Felvidék zabojuje o futbalový titul. Na alternatívnych majstrovstvách sveta

01.02.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Fotka je zo zápasu Felvidék - Ostrov Man.  (photo: Wikimedia Commons)

Fotka je zo zápasu Felvidék - Ostrov Man. / (photo: Wikimedia Commons)

Ešte pred začiatkom oficiálneho, veľkého Mundialu v Rusku sa pred letom uskutočnia alternatívne Majstrovstvá sveta. Volajú sa CONIFA World Cup 2018, hrať sa bude od posledného májového dňa do deviateho júna v Londýne. 

CONIFA je v originále the Confederation of Independent Football Associations, po slovensky futbalová federácia asociácií mimo gigantickej FIFA. Je to globálna neziskovka, podporujúca zástupcov medzinárodného futbalu krajín, de-facto krajín, regiónov, menšín a izolovaných teritórií. To všetko sme vyčítali na oficiálnej stránke.

Asociácia vznikla v júni 2013, oslávi teda prvú päťročnicu. Prvé Majstrovstvá svojho sveta zorganizovali o rok neskôr, vo Švédsku, v meste Ostersund. 

Šestnásť finalistov

Na blížiaci sa záverečný turnaj sa kvalifikovalo šestnásť finalistov. Celkom prekvapujúco medzi nimi chýba Katalánsko. Asi sú už príliš oficiálni a navyše, hrať len o druhé miesto by pre ostatných nebola veľká zábava. 

Takto sa v Londýne ukážu hráči z Abcházska, to vieme kde je. Barawa je iná pesnička. Barawa (ešte aj Brava) je prístavné mesto v juhozápadnom regióne Somálska. Barawa je jeho hlavným mestom.  Cascadia (Kaskádia?) je zas región na severozápade USA (Oregon a Washington), prepojený s Britskou Kolumbiou z Kanady. 

Ellan Vannin poznáme pod iným názvom. Ostrov Man sa nachádza v Írskom mori medzi Veľkou Britániou a Írskom. Domov jedného zo šiestich keltských národov je známy skôr automobilovými pretekmi, pri ktorých často ktosi zomrie.

Felvidék je Horná zem, región nám dobre známy. O nich si ešte napíšeme.

Kabylia je africké Švajčiarsko. Nachádza sa medzi pohorím Atlas a Stredozemným morom. Kiribati je nezávislá republika v Tichom oceáne, kdesi za Havajom. Matabeleland je kus Zimbabwe. Severný Cyprus nám niečo hovorí, aj Pandžáb na rozhraní Indie a Pakistanu. Padania je v talianskom údolí, pozostáva z Lombardie, Piedmontu, a ďalších kusov územia na severe Itálie. 

Székely Land je niečo ako Felvidék, len v Rumunsku. Tamilsko okupovanou časťou Srí Lanky (aspoň dúfame, že sme si to správne preložili). Tibet je zdrojom sporov medzi Čínou a zvyškom demokratického sveta. Spojené Kóreje v Japonsku reprezentujú najväčšiu menšinu v krajine ako sa hovorí vychádzajúceho slnka. Západné Arménsko je posledným finalistom Mundialu.

Ranking a skupiny

Svetový ranking vyzerá nasledovne: 

1. Pandžáb

2. Padania

3. Severný Cyprus

4. Ostrov Man

5. Székely Land

6. Japonskí Kórejci

7. Felvidék

8. Abcházsko

Šestnástich statočných rozdelil januárový žreb na Severnom Cypre už aj do štyroch skupín. S názvom "skupina smrti" by sme zaobchádzali v kontexte príkoria, ktoré si niektorí účastníci musia zažívať, veľmi opatrne.

Napíšeme radšej, že sa nevieme rozhodnúť, či sa najlepší futbal bude hrať v skupine 3, alebo 4. Felvidék takisto príliš šťastia nevychytal, jedine v skupine číslo 2 sú tri z ôsmich najlepších krajín rankingu CONIFA. 

Skupina 1: Barawa, Ostrov Man, Tamilsko a Kaskádia

Skupina 2: Abcházsko, Severný Cyprus, Felvidek a Tibet

Skupina 3: Padania, Székely Land, Kiribati a Matabeleland

Skupina 4: Pandžáb, Spojení Kórejci v Japonsku, Západné Arménsko a Kabylia

Felvidék

O Felvidéku sa na stránke CONIFA dočítame, že reprezentuje región pokrývajúci 10% územia Slovenska. Jeho hráči skončili na poslednom turnaji - majstrovstvách Európy Asociácie - na piatom mieste. Aktuálne sú siedmym najlepším tímom spomedzi všetkých, ktorí sú zoradení v jej rebríčku. 

Na webovú stránku tímu sa nám nepodarilo prísť, asi majú zatvorené. Žije to ale na ich Facebooku. Za sídlo majú napísanú Dunajskú Stredu, čo bude prekvapenie asi pre nikoho. Pred turnajom sa pokúsime spojiť s hráčmi alebo trénermi a priniesť aktuálne informácie. Slováci v roku 2018 nakoniec predsa len pocestujú na Majstrovstvá sveta vo futbale! 

CONIFA na svojom webe tvrdí, že chce stavať mosty medzi ľuďmi, národmi, minoritami a regiónmi skrz priateľstvá, kultúru a samozrejme radosť z futbalu. Zároveň sa Asociácia snaží bojovať za fair play a proti rasizmu. 

Alternatívny Mundial budeme na začiatku júna sledovať aj my. Či sa finále odohrá na Wembley, netušíme. Skôr nie. Bude to ale aj tak vhodný aperitív pred hlavným chodom. Majstrovstvami sveta tých oficiálnych krajín. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár