Slovensko, Česko, Ukrajina. Ako Vladimír Šmicer regionálny turnaj národov vybavil

24.01.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Žreb bol v Lausanne. (photo: SITA/AP Photo/Salvatore Di Nolfi)

Žreb bol v Lausanne. / (photo: SITA/AP Photo/Salvatore Di Nolfi)

Vo švajčiarskom Lausanne sa sústredili zástupcovia 55 krajín UEFA, aby si pozreli na vlastné buľvy, koho im vyžrebujú do skupín pripravovanej Ligy národov. Dlhodobý turnaj národných tímov bude takou Európskou ligou vedľa skutočnej ligy majstrov - záverečného turnaja EURO. Slovensko bude hrať ligu Béčkovú, v skupine ktorá sa nedá nazvať inak, ako regionálnou. 

Štyri ligy

Najprv miestny spevácky zbor zaspieval sympatickú hymnu nového podujatia, potom Pedro Pinto (čítaj Pedru Pintu) oznámil nasadenie národných tímov podľa koeficientov do štyroch líg. Slovákov vďaka výbornému aktuálnemu rankingu šupli do prvého koša v Béčkovej lige. Do Céčka sa môžeme prepadnúť, do Áčka medzi dvanásť najlepších postúpiť. Nejakým zázračným a určite komplikovaným systémom môže dokonca jedno mužstvo postúpiť aj na skutočné EURO. Inak to budú takzvané súťažné prípravné zápasy. Veď uvidíme.

Žreb mal niekoľko obmedzení. Nórsko napríklad nemohlo - ako krajina v ktorej je furt zima - hrať v pôvodne vyžrebovanej skupine ligy Cé. Jari Littmanen ju teda prežreboval inam. Na niečo podobné doplatili Slováci. 

Vladimír Šmicer, česká legenda a bývalý hráč The Reds žreboval Béčkové skupiny odspodu. Najprv dal dohromady vlastných s Ukrajinou a namiešal ďalšie tri dvojice. Zostávalo pridať k nim posledného, z osudia číslo jedna kde sa skrývali štyri najlepšie národné tímy podľa koeficientu pre danú časť pavúka. Bývalý hráč Liverpoolu, na ktorého angličtine sa ale pobyt na Ostrovoch príliš neprejavil, so širokým úsmevom vytiahol najprv k Česku a Ukrajine Rusko. Potom mu úsmev zamrzol. 

Rusko proti Ukrajine je totiž aktuálne zakázané spojenie. Príliš výbušné. Keďže si ruskí dovolenkári a ukrajinskí domorodci ostreľujú svätyne skutočnými zbraňami na Donbasse, UEFA ich nenechá skrížiť si ani len kopačky. Rozumné, šport s politikou miešať netreba. Šmicer tak musel posunúť Zbornú komandu do skupiny D2, do jednotky hľadal prstami ďalšiu loptičku. Jasné, vytiahlo Slovensko. 

Regionálny turnaj v skupine B1

Slovensko - Ukrajina - Česko je teda zloženie skupiny B1. Na svete je tak regionálny mikroturnaj. Kozákovci pôjdu do Prahy a Kyjeva či Ľvova, rovnakých súperov privítame v Trnave a možno už aj v Bratislave. Oboch sme mali v dohľadnej pamäti v kvalifikáciách, zápasy budú mať nepochybne správny náboj. A divácku kulisu. Škoda ale, že sme na tých Rusov tak doplatili.

Ostatné skupiny v našej lige sú takéto: 

Rusko - Švédsko - Turecko (to by bol fun)

Rakúsko - Bosna - Severné Írsko (Will Grigg´s on fire)

Wales - Írsko - Dánsko (táto by bola bývala najkrajšia)

Áčkové skupiny

Najväčšiu pozornosť budú priťahovať logicky zápasy najlepších. Skupiny Áčkovej ligy sú nasledovné: 

Nemecko - Francúzsko - Holandsko 

Belgicko - Švajčiarsko - Island 

Portugalsko - Taliansko - Poľsko 

Španielsko - Anglicko - Chorvátsko

Medzi týchto dvanásť naozaj chceme postúpiť. Ľahké to ale nebude. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár