Real je napriek výhre na kolenách, spasí ho Neymar?

27.01.2018 / Richard Hanzlik
Trápi sa aj Ronaldo. (photo: SITA/AP Photo/Alberto Saiz)

Trápi sa aj Ronaldo. / (photo: SITA/AP Photo/Alberto Saiz)

Štvrté miesto v tabuľke, takmer 20-bodové manko na Barcelonu a už aj vypadnutie z Copa Del Rey. Súperom bol pritom Leganes, ktorý dokázal v odvete na Santiago Bernabéu vyhrať 2:1. Bola to už štvrtá domáca prehra Realu v tejto sezóne. Tri body z Valencie ju zmierniť nemôžu. Aj keď toto víťazstvo čakal málokto.

Trio BBC hrá ako zo zlého sna a ako jediný má akú-takú formu Gareth Bale. Ronaldo chce znovu novú zmluvu a ak ju nedostane, tak ako každý rok, aj toto leto sa bude tlačiť do Manchestru. Benzema formu strelca stratil pred rokmi a na lavičke Zidane nemá žiadne eso, ktoré môže vytiahnuť v prípade potreby. To nie je situácia, v ktorej by ste sa chceli ako najväčší klub sveta ocitnúť. Ale ak si za to môžete sami, musíte si to vyžrať až do konca.

Viem, čo si nerobil minulé leto

Ešte na jar bol biely balet na koni. Obhajoba Ligy majstrov a k nej triumf v La Lige. Všetko sa zdalo až príliš jednoduché. Mužstvo malo ideálnu kombináciu hráčov základnej zostavy a hladných náhradníkov, ktorí gólmi v posledných minútach zápasov klubu vystrieľali titul. Lenže Moratu večná lavička pri chabom Benzemovi baviť prestala, James sa stal nepotrebným, Danilo sa napriek občasným zábleskom na Carvajala nechytal, Pepe nedostal novú zmluvu a Mariano Diaz uprednostnil šancu hrať v Lyone.

V dobe prestupovej, keď je na futbalovom trhu až príliš veľký dopyt po tých najlepších hráčoch však Real zaspal. Mbappé neprišiel aby sa Ronaldo necítil ohrozený a Zidane s Perézom sa rozhodli, že klubová kasa bude už druhým rokom v pluse.  70 miliónov v čiernych číslach, pretože príchody Thea Hernandéza s Danim Ceballosom doplnilo len povýšenie Hakimiho s Vallejom z Béčka a Mayoralov návrat z hosťovania v Bundeslige. Že bude mužstvu chýbať kvalita z lavičky a hlavne útočník, to musel vidieť aj Karol Marko.

Vrchol prišiel už v základnom tábore

Sezóna však pre fanúšikov Realu ani nemohla začať lepšie. Európsky superpohár priniesol výhru proti Manchestru United a Španielsky superpohár bol čerešničkou na torte. Demolácia Barcelony a dva banány Marca Asensia mali predznamenať krásnu sezónu pod vedením novej hviezdy svetového futbalu. Tá aktuálna ešte v prvom zápase Supercópy hlúpo sotila do rozhodcu a dostala 5 zápasový trest, z ktorého sa pravdepodobne dodnes nespamätala. Ale nikto vtedy netušil, že toto bude vrchol sezóny. Kto potrebuje nového Galáctica, keď máme Asensia, že áno?

Precitnutie ešte len malo prísť. Postupne a potupne. V Lige majstrov bol Real rád, že Dortmund bol v ešte väčšej  kríze. Pretože Tottenham si s ním v podstate robil, čo chcel. Aj v lige začali body pomaličky odchádzať. A tá Barcelona, ktorá dostala v Supercópe facku a stratila Neymara, začala získavať stále väčší náskok. Jednoznačná prehra vo vianočnom El Clasicu ligovú sezónu načisto ukončila. Paulinho, z ktorého prestupu sa všetci smiali, zatiaľ nastrielaľ rovnaký počet gólov ako Ronaldo. Šťastné a veselé.

Jediná šanca sa volá Liga majstrov

Dve súťaže vybavené, nádej žije ešte v Lige majstrov. Ale súper sídli v Paríži a v lete konal presne tak, ako sa v súčasnosti patrí. K Neymarovi priviedol na hosťovanie s prestupom Kyliana Mbappého a svojich súperov zatiaľ ničí rad radom. Peréz so Zidanom musia dúfať, že sa jeho ofenzívne trio dovtedy rozháda a hráči v bielych dresoch získajú späť svoju formu.

Obrana je totiž chabá, krídla bez formy a stred zálohy, ktorý pred polrokom kraľoval svetu, si nevie poradiť so žiadnym súperom. Hra na centre do pokutového územia, v ktorom stoja dvaja hráči je ľahko prekuknuteľná a ak sa Zidane spoliehal na Asensia, veľmi sa popálil. Mužstvo si nevie poradiť so zatiahnutým súperom a Zidane strieda vždy až okolo 70.tej minúty. Vtedy už hráči začínajú byť nervózni a z lavičky neprichádza vytúžená podpora. Spomeňte si, koľko zápasov Realu v posledných minútach vyhrali góly Ramosa, Moratu a Jamesa. A tak namiesto úderu prichádza rana priamo do otvorenej obrany.

Útok potrebuje oživiť

Prišlo zimné prestupové obdobie a vzduchom lietali veľké mená. Hazard, Kane, Aguero, Icardi. Potreba útočníka bola enormná, Zidane však vyhlásil, že hráčom verí a posily mu netreba. Brankár Bilbaa Kepa bol blízko podpisu zmluvy s Realom, ale keď to počul, radšej predĺžil s Athleticom.

V lete chce Real minúť okolo 300 miliónov. Šušká sa o odchode Balea s Ronaldom, príchode Kanea a dokonca aj Neymara. Ten je ževraj v Paríži nespokojný a vidí sa v bielom drese ako náhrada za Ronalda. Útočné trio Realu by o rok malo fungovať v zložení Neymar, Hazard, Kane.

Samozrejme, v tejto kríze sa hovorí aj o odchode Zidana. Najviac sa spomína Jogi Low. Zástancovia Zidana by ho však radi podržali už len kvôli minulým úspechom. Reálne je však treba zhodnotiť, že jeho schopnosť meniť herný štýl a doplniť mužstvo potrebným hráčom je zatiaľ na veľmi slabej úrovni. V ostrom kontraste s Valverdem. Dva herné systémy, ktoré Zizou rotuje sa až príliš spoliehajú na tri faktory. Krídla, Modriča s Kroosom a efektivitu v útoku. Ak vypadne jeden-dva články, Zizou nevie reagovať a tvrdohlavo verí v zlepšenie.

Real nepotrebuje kompletnú prestavbu. Stále má v kádri hráčov najvyššej úrovne. Je však treba dať mužstvu iskru jedným, dvomi veľkými príchodmi a rozlúčiť sa s hráčmi, ktorí už nedokážu mužstvu ponúknuť to, čo kedysi. Benzema, večne zranený Bale a možno dokonca aj ikonická CR sedmička potrebujú byť nahradení novou, po úspechu hladnou krvou. Robia to tak v Paríži, Barcelone, Manchestri a Madrid si už ďalšie prestupové obdobie nemôže dovoliť zaspať. A kedy je vhodnejší čas, ako po Majstrovstvách sveta, ktoré nás čakajú.

Jedno je jasné. Príde nová sezóna a bude to zase iný Real. A nezáleží na tom, koľko hviezd príde. Či to budú super nákupy ako v prípade Kroosa s Modričom, marketingový nákup v štýle Jamesa, alebo zlomenie prestupového rekordu pri Neymarovi.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár