Dve víťazstvá a jedno upratovanie

22.01.2018 / Miloš Kubalík
Peter Sagan sa ponáhľa do cieľa. (photo: SITA/AP Photo/Jacques Boissinot)

Peter Sagan sa ponáhľa do cieľa. / (photo: SITA/AP Photo/Jacques Boissinot)

Okrem tenisu frčala do včera na druhej strane našej modrej gule aj cyklistika. Keďže máme od telovýchovného vedúceho za každú prebdenú noc verejnú pochvalu v utajenej skupine, vstával som denne o štvrtej ráno, alebo tak nejako. Občas som len tresol po telefóne a budil sa intuitívne, veď to poznáte. Niekedy cez zalepené oči bolo ťažko rozpoznať, že ktorá z machúľ na obrazovke je Sagan, alebo ktokoľvek.

Poďme teda pozrieť, ako to v tej Austrálii napokon dopadlo. A k čomu to celé bolo. Nič zložité, len také krátke zhrnutie ku kávičke.

Niekto to rád horúce

Horúco, horúco, teplo, horúco. Tak nejako to vyzeralo v priebehu posledného týždňa počas Santos Tour Down Under. Cyklisti zápasili s horúčavami okolo 40 stupňov, čo už je aj na chytanie bronzu aj celkom nebezpečná teplota. Ja ak mám len 37,5°C už ležím polomŕtvy v posteli. A čo oni? Počas obeda, kedy je slnko najvyššie, cyklistov naženú pod jeho priame lúče a ešte k tomu na asfaltovú cestu. Kde je jeho účinok dvojnásobný.

Spokojná Austrália

No a niet divu, že s takýmito teplotami sa najlepšie vysporiadal Juhoafričan. Daryl Impey. Zajazdil ako zajazdil a preto to celé aj celkovo vyhral. Priniesol domácemu tímu Mitchelton – Scott cenný triumf a oslavy údajne trvajú ešte dnes. Vo všetkých šiestich etapách sa držal vpredu a hoci žiadnu nevyhral, tri druhé miesta stačili. Najcennejšie je asi druhé miesto za majstrom sveta v štvrtej, a potom aj v kráľovskej piatej etape, keď v závere sekundoval Richiemu Portemu. Práve v tejto etape sa v záverečnom stúpaní na Willunga Hill rozhodlo o celkovom víťazovi. Porte vyšliapol plyn kilometer a pol pred cieľom a jediný, kto mu dokázal aspoň z diaľky dýchať na chrbát až do konca, bol práve Daryl Impey. Hoci v cieli bol o osem sekúnd za Richiem, o jeho celkovom víťazstve rozhodla jediná sekundička. Keby bol Richie vedel, možno by v závere dupol ešte viac. To veru poteší.

Austrálsky tím Mitchelton – Scott dobre reprezentoval aj ďalší chalan od kengúr Caleb Ewan, ktorý si pripísal na svoj domáci účet jednu etapu. Gorila Greipel berie dve etapy a tiež pekný štart do sezóny.

Iný Austrálčan, Saganov kolega Jay McCarthy bojoval, ale nevydalo. Hoci sa aj vďaka Saganovi držal blízko pódia, nestačil Portemu v rozhodujúcej chvíli. Ale ako vravievali kedysi mušketieri, lepšie zomrieť v boji.

Sagan zase zelený

Peter cestuje k Františkovi do Vatikánu s bilanciou dve výhry so zeleným dresom pre najlepšieho šprintéra. Môže tak spokojne a odvážne predstúpiť. Z Austrálie si okrem toho odnáša aj kilá nového pigmentu a boľavú pravačku od rozdaných podpisov. V šprintoch nestačil akurát na Greipela a Ewana všemohúceho a raz sa do záveru ani nezapojil, lebo bolo tak teplo, že cez pot nevidel na cieľovú rovinku. Na jeden deň obliekol aj okrový (vážne okrový?) dres pre vedúceho pretekára. V kráľovskej etape sa ako líder pretekov držal v stúpaní na Willungu v hlavnej skupine favoritov až do dvoch kilometrov pred cieľom. K tomu počas celého týždňa pomáhal kolegovi McCarthymu. Na úvod sezóny veľmi svižne. A že teplo mu nerobí dobre.

Okrem iného nezostal Peter nič dlžný svojej povesti a rozhodol sa v Austrálii aj upratať. To nevedel, že deň Zeme je až v apríli?

Z pohľadu výkonu a výsledkov je na úvod sezóny teda všetko v richtiku a tešíme sa na ďalšie a ešte dôležitejšie preteky. V normálnom čase.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár