Magické, historické, elektrizujúce. Najväčšie futbalové derby sveta

30.01.2018 / Michal Mácsai
Derby majú elektrizujúcu atmosféru. (photo: SITA/AP Photo)

Derby majú elektrizujúcu atmosféru. / (photo: SITA/AP Photo)

Nie je tajomstvom, že niektoré športové zápasy sú počas sezóny zaujímavejšie a sledovanejšie, ako ostatné. Viete to, či hráte horskú ligu alebo sa športom živíte. My sa pozrieme na tie najstaršie a najväčšie derby zápasy zo sveta futbalu.

Zostaviť rebríček najlepších je prakticky nemožné, neexistuje univerzálne hľadisko. Nechajte sa s nami vtiahnuť do desiatky rokov starých sporov, futbalových vojen  a bitiek o mestá. Či už je sezóna vydarená alebo nie, výhra v derby je nesmrteľná a prehra neodpustiteľná...

The Old Firm Derby

Začíname jedným z najstarších súbojov sveta, glasgowským duelom medzi dvoma najúspešnejšími klubmi v škótskej histórii, Rangers a Celticom z Glasgowa.

Súboj náboženstiev a politických názorov medzi modrými protestantmi a bielo-zelenými „katolíkmi“ sa prvýkrát odohral presne pred 130 rokmi, v roku 1888. Jemne navrch, aj napriek posledným nie veľmi úspešným rokom, majú hráči Rangers. Vyhrali 159-krát zo 410 zápasov, ktoré títo dvaja odohrali. Celtic má 152 výhier a 99  zápasov sa skončilo remízou. 

Neuveriteľnú atmosféru v Celtic Parku či na Ibrox Stadium si zažili aj Slováci – Filip Šebo v drese modrom, Stano Varga a Ľubomír Moravčik v drese katolíkov.

Najbližšie derby: 10.3.2018

Pokračovanie: Derby della Madonina


Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár