Prečo je dobre, že Sparta Dúbravku do Newcastlu nepustila

16.01.2018 / Martin Marys Pagáč
Martin Dúbravka. (photo: SITA/Milo Fabian )

Martin Dúbravka. / (photo: SITA/Milo Fabian )

Asi ste už zachytili z rôznych športových médií, že sa skloňoval, časoval, ba až stupňoval možný prestup Martina Dúbravku zo Sparty Praha do Spojených Nových Zámkov Anglických. Sparťania ho nakoniec Angličanom nepožičali. Dokážeme, prečo urobili dobre najmä pre slovenskú reprezentačnú jednotku vo vlastnej šestnástke. 

Kde sme to len už počuli?

Britské ostrovy sú pre Slovákov veľmi lákavou destináciou. Často vám tam utierajú stoly v reštaurácii, oberajú ovocie do najčerstvejších džúsov, či ponúkajú hranolčeky k menučku. Anglicko láka aj našich brankárov. Za posledných sedem rokov mohol byť Dúbravka už tretí, ktorý by sa tam sťahoval. Poďme si to trošku zhrnúť a ukázať, ako veľmi sa to dvom pred ním nepodarilo.

Jano Mucha kývol na volanie Evertonu po úspešnej kvalifikácii na Majstrovstvá sveta 2010, keď Slovensku vychytal prvú účasť na šampionáte v ére samostatnosti. Odchovanec Interu (Bratislava) sa ukázal v Žiline, odkiaľ putoval cez Legiu Varšava za La Manche. Vravíte si, nepodstatná informácia, no čítajte ďalej. U Karameliek strávila naša reprezentačná opora tri sezóny a odchytala za „A-tím“ 10 stretnutí, z toho osem v pohároch a len dva v lige. Manažérovi asi nevoňali Hlavenove sliny na Muchových rukaviciach. Za rezervu Evertonu mal Jano na konte 14 zárezov. Dovedna tak v 24 stretnutiach vychytal sedem (slovom 7) čistých kont a inkasoval 31 gólov. Nič moc. Aspoň, že si zachytal s dvojkrížom na hrudi, no bez klubovej zápasovej praxe ho to štvalo možno viacej než jeho neprajníkov. Uvedomil si, že vedie našu reprezentáciu opačným kurzom a rozhodol sa skončiť v národnom tíme s tým, že sa tam vráti, až keď bude pre mužstvo prínosom. Toho sme sa už žiaľ nedočkali. Po trojročnom zohrievaní ostrovnej striedačky sa ho postupne zbavili aj jeho dvaja ruskí zamestnávatelia, dokonca ani v Slovane nepresvedčil. Teraz chytá za poľskú Tremalicu, no aj tú drží až na 13. mieste s druhou najhoršou defenzívou ligy. Prestup na ostrovy 1, slovenskí brankári 0.

Jana Muchu sa žiaľ úspešne pokúsil napodobniť Dušan Kuciak. Odchovanec Žiliny už síce v roku 2005 okúsil hosťovanie vo West Hame, za pol roka si ale k lopte ani len nepričuchol a skôr by sa asi naučil nadávať po poľsky aj počas brigády v tamojšom Tescu. Postupne sa dostal do Legie Varšava. Nezdá sa tu niekomu niečo povedomé? Takto pred dvomi rokmi ho z Legie kúpil Hull City. Sľúbili mu pozíciu dvojky, no väčšinu času presedel na tribúne ako tretí brankár v poradí a keď sa už-už zdalo, že aktuálni brankári odchádzajú a Dušky sa konečne presadí, kúpili Tigre nových dvoch chlapov. Kuciak tak v Hulle odchytal jediné stretnutie v ktorom inkasoval jeden gól. Našťastie mu netrvalo tri roky, kým sa rozhodol to zabaliť a skončil po jednej sezóne. Momentálne chytá takisto v Poľsku a drží svoj Gdansk na 11. mieste s totožne slabou obranou, ako má Tremalica. Prestup na ostrovy 2, slovenskí brankári 0.

Až prišla ponuka z Newcastlu. Nepoučili sa už slovenskí brankári dostatočne? V Anglicku si z nich robia akurát tak dobrý deň. Dúbravka si spravil meno v Dánsku, Českej Republike a v kvalifikačných zápasoch vrátane toho na Wembley. Prekvapujúco sa ho nepokúša zbaviť Legia Varšava, no je to žilinský odchovanec a momentálna reprezentačná jednotka. Nepripomína vám to niečo?

Ešte, že ho Newcastle nakoniec nezobral. Chceli ho len na hosťovanie ako Kuka z Horkýže slížov do pesničky s Rytmusom. Sparta ho nepustila. Lepšie tak. 

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár