Salah je .. dobrý.  (photo: SITA/AP Photo/Dave Thompson)

Salah je .. dobrý. / (photo: SITA/AP Photo/Dave Thompson)

Nedeľa dopriala fanúšikom oboch najpopulárnejších foriem futbalu takú nálož, že to rozdýchavali ešte dva dni. Aj preto tento článok prinášame až dnes.

Liverpool FC – Manchester City 4:3

Aj na našich stránkach sme avizovali veľkolepý zážitok, ale to čo nakoniec previedli hráči na trávniku, najmä tí v červenom s kormoránom na hrudi, to bola show ako hrom. Už v deviatej minúte napriahol spoza šestnástky Oxlade-Chamberlain, večný talent ktorý v lete stratil trpezlivosť s francúzskymi dôchodcami, a poslal domácich do vedenia. Krátko pred prestávkou však Sané učinil za dosť svojmu menu a povozil Goméza (Sané a sane, dobré, však?), strelou k bližšej žrdi nachytal Kariusa a bolo jasné, že dnes si ocenenie MOTM neodnesie ani jeden z brankárov. Vprípade LFC žiadna novinka.

No prvý polčas bol oproti tomu druhému len malá vzorka, ako hovorí najznámejší gólman z liahne Slovanu Bratislava Majk Spirit niečo ako nula štvorka. Najprv síce Otamendi opečiatkoval hlavičkou brvno a pokazil si pri tom účes (nevedno čo ho zamrzelo viac), no potom už naplno zaúradovalo trio B̶D̶S̶M̶  FSM. Brazílčan Firmino najprv ukázal Angličanovi Stonesovi ako tvrdo sa hrá na britských ostrovoch a domáci opäť viedli, následne Maného neskutočná bomba oblízala tyčku z tej správnej strany a skazu dokonal Salah. Definitívne rozplakal brankára hostí, ktorý musel za trest celou cestou domov počúvať túto vypaľovačku. Tie tri mená si už bude pamätať do smrti.

Ale, samozrejme, nebol by to Liverpool keby nedoprial svojim fanúšikom trochu drámy. Stará dobrá obrana bez najdrahšieho obrancu sveta dovolila City v závere gólmi Gundogana a Bernarda znížiť a keď Aguero z poslednej akcie zápasu rozvlnil sieť, určite prišlo aj pár infarktov. Ale rozvlnil ju len z boku. Navyše z ofsajdu. Čiže obrana v suchým triku, VVD ani nemusel chodiť.

Minnesota Vikings – New Orleans Saints 29:24

Ukrátení nezostali ani fanúšikovia tej druhej, o niečo menej (viac, edit Telovýchovného vedúceho) vydarenej verzie futbalu. V semifinále konferencie NFC sa stretli Minnesota Vikings a New Orelans Saints. Tabuľka, bookmakeri a aj polovica našej tipérskej dvojice favorizovala Minnesotu, ale bolo jasné že svätuškári na čele s Drewom Breesom to nenechajú barbarom zo severu zadarmo.

Minnesota však v polčase vyhrávala pohodlne 17:0 a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mala konať dráma. Saints v tom druhom však najprv znížili, po fieldgoalovej odpovedi domácich neskôr touchdownom dokonca otočili, kicker Vikings Kai Forbath však opäť poslal domácih do vedenia. Keď bolo 23:21 zostávalo 89 sekúnd do konca a pred hosťujúcim quaterbackom stálo 75 yardov dlhého ihriska. Drew Brees a spol. sa malými krôčikmi pomaly drali dopredu, no času bolo extrémne málo. Štyridsaťšesť sekúnd pred koncom sa zasekli na polovici ihriska, tabuľa ukazovala štvrtý down a 10 yardov do prvého a zdalo sa, že je vymaľované. Kľúčová prihrávka však hosťom vyšla a ďalším fieldgoalom sa 25 sekúnd pred koncom dostali do vedenia - 24:23. Domácim sa opäť vynorili dávno vytlačené spomienky na rok 1999 (Marshall Eriksen rád vysvetlí vo videu) a každý si myslel, že teraz je už NAOZAJ vymaľované.

Vikingovia mali na zázrak iba 25 sekúnd. Horko-ťažko sa dostali na hranicu svojich 39 yardov, odkiaľ 14 sekúnd pred koncom Case Keenum vyslal prihrávku na svojho receivera Stefona Diggsa. Safety hostí MarcusWilliams mal najjednoduchšiu prácu na svete, a to zložiť protihráča tak, aby sa lopta nedostala z ihriska a uplynulo posledných pár sekúnd zápasu, domáci už nemali ako zastaviť čas. Namiesto toho spektakulárnym spôsobom zluftoval a Diggs si v pohodovom tempe doklusal po touchdown. Presne v poslednej sekunde. Epické.

Ak aj nie ste fanúšikom amerického futbalu, určite sa pozrite aspoň záznam poslednej akcie, naozaj to stojí za to. Americkí komentátori vyžívajúci sa v bombastických pomenovaniach nazvali zápas  „Minneapolis Miracle“ a toto heslo malo svoju stránku na wikipédii už 20 minút po zápase.

Viac a fundovanejšie sa o zápase určite dočítate v Bohumilovom euríčku. Nasledujúci víkend nás zasa čakajú veľké veci, v NFL to finále konferencií a aj Premier League opäť ponúkne veľký súboj dvoch nesmierne vyrovnaných tímov, Arsenal hostí Crystal Palace.

Máme sa na čo tešiť, športu zdar, priatelia!