Tréner, ktorý taktiku vymýšľa s pravítkom vo vani

26.01.2018 / Tomáš Turek
Julian Nagelsmann. (photo: SITA/Uwe Anspach)

Julian Nagelsmann. / (photo: SITA/Uwe Anspach)

Schnapsidee. Ľubozvučné nemecké slovo znamenajúce „šialený nápad, ktorý ste mohli vymyslieť iba pod vplyvom alkoholu.“ To napísal denník Frankfurter Rundschau o menovaní Juliana Nagelsmanna do pozície hlavného trénera TSG 1899 Hoffenheim vo februári 2016. Futbalové kluby sa niekedy správajú ako ľudia – v zúfalých situáciách robia zúfalé činy. Aj takto bol vnímaný krok tímu bojujúceho o udržanie v najvyššej súťaži, keď oznámil meno trénera, ktorý s Bundesligou nemal žiadne skúsenosti. Ani hráčske, ani trénerské. Ojedinelým názorom, že ide o dobré rozhodnutie klubu, nepridal ani fakt, že v tom čase mal 28 rokov. Keď preberal tím, päť hráčov bolo starších ako on.

Rýchlo si získal uznanie

Keby sa mu Hoffenheim nepodarilo zachrániť, zrejme by sme dnes na neho spomínali „iba“ ako na najmladšieho trénera v Bundeslige. Jeho najväčší úspech však prišiel až v nasledujúcej sezóne, klub z 3-tisícového mestečka práve vďaka Nagelsmannovi skončil v lige štvrtý. Vybojoval si postup do predkola Ligy majstrov, v ktorom ho vyradil Liverpool s Kloppom na čele. Už vtedy bolo jasné, že sa pozeráme nielen na trénerské ucho, ale aj na jeden z najväčších svetových talentov profesie.

Spomínate si ešte na Schnapsidee? Športový riaditeľ Hoffenheimu Alexander Rosen to tesne po podpise videl inak, triezvejšie – Nagelsmannovo angažovanie pre neho nikdy nebolo riskom: „Dvadsaťosem. Znie to brutálne, však? Ale určite to nie je žiadny trik na prilákanie pozornosti. Sme maximálne presvedčení, že bude úspešný. Je neuveriteľne vyzretý a trénuje už viac ako 10 rokov.“ Z toho šesť ho mali pod drobnohľadom v Hoffenheime. 

Vrcholový futbal nikdy nehral

Predtým, ako sa Nagelsmann stal hlavným trénerom Hoffenheimu, pôsobil pri tíme do 19 rokov. Už vtedy ukázal svoj potenciál, keď v sezóne 2013/14 oslavoval titul. Futbal na vrcholovej úrovni však nikdy nehral. Skončil s ním, keď si v rezerve Augsburgu vážne poranil koleno. Rolu v ukončení kariéry zohrala aj smrť otca: „Bolo to tvrdé, musel som dospieť oveľa rýchlejšie ako iní. Už od pätnástich rokov som žil sám – varil som si, nakupoval – a potom, keď umrel môj otec, pomáhal som mame predať starý dom a nájsť nový. Pre 20-ročného je to celkom náklad. Všetko, čo sa stalo, bolo veľmi ťažké, ale tiež ma to naučilo, že existujú veci oveľa dôležitejšie ako futbal. A myslím si, že to mi pomohlo dospieť.“

Aj vďaka tomu, že vrcholový futbal nikdy nehral a začal s trénovaním veľmi mladý, prirovnávali ho k Josému Mourinhovi. Nagelsmann vzhliadal ale k inému koučovi – Pepovi Guardiolovi. Možno aj to ho inšpirovalo k tomu, aby pri ceste za záchranou v sezóne 2015/16 vytiahol mladíkov Nadieho Amiriho a Philippa Ochsa. Tí mu dôveru splatili a stali sa dôležitou súčasťou boja o ligovú príslušnosť. Záchranou Hoffenheimu si Nagelsmann získal aj pozornosť najväčšieho z najväčších – Bayernu. Bavori ho chceli angažovať ako trénera rezervného tímu, dokonca počas pôsobenia Guardiolu pri hlavnom tíme. Nagelsmann odolal.

Pokrokový futbal, metódy, tréningy aj názory  

Nagelsmann nie je veľkým vyznávačom sklzov, prednosť dáva pressingu a prečísleniu protihráča, ktoré vedie k chybe: „Keď získame loptu, musíme byť rýchli, aby sme si dokázali vytvoriť šancu.“ A to sa hráčom po piatich sklzoch za sebou darí výrazne menej. Jeho hra však nie je založená iba na rýchlych protiútokoch, ktorým predchádza dynamické dostupovanie – futbalisti Hoffenheimu sa neboja a radi hrajú s loptou na kopačkách. Nagelsmannov štýl je ťažko definovateľný, možno je to spôsobené tým, že taktiku vymýšľa vo vani s pravítkom a ceruzkou v ruke.

Nagelsmannove tréningy sú dnes už legendárne. Ako druhý klub v Bundeslige (prvým bola Borussia Dortmund) začal používať Footbonaut – tréningová plocha, na ktorej stroj prihráva skackavé, nízke, vysoké, rýchle, pomalé, dloubáčiky, akékoľvek lopty a hráči sa zdokonaľujú v ich prijímaní.

Pri hlavnom tréningovom ihrisku Hoffenheimu sa čnie veľká, 6x3 m digitálna obrazovka. Materiál pre ňu zbierajú štyri kamery – dve na vežiach hracou plochou, dve za bránami – a Nagelsmann pomocou svojho iPadu zastavuje, pretáča a vyberá zábery, ktoré ukáže hráčom bez toho, aby museli opustiť svoje pozície na trávniku. Keď to urobí, okamžite sa pustí do analýzy a tímu vysvetlí svoje predstavy alebo im poradí, ako byť lepší, ako situáciu vyriešiť k dokonalosti. Kevin Kurányi o jeho metódach prezradil: „Ešte nikdy som nezažil takýto tréning, tréning, ktorý je taký náročný pre myseľ. Ale naozaj sa mi to páčilo.“ A to hrával pod menami ako Felix Magath či Joachim Löw.

Tréner Hoffenheimu pristupuje k futbalu analyticky – jeho tím zbiera údaje napríklad aj o tom, koľko času je hráč počas zápasu blokovaný súperom tak, že nemôže prijať prihrávku. Nagelsmannovu progresívnosť veľmi dobre vystihujú aj jeho názory: je za to, aby si tréner mohol za polčas vybrať dva timeouty a hráčom povedať nové pokyny, navrhuje tiež, aby tím mohol použiť dve „jastrabie oči“ za zápas či dokonca nezavrhuje 5-minútové vylúčenie namiesto žltej karty.

Na vizionárov sa vždy pozeráme trochu ako na bláznov.

Ako si získal rešpekt hráčov

Rešpekt nie je o veku, ale o prístupe k iným ľuďom. Nagelsmann si to dokonale uvedomuje, aj preto tvrdí, že taktika je iba 30 % z úspechu, zvyšných 70 % sú sociálne zručnosti. Hneď pri nástupe ohromil hráčov svojimi taktickými znalosťami a sebavedomým vystupovaním. Pochopil, čo je pre tím dobré a vie pracovať s individualitami. Namiesto toho, aby na hráča spustil fén za nepochopenie pokynov, radšej si ho nenápadne odvedie bokom, kde mu svoje predstavy znovu vysvetlí. Lebo takto sa získava prirodzený rešpekt.

Je považovaný za skvelého motivátora, ktorý vie s hráčmi pracovať individuálne. Každý je iný, každý potrebuje iný prístup. Nagelsmann je výborný psychológ, ktorý dokáže hráčov pripraviť, nielen na zápas, ale tiež na ďalšiu kariéru. Aj vďaka jeho práci ožil útočník Sandro Wagner, ktorý sa po úspešnej sezóne v Hoffenheime vrátil do svojho materského Bayernu. Ktovie, či jeho kroky bude nasledovať aj Julian Nagelsmann. Schopnosti, ambície a charizmu na to rozhodne má.

Má však aj čas, veď len v júli 2018 oslávi 31 rokov. A to je stále o tri menej ako Robben či Ribéry, ktorí vycvičili aj mazáka Ancolettiho.  

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár