Petra aj Veronika sú späť

28.01.2018 / Miloš Kubalík
Petra Vlhová. (photo: SITA/AP Photo/Jean-Christophe Bott)

Petra Vlhová. / (photo: SITA/AP Photo/Jean-Christophe Bott)

Najlepšie ženy v slalome sa dnes posledný krát pred olympiádou stretli vo švajčiarskom Lenzerheide, aby sa šmykli dole kopcom. Na štarte sme okrem aktuálnej svetovej dvojky Petry Vlhovej mohli po dlhých 316 dňoch vidieť aj našu snehovú kráľovnú Veroniku Velez-Zuzulovú. A to sa tam diali veci. Nevideli ste? Nad Tatrou sa blýska dnes v Alpách zaznelo.

Úspešný návrat Zuzulovej

Ak dovolíte v prvom rade sa potešíme z návratu Veroniky-Velez Zuzulovej. Po zranení kolena, ktoré sa 33-ročnej pretekárke pritrafilo ešte pred sezónou, sa na ostrý štart dostala len dva týždne pred Pjongčangom. Naposledy sme ju takto videli 18.03. minulého roku v pretekoch za veľkou mlákou. Podľa komentátorov na RTVS to bol jej 132. slalom a 186. preteky v kariére vôbec.

V prvom kole išla ako po zranení, opatrne a s 21. najrýchlejším časom sa kvalifikovala do druhého kola. Aj napriek tomu z nej sršala veľká spokojnosť, akoby spadol kameň zo srdca – že konečne. Po zranení kolena boli prognózy na jeseň 2017 úplne iné a Veronika sa hlavne svojou vôľou a drinou dostala späť na kopec.

Navyše v druhom kole zajazdila tretí najlepší čas zo všetkých pretekárok na svahu a to je pred olympiádou skvelá správa. Dvanáste miesto je super, ale dnes o umiestnenie nešlo. Veronika ukázala, že je pripravená konkurovať najlepším a pobiť sa o svoj olympijský sen. V cieli sme mohli sledovať úprimné objatie s Petrou, podobne ako v minulej sezóne.

Ďakujeme Mikaela!

To, že Shiffrinová vypadne, by netipoval nikto ani vo vzdialenej galaxii. Pritom od začiatku išli veci ako zvyčajne. Vlhová nezajazdila v prvom kole ideálne a so stratou 1,12 sekundy za prvou a šiestym miestom nebola viditeľne spokojná. Keby neboli okolo kamery možno by aj zakliala niečo škaredé. Shiffrinová išla naopak svoju tradičnú pohodička jazdu a nič nenasvedčovalo tomu, žeby sa to v kole druhom malo zmeniť. Slalom je však disciplína nevyspytateľná, sneh šmykľavý, lyže kĺzavé a bránky deravé.

Peťa Vlhová vyjazdila v druhom kole najlepší čas a hodila rukavicu všetkým štyrom súperkám pred sebou (piatu Mikaelu nikto nepočítal za súperku). Ako sa baby dolu kopcom spúšťali jedna po druhej, Vlhová sa každou jazdou posúvala na pódium. Počas jazdy Shiffrinovej, keď už bolo druhé miesto isté, Vlhovci začali baliť veci do auta a usporiadatelia chystali americkú hymnu pre víťaza. Mikaela od začiatku svojej jazdy išla tradične isto, ako Yeti na lyžiach. Držala si náskok jednej sekundy a už to vyzeralo na ďalšie nudné prvé miesto, keby v závere trate neurobila nečakanú chybu.

Kolega Martin Marys Pagáč okamžite glosoval.

Výraz tváre Petry Vlhovej počas Shiffrinovej jazdy:

1. kokos, tak tá je z inej planéty...
2. ona padla! Ty brďo, som prvá!!!
3. ehm, no, asi by ma to tak nemalo tešiť...

Tešiť sa z vypadnutia nie je pekné, to je pravda. Shiffrinovú však Petra vie poraziť aj bez toho, dokázala to v úvode sezóny vo fínskom Levi. Dnes si opäť vyslalomovala fantastické prvé miesto a Zuzulová po návrate predviedla tretiu najlepšiu jazdu v druhom kole.

Pred Pjongčangom veľmi dobré správy. Čo poviete?

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár