Sánchez vs. Mkhitaryan: Najväčšia hviezda Arsenalu za nechceného z United

23.01.2018 / Tomáš Turek
Jedným slovom Alexis. (photo: SITA/AP Photo)

Jedným slovom Alexis. / (photo: SITA/AP Photo)

Futbal nie je hokej a Premier Leauge nie je NHL. Hráčske výmeny tu nie sú na programe dňa a väčšinou ani na programe prestupového okna. A to platí aj pre ostatné európske ligy. Spomeniete si na hráčsku výmenu v top európskej súťaži? Napríklad Ibrahimovič z Interu Miláno za Samuela Eto´o do Barcelony v roku 2009. Tam však ešte putovala aj výrazná, 55-miliónová kompenzácia z Katalánska do Talianska. Sánchez za Mkhitaryana je kus za kus.

Podobné výmeny sa v najvyššej anglickej súťaži už uskutočnili, zaujímavé je však výustenie celej situácie. Aj preto, že si Wenger nechal utiecť svojho najlepšieho hráča. Opäť. K jednému z veľkých rivalov. Znova. A čerešničkou je, že United trénuje Mourinho, Wengerov arcinepriateľ.

Hviezda s končiacou zmluvou

Predlžovanie zmlúv bolo v Arsenale vždy problémom. Raz ju predĺžili hráčovi, ktorý nemal v mužstve perspektívu, inokedy iný túžil odísť, lebo Wenger nechcel podpisovať viacročné zmluvy s hráčmi nad 30 rokov. Alebo sa z predĺženia zmluvy najlepšiemu futbalistovi stala dráma, pri ktorej fanúšikovia tŕpli. Aspoň na začiatku, neskôr už tušili, ako sa to skončí: klasicky, arsenalovsky.

Táto situácia nastala aj s Alexisom, o ktorom mnohí fanúšikovia hovoria ako o najväčšom futbalistovi Gunners od dôb Henryho. Rok a pol dokonca zmluvy – začína sa špekulovať, že nepredĺži, vedenie Arsenalu analyzuje, či skončí v Top 4. Rok dokonca zmluvy – aj Sánchezove psy štekajú, že nepredĺži, Arsenal odmieta ponuku za Red Hot Čiľana na prestup za 70 miliónov libier, lebo isto podpíše. Pol roka do konca zmluvy – 70 sa zmenilo na 30 alebo je možná hráčska výmena, Gunners ju prijímajú. A tak Arsenal přichází o své hvězdy. Stále by však o neho mohol prísť o pol roka zadarmo.

Mourinhov odpal

Keď arménsky, všetkými dysgrafikmi nenávidený, reprezentant Henrikh Mkhitaryan prestupuje za 26,3 milióna libier z Dortmundu do United, má na konte vydarenú sezónu v Bundeslige. Za Borussiu odohral v lige 31 zápasov, dal 10 gólov a na ďalších 20 prihral. Patril medzi najväčšie hviezdy nemeckej najvyššej súťaže a stal sa hráčom sezóny. Treba ale priznať, že k týmto výkonom ho nakopol nový tréner Borussie, Thomas Tuchel. Sezónu predtým mal, povedzme matersky láskavo, rozpačitú.

Mkhitaryan na začiatku svojho manchesterského pôsobenia ukazoval, prečo prichádza z Bundesligy s povesťou skvelého nahrávača. Po štyroch kolách sa zranil a potom sa do Mourinhovho výberu 11 vyvolených dostával znova zložitejšie. Balansoval na tenkej čiare základnej zostavy a lavičky a čakal, kým mu Mourinho podá pomocnú ruku a pomôže nájsť rovnováhu. Alebo ho postrčí dole z útesu, čo sa v tejto sezóne aj stalo. V ostatných 12 kolách Premier Leuage, nebol na súpiske 8-krát. José mu jasne povedal: „Hasta la vista, nechcem ťa tu.“ Aby sme boli k Mourinhovi fér, Henkrikh dostal dosť šancí ukázať sa.

Záujem z oboch Manchestrov

Najprv bol záujem iba z jedného – modrého. Bol veľmi konkrétny a všetko nasvedčovalo tomu, že Alexis pôjde za Pepom Guardiolom do City. Prestupová suma 35 miliónov libier. Za hráča s polročnou zmluvou to vyzerá slušne aj pri dnešných astronomických sumách. Lenže nakoniec prišiel United, ktorý za najväčšiu hviezdu Arsenalu ponúkol nechceného hráča – Mkhitaryana. Špekulovalo sa aj o príplatku Červených diablov, nakoniec je to kus za kus. Na prvý pohľad sa zdá, že z toho vyšiel víťazne United. Dnes, včera, aj dva mesiace dozadu je a bol Alexis lepším futbalistom ako Mkhitaryan. V tomto kontexte je víťaz jasný – Mourinho si opäť povodil Wengera ako šteniatko, získal najlepšieho hráča rivala s neuveriteľnou víťaznou mentalitou za hráča, ktorý strávil viac času na tribúne ako na ihrisku. 

Lenže v kontexte Arsenalu sú víťazmi aj Gunners. Už klasicky rezignovaní fanúšikovia sa dávno zmierili s tým, že vedenie je neschopné a Alexis odíde. Lenže namiesto 30 či 35 miliónov libier, za ktoré by Arsenal na dnešnom trhu len veľmi ťažko našiel kvalitného futbalistu, dostali Mkhitaryana. Hráča nechceného, no zároveň hráča, ktorý bol pred dvomi sezónami vyhláseným za najlepšieho v Bundeslige. A to mal konkurenciu v de Bruynovi, Lewandowskom či Thomasovi Müllerovi. Navyše Wenger sa o neho s United bil aj počas jeho prestupu do Premier League. Teraz len môžeme uzatvárať stávky na to, či sa ho najdlhšie slúžiacemu manažérovi v lige podarí oživiť ako Liverpoolu Coutinha, alebo si budú v Arsenale hovoriť: „Zlatých 30 miliónov libier.“ 

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár