AusOpen: Favoriti možno absentujú, skvelý tenis nie

24.01.2018 / Tomáš Tomeček
Roger. Roger Federer. (photo: SITA/AP Photo/Vincent Thian)

Roger. Roger Federer. / (photo: SITA/AP Photo/Vincent Thian)

Na tohtoročný austrálsky grandslam nebudú v dobrom spomínať viacerí favoriti. David Goffin stihol akurát tak dvoje wafflové raňajky a Benneteau ho vyprevadil na letisko, Miloš Raonič si stihol dopriať akurát jednu porciu javorového sirupu, ešte aj Rafa skrečoval proti Čiličovi. Grigor Dimitrov bol prekvapivo prikrátky na Edmunda a Novak Nole Djokerovič dovolil vyniknúť v troch setoch mladému Kórejčanovi. Tieto zápasy sú ale za nami, Australian Open sa pomaličky blíži do finále.

SANDGREN A CHUNG

Súboj Sandgrena a Chunga sľuboval zaujímavú tenisovú bitku. Obaja sa do štvrťfinále dostali v pozíciách outsiderov, trochu viac práce mal zástupca Ázie. Keď však prevalcoval Alexandra Zvereva, málokto pochyboval o jeho vynikajúcej forme. O súboji s Novakom bude supertalent raz rozprávať svojim vnúčatám. Američan zas využil neistotu Thiema na tvrdých povrchoch, nerozohranosť Wawrinku a slabšie chvíle Chardyho.

Ich štvrťfinále sprevádzalo niekoľko otázok. Presadí sa podanie na strane Američana, alebo prísne returny a skvelá defenzíva kométy z Kórejskeho poloostrova? Potvrdí Chung mentálnu odolnosť? Alebo zvládne Američan ďalší dlhý zápas, hoci je zvyknutý akurát tak na trojseťáky z challengerov? 

Stretnutie malo fenomenálnu úroveň, duel neraz skĺzol až do exhibície v pozitívnom slova zmysle. Dojem nepokazilo ani niekoľko zdanlivo nečisto trafených úderov, ktoré si však našli cieľ na čiarach, „oooh“ sa z tribún ozývalo pomerne často. Sandgren bol v celom zápase agresívnejší, Chung presnejší a mierne variabilnejší. A čo je ešte dôležitejšie preniesol si dôležitý prvok zo zápasu s Novakom – v kritických situáciách produkoval lepší tenis.

Diváci si možno zaslúžili dlhší zápas, pokojne aj na päť setov, no nedočkali sa. Obom tenistom patrí poklona za predvedený výkon a trojsetové víťazstvo Chungovi. Bolo spravodlivé, v kľúčových momentoch bol lepší.

FEDERER A BERDYCH

Tomáš Berdych hneď v úvodnom kole schytal domáceho mladého a nepríjemného De Minaura a nemal to vôbec jednoduché. V druhom zvládol proti Garciovi Lopézovi úlohu favorita. V súboji s Del Potrom ním nebol, napriek tomu však dokázal vysokého Argentínčana prekvapiť. V troch setoch vybavil aj Fogniniho v osemfinále. 

Roger Federer turnajom kráča najsuverénnejšie so všetkých tenistov. Na ceste do semifinále neprehral ani set, absolvoval len dva tajbreaky. So Struffom a Fucsovicsom. Na nasadeného hráča narazil až v 3. kole a aj ním bol Gasquet. V súboji s Berdychom bol Roger veľkým favoritom.  Posledných osem súťažných zápasov nad ním vyhral.

Prvý set rozhodlo viac víťazných úderov na strane Švajčiara a desiaty gem, kde Tomáš nevyužil setbaly pri vlastnom servise. Tajbrejk už bol v réžii favorita, 7:1.

V druhom sete stúpala Federerova sebadôvera do závratných výšin a naopak, na Berdychovi sa prejavovalo sklamanie z toho ako mu prvý set unikol medzi oká vo výplete. Inak ako 6:3 pre Švajčiara sa druhý set ani skončiť nemohol.

V záverečnom dejstve sa obaja tenisti v istých úsekoch trápili, no skúsený Federer si semifinále ujsť nenechal a žiadnu drámu už nepripustil. Tomáš Berdych napriek tomu nemusí byť sklamaný. Štvrťfinále je na prvom grandslame sezóny dobrý výsledok. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár