Vek je len číslo: Lord Bendtner má 30

18.01.2018 / Miloš Kubalík
Lord Bendtner. (photo: SITA/AP Photo)

Lord Bendtner. / (photo: SITA/AP Photo)

V našej novej rubrike dnes žasneme nad narodeninami ďalšieho športovca. Je iný ako tí, nad ktorými sme ochkali pred ním. Je mladší a ešte stále športuje na najvyššej úrovni. Iný je aj v tom, že pri jeho mene plynie čas akosi rýchlo a do stratena. Pritom pred dvadsiatimi rokmi to bol veľký talent. Pred desiatimi rokmi, to bol stále veľký talent. Dnes má tridsať a už dvadsať rokov je veľký talent! Poďte s nami žasnúť nad Nicklasom Bendtnerom, dánskym futbalistom, lordom, exhibicionistom a (skoro) najlepším futbalistom planéty.

Pevné základy

Nič nie je lepšie, ako pevne položené základy. Budúci šľachtic sa narodil 16.01.1988 v dánskom meste Kodaň. V meste je slušný futbalový klub a zároveň divoký nočný život. Hláška "piť ako Dán" nemohla vzniknúť len tak, bez ničoho. Od malička dostal Nicky do vienka talent, ktorý mohol rozvíjať celú jeho športovú aj nešportovú kariéru. Bol mladý, vysoký, urastený, rýchly a najmä veľmi talentovaný.

Ako 16-ročný zamieril z Kodane rovno do Arsenalu Londýn, vtedy už ako mládežnícky reprezentant Dánska. Svoj prvý gól v Premier League za the Gunners strelil po 1,8 sekundovom pobyte na ihrisku. Vážne za toľko. Čo vy stihnete za 1,8 sekundy? Teda okrem toho. V Arsenale strávil sedem z desiatich rokov, zvyšné tri na hosťovaniach – Birmingham, Sunderland, Juventus Turín. Potom dve sezóny vo Wolfsburgu. Na prvý pohľad celkom  slušnú kariéra.

Tak kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Ego + alkohol = ? 

"V priebehu piatich rokov chcem byť najlepším strelcom v Premier League, najlepším strelcom Majstrovtiev sveta a stanem sa najlepším útočníkom na svete“. Toto je len jedno z mnohých odvážnych vyhlásení Bendtnera, vďaka ktorým získal svoju ozaj kultovú prezývku. Lord.

Aby bolo jasné, nešlo a nejde o žiadneho šuflikanta, ktorý nevie kopať do lopty. Najmä v reprezentácii Dánska má celkom solídnu bilanciu 30 gólov v 79 zápasoch. Problémová je Nicklasova veľká huba a výstrelky mimo nalajnovaného ihriska. Keď rozdávali ego, Lord stál v prvom rade a ešte tam sa predbiehal a vracal.

V roku 2008 Arsene Wenger skúšal bez zraneného Robina Van Persieho novú útočnú dvojicu Bendtner - Adebayor. Obaja si ľudsky nesadli, čo vyvrcholilo ich vzájomnou kuca-pacou priamo na trávniku počas semifinále Carling cupu proti Tottenhamu. Museli ich oddeliť rozhodca a spoluhráči.

Nicklas je typ hráča, u ktorého si dokážem spomenúť na podobne poburujúce situácie no nespája sa s ním žiadny príjemný futbalový zážitoček. Netvrdím, že žiadny nebol, Tak to Určitee, že nie. Viac ako futbalovými kúskami sa však preslávil výstrelkami. Štatistiky z Premier League, Serie A a Bundesligy nenaplnili ani z polovice očakávania pripisované talentovanému útočníkovi. Počas pôsobenia v Juventuse si žiadny fanúšik nekúpil dres s jeho menom a dal nula gólov.

Bendtneroviny

Mať poriadne gule nie je nič zlé, asi sa ale zhodneme že čo je veľa, to je veľa. Hlavne keď ich radi ukazujete iným, neznámym ľuďom. To Lord robil rád.

V máji 2009 vypadol Arsenal z Ligy majstrov s Manchestrom United a Nicklasa odfotili pred nočným barom so stiahnutými nohavicami. To by nebolo nič nezvyčajné, ktorý poriadny chlap si niekedy tak nevypil a nestalo sa mu niečo také. Bendtnerovi sa ale stávalo častejšie. V tej istej sezóne mal autonehodu pri ktorej sa mu nič nestalo. Vystúpil z rozbitého Astona Martina, vyzliekol sa do naha a obzeral sa v rozbitom spätnom zrkadle. Či má telo v poriadku.

Svojho lorda vyťahoval aj taxikárovi v Kodani po inom vydarenom záťahu. Ešte aj vybehol z taxíka a začal auto šľahať opaskom ako koňa. S malým lordom v ruke, samozrejme. Možno to teda ani nebolo opaskom, keď viete čo myslím. 

Rád si spomínam aj na oslavu gólu počas ME 2012. V pamäti zostali na pol žrde stiahnuté trenírky a pod nimi vytŕčajúca reklama na spodkoch. Za šoférovanie pod vplyvom alkoholu dostal v roku 2013 stopku v reprezentácii Dánska. Podobné problémy mal aj v Taliansku.

Začiatkom jednej sezóny v Arsenale si zmenil číslo dresu z 26 na 52. Asi aby mal dvojnásobný počet gólov. Bolo toho viac než dosť. Určite aj veľa vecí, ktoré sa na verejnosť nedostali.

Nicklas Bendtner mal a má dar. Na jednej strane vie futbalovo ohúriť a zavesiť loptu do pavučiny a na druhej urobiť takú šmatlaninu, že frajerov na záver by mohli premenovať na Bendtneroviny.

Reštart kariéry

Aby sme len zle nepísali, o reštart kariéry sa v sezóne 2016/17 snažil v drese Nottinghamu Forrest v druhej anglickej lige. Aby v roku 2017 prestúpil do Rosenborgu Trondheim, kde sa mu aj podaril. Od začiatku roka nastrieľal 19 gólov v nórskej Eliteserien a v Európskej lige pridal ďalšie štyri. V januári pred rokom sa vrátil aj do reprezentácie v kvalifikačnom zápase proti Poľsku. Dánom pomohol postúpiť na MS v baráži proti Írom, aj v dvojzápase strelil gól.

Možno je ako víno - čím starší, tým lepší. Možno sa po 30-tke budeme pozerať na nového Bendtnera. Mundial v Rusku je ideálna príležitosť zažiariť.

Lordovi prajeme ešte desať rokov kariéry, v ktorých vykročí zo svojho tieňa. 

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár