Tri austrálske príbehy, o ktorých ste možno nepočuli

29.01.2018 / Martin Ferianec
Mate Pavic (čelom k nám), tenista s top formou v roku 2018. (photo: SITA/AP Photo/Vincent Thian)

Mate Pavic (čelom k nám), tenista s top formou v roku 2018. / (photo: SITA/AP Photo/Vincent Thian)

Caroline Wozniacká otáčala v druhom kole zo stavu 1:5 a 15:40, aby sa nakoniec prepracovala k titulu a k postu svetovej jednotky. Roger Federer ešte viac podtrhol svoju jedinečnosť ziskom grandslamu s poradovým číslom dvadsať. Popustil uzdu emóciám a plakal s ním celý svet pri obrazovkách, prípadne priamo v Arene Roda Lavera. Vrátane samotného Lavera. Tieto dva momenty z práve skončeného Australian Open obehli médiami už cely svet zopár krát dookola. Nie však len o dvojhre je prvý grandslam roka. Aj v ostatných kategóriách a väčšinou na menších kurtoch boli k dispozícii zaujímavé príbehy.

Toto sú tri najzaujímavejšie.

3. Korda opäť po 20 rokoch

Tento týždeň, presne 1. februára, to bude presne 20 rokov od triumfu Petra Kordu v Austrálii. Vo dvojhre porazil Marcela Riosa a dosiahol svoj najväčší úspech v kariére. Krátko po ňom nasledoval dopingový pád po ktorom sa k profi tenisu už nevrátil. Na šport však nezanevrel. Dcéry Jessicu a Nelly priviedol ku golfu. K tenisu zasa syna Sebastiana a meno Korda sa tak presne po dvoch dekádach objavilo medzi víťazmi opäť. V juniorskej dvojhre.

Pre Kordu juniora je to najväčší kariérny úspech. Zatiaľ sa na grandslamových juniorkách väčšinou motal v prvých kolách. V Austrálii bol 17-ročný Sebastian, ktorý hráva s vlajočkou USA za menom, medzi nasadenými. Vo finále zdolal v dvoch setoch Tseng Chun Hsina 2:0 na sety. Mimochodom, prešiel trénerskými rukami Ivana Lendla a momentálne ako svojho trénera uvádza svojho otca Petra. Ale keď sa ho opýtate na jeho vzor odpovie Radek Štepánek a Rafael Nadal. Ja byť Korda starší asi mu tú trofej na pár dní zabavím.

2. Najúspešnejšia žena

Pri všetkej úcte ku Caroline Wozniackej, keď hráčka odohrá na jednom turnaji trinásť zápasov s bilanciou 11-2, zahrá si dvojo finálových zápasov a z nich jeden víťazný, musíme napísať o nej. Takúto bilanciu mala v Melbourne Timea Babišová Babosová.

Najskôr si zahrala dve kolá dvojhry, kde vypadla so štvrťfinalistkou Suarez Navarrovou. Ďalej sa už sústredila len na štvorhry a oplatilo sa. Po boku Mladenovičovej ako piate nasadené vyhrali celý turnaj, keď vo finále zdolali ruskú dvojku (aj do počtu hráčok, aj v nasadení turnaja) 6:3, 6:4.

Pri chlapoch sa cíti len o málinko horšie a s kolegom Bopannom si užila slávnostný ceremoniál po druhý krát, hoci ako spokojní porazení. Jedna z najuniverzálnejších hráčok na okruhu si udržuje poradie v top 50 v singlovom rebríčku a aktuálne je piata v deblovom. Získava od nás neoficiálny titul prvej dámy Melbourne pre tento rok.

1. Hráč s najlepšou formou

Určite Vás hneď napadne Roger. Veď získal 20. titul, preboha! Meno ktoré si teraz prečítate vás možno prekvapí a tí, ktorí sa sústredia v tenise výhradne na dvojhru, ho možno ani nepoznajú. Je ním Mate Pavič. Nenájdete za január hráča s vychytenejšou formou než má Chorvát. I keď vo štvorhre.

Akým smerom sa bude január uberať, naznačil už pred grandslamom. S Rakušanom Marachom získali najskôr titul v Dohe, ďalší týždeň v novozélandskom Aucklande. Presunuli sa do Austrálie a plynule pokračovali v nastolenom trende. Vyhrali napriek tomu, že väčšinu zápasov zvládli až na tri sety.

Mate Pavič navyše ukázal fazónu s akou prišiel aj v zmiešanej štvorhre. Po boku Kanaďanky Dabrowskej získal druhý grandslamový titul počas jediného víkendu. Momentálne má takú formu, že aj keby ste ho posadili vedľa paralympionika, získa ešte aj titul vo štvorhre vozíčkarov.

V singli sa nachádza síce až na 940. mieste, tohtoročnou zápasovou bilanciou 19-0 sa dostal na piate miesto deblového rebríčka. Na prize money si od začiatku roka zarobil celkom slušných 473-tisíc dolárov Pre porovnanie náš najlepší singlista Lukáš Lacko vyfaktúroval za január zhruba 100-tisíc, z toho 90 za druhé kolo v Austrálii. Z celkovej sumy výhier na kurtoch, ktorá sa pohybuje na úrovni jeden a pol milióna za kariéru, stihol štvrtinu utŕžiť práve tento mesiac.

Vy ste mali aký január? 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár