Ako Wozniacká z chorvátskej lopaty unikla

17.01.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Aktérky rannej drámy. Wozniacká (vľavo) a Fettová. (photo: SITA/AP Photo/Andy Brownbill)

Aktérky rannej drámy. Wozniacká (vľavo) a Fettová. / (photo: SITA/AP Photo/Andy Brownbill)

Vstávam cez týždeň o pol šiestej, v tomto týždni to znamená že sa s ešte takmer zalepenými očami pozerám do Melbourne. Dnes ráno som ako prvé uvidel druhú nasadenú hráčku Australian Open, Dánku Caroline Wozniackú, na chorvátskej lopate. Jana Fettová nad ňou vyhrávala v rozhodujúcom sete. 

Fettová - Wozniacká, 2. kolo AusOpen

Jana Fettová je mladá, 21-ročná Chorvátka. Pravdepodobne vám jej meno nič nehovorí a ani nemusí. Hráčov, ktorí nepochádzajú od nás, obyčajne zaregistrujeme až keď sa im podarí veľký výsledok. Jana je na 119. mieste rebríčka WTA a v druhom kole na Australian Open je asi len preto, že jej v prvom milostivý žreb postavil na opačnú stranu kurtu hráčku s poradovým číslom 436. V druhom kole už ženský pavúk taký prívetívý nebol. Caroline Wozniacká je pojem. 

Dánka je dvojnásobnou finalistkou grandsalámov, štyrikrát sa dostala do semifinále. Najúspešnejšia je na tvrdých povrchoch, v Austrálii a Amerike dosahuje na veľkých turnajoch oveľa lepšie výsledky ako v Paríži a Wimbledone. Dvadsaťsedemročná hráčka zarobila v kariére dvadsaťsedem miliónov amerických dolárov. Jej súperka? Ani nie stotridsať tisíc. 

Mala to byť hra mačky s myškou. Kurz na Fettovú bol hravo nad desať, čierna labuť ako vyšitá. Keď som ale otvoril aj druhé oko, Fettová získala už druhé Wozniackej podanie v treťom sete. Jedno z nich dokonca víťazným úderom po smeči Dánky na sieti. Na ukazovateli svietilo dosť neuveriteľné skóre, 5:1 pre hráčku napísanú vedľa chorvátskej vlajočky. Navyše, blondínka zo Záhrebu šla na podanie. 

A získala na ňom tri z prvých štyroch loptičiek o ktoré sa hralo. Ak sledujete, alebo hráte tenis viete, že to znamená stav 40:15 a dva mečboly. Asi všetci v hľadisku a komentátor Eurosportu pri monitore šípili blížiaci sa šok týždňa. Ešte väčší, ako keď Lukáš Lacko vypoklonkoval z turnaja Miloša Raoniča. Stačil posledný víťazný fiftín, jedna loptička od životnej výhry ako sa hovorí. 

Za stavu 40:30 podala Fettová prvé podanie tesne k čiare. Príliš tesne, čiarový rozhodca/rozhodkyňa zakričali že bolo o voľačo dlhšie, ako malo byť. Jastraba si na pomoc nezavolala. Možno by jej bol býval pomohol, hovorím si v duchu. Keď to lízlo čiaru, vyhrala si! Muž v Chorvátskom drese v hľadisku sa udieral do hrude, slečna držiaca prsty outsiderke mala dlaňami zakryté ústa a ruky sa jej viditeľne triasli. "Dýchaj," povedal komentátor ale nie som si istý, že sám nemal tlak a pulz na nebezpečných hraniciach. 

Wozniacká aj druhú loptičku ktorá mohla znamenať jej koniec nejakým spôsobom odvrátila. Chorvátka si až príliš uvedomovala dôležitosť okamihu a začala kaziť jednu lobdu po druhej. Skúsená Caroline naopak, prestala ich posielať do siete a do autu. 2:5. Zrazu sa nad Melbourne vznášala možnosť comebacku.

Nebudem to naťahovať, chúďa Jana získala do konca zápasu v piatich gemoch už len šesť fiftínov. Prehrala všetky, Wozniacká premenila prvý mečbol na postup do kola číslo tri. Ešte aj ľudia v jej hráčskej kóji v hľadisku privítali výhru neveriackym pohľadom a širokým úsmevom. Caroline prežila vlastnú klinickú smrť na prvom veľkom turnaji novej sezóny. 

Ženský tenis je slušne povedané nevyspytateľný, písal kolega Ferianec už v sumári prvého kola. Otočka z mečbolov zvykne dať hráčovi krídla. Život v ďalšom priebehu turnaja má ako keby navyše. Hrá bez tlaku, veď už aj tak mal byť doma na tréningovom kurte. Neprekvapilo by ma, keby Wozniacká Australian Open po dnešku vyhrala. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár