer dva touchdowny. Aj tak sa to zdá málo. V studenom Bostone sa v noci nečaká nič iné, ako vysoká výhra domácich. Čaká ju každý, okrem Vlada. Verí, že Tennessee dokáže ísť do vedenia, behmi zožrať všetok čas a nepustiť Bradyho na loptu. 

Ja tomu neverím ani za máčny mak. Podľa mňa Patriots vyhrajú o dvadsať. 

Bohumil: Patriots
Vlado: Titans

Pittsburgh Steelers - Jacksonville Jaguars, nedeľa 19:00

Títo dvaja hrali spolu v októbri a Jaguars šokovali Pittsburgh. Vyhrali 30:9, Ben Roethlisberger hodil päť prihrávok do rúk obrancov súpera. Tipujem, že v nedeľu ich toľko nebude. Ak vôbec nejaká. 

Pittsburghu sa vráti hviezda útoku Antonio Brown, LeVeon Bell je pripravený rozraziť aj pevnú obranu Jacksonville. Tých prezývajú "Sacksonville" pre ich schopnosť preniknúť ku quarterbackovi súpera a zložiť ho na zem. Big Ben ale nie je Big Benom len tak pre nič za nič. Položiť jeho chce veľkých chlapov. 

Najväčší hendikep Jaguars je rozohrávač. Blake Bortles hral proti Bills pred týždňom otrasne, nabehal viac yardov ako nahádzal prihrávkami. To sa ozaj nevidí každý deň. Obrana Pittsburghu by nemala mať problém sústrediť sa na behovú hru súpera a nepustiť ich k viac, ako 10 - 14 bodom. Sami sú schopní dať aj 30. Malo by to byť jasné.  

Bohumil: Steelers
Vlado: Steelers

Minesotta Vikings - New Orleans Saints, nedeľa 22:30

To najlepšie na koniec. Vikings - Saints by mal byť súboj výnimočnej obrany proti famóznemu útoku. Obrana Vikings je hodná svojho mena. Tvrdá, nepriepustná, odolná ako skala. Útok Saints má individuality na každom poste. 

Minesotta má unikátnu šancu stať sa prvým tímom, ktorý odohrá SuperBowl na domácom ihrisku. Stačí "málo" - vyhrať v nedeľu a potom aj o týždeň proti víťazovi zápasu Eagles - Falcons. O motiváciu majú zverenci trénera Mikea Zimmera postarané. Teoreticky môžu spať už do konca sezóny vo svojich posteliach. V čase výkopu to už budú vedieť naisto, ich súper vo finále konferencie NFC bude známy. 

Saints sa môžu spoľahnúť na Drews Breesa, tréner Sean Payton mu určite narysuje plán ako si poradiť aj s obrancami Vikings. Kamara s Ingramom sú running backovia schopní prerážať obranu behom, ale aj chytať krátke prihrávky a prebehnúť s nimi more yardov. Michael Thomas rýchly wide receiver s istými rukami, obľúbený terč lopt, ktoré hádže Brees napriek svojmu veku stále s prehľadom. 

Ani v poslednom zápase skvelého víkendu sa nezhodneme. Podľa mňa Saints prekvapia a fanúšikovia Vikings zostanú znova raz poriadne sklamaní. Vlado im dopraje hoci uznáva, že tento zápas vyberal viac srdcom, ako hlavou. 

Bohumil: Saints
Vlado: Vikings

Bilancia Euríčka - Minulý týždeň, Sezóna:

Bohumil: 2:2, 128:81
Vlado: 3:1, 125:84

P.S. Keby ste si chceli americký futbal skúsiť na vlastnej koži, nech sa páči. V Trnave aj Nitre rozbehli kastingy na nových hráčov. Keby som mal o dvadsať rokov menej, alebo o desať, možno by som to skúsil aj ja :)

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár