Kto roztočil prestupový kolotoč v Arsenale?

02.02.2018 / Tomáš Turek
Aubameyang. (photo: SITA/AP Photo/Michael Probst)

Aubameyang. / (photo: SITA/AP Photo/Michael Probst)

Keď mal 31. januára Big Ben odbiť 11:00 PM, ostalo ticho. Nielen vo veži, ktorá sa rekonštruuje, ale aj na prestupovom trhu – zimný Transfer Window sa skončil. V anglickej Premier Leauge si na seba najväčšiu pozornosť stiahol Arsenal. Štadiónmi, internetovými fórami, londýnskymi krčmami a taxíkmi sa šepkalo: „To vôbec nevyzerá ako Wengerove prestupy.“ Prestupové okno v zime býva tvrdé a ťažké – je kratšie ako v lete. A tak kluby s predajom robia drahoty, ako Kaliňák s faktúrami pre Kisku. O to väčšie prekvapenie bolo, keď Gunners skríkli: „Škatule, hejbejte se!“ a oni sa naozaj pohli: Walcott odišiel do Evertonu, Sáncheza pred koncom zmluvuy vymenili za Mkhitaryana, zbavili sa preplateného náhradníka Debuchyho a Coquelina  za slušné peniaze predali do Valencie. To najlepšie si však Arsenal pripravil na Deadline day.

Prestupová linka medzi Arsenalom a Chelsea

Chelsea nie je Tottenham, a tak prestupy medzi Blues a Gunners nesprevádzajú výzvy na vyplienenie Londýna. Že to nie je nič výnimočné, za ostatné roky potvrdia páni William Gallas, Ashley Cole, Yossi Benayoun či Lassana Diara. Aj preto sa po prestupe Oliviera Girouda z Arsenalu do Chelsea riešili iné veci ako rivalita klubov – prečo sa Gunners zbavujú hráča, ktorý dostával prednosť vo francúzskej reprezentácii na úkor tímového kolegu, letnej posily Alexandra Lacazetta alebo aj to, či ho Wenger dokázal správne využiť.

Olivier dal v drese Kanonierov za 253 zápasov 105 gólov a na ďalších 41 nahral. Krásne štatistiky na hráča, ktorého mnohí láskavo prezývali „kopyto“. Treba však priznať, že Giroud mal aj zlé momenty, ktorých v tejto sezóne bolo naozaj dosť a pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta bol nespokojný s vyťažením. Stále je to však hráč, ktorý dokáže loptu podržať, je silný chrbtom k bráne a šikovnému trénerovi ponúka zaujímavé možnosti. Arsenal zinkasuje za 32 ročného Francúza 18 miliónov libier, hráčovi ani vedeniu nemajú fanúšikovia pri tomto prestupe nič za zlé. Len sa boja toho, že Conte využije Giroudove prednosti na maximum a urobí z neho gólostroj. Presne to, čo Wenger za 6 rokov nedokázal.

Guľový blesk Pierra-Emericka Aubameyanga

Prestup Aubameyanga z Borussie Dortmund do Arsenalu musel byť inšpirovaný českou komédiou Guľový blesk, v ktorej si malo navzájom vymeniť byty 12 rodín. Arsenal chcel Aubameyanga, Dortmund by ako náhradu bral Girouda, ten však chcel ostať v Londýne. V hlavnom meste Anglicka však bol klub, ktorý zúfalo hľadal útočníka a oslovoval legendárne kolohnáty ako Andy Caroll či Peter Crouch, takže Giroud by bol pre nich výhrou v lotérii. Dortmundu sa však ako náhrada za Aubameyanga pozdával aj Michy Batshuayi, ktorého Chelsea bez náhrady nechcela pustiť. A tak sa spustila akcia Guľový blesk.

Deň pred koncom prestupového okna bola situácia takáto: Arsenal bol dohodnutý s Dortmundom, že za Aubameyanga zaplatí 63 miliónov eur, ale nemecký klub musí zohnať náhradu. Neuveriteľné množstvo vecí sa mohlo pokaziť, aj preto je zázrak, že Giroud stihol prestúpiť do Chelsea, ktorá uvoľnila Batshuayia do Dortmundu a ten dal zelenú prestupu svojho najlepšieho strelca. A tak Arsenal získal trochu problémového, zároveň špičkového útočníka v posledný deň prestupového okna. Dlhoroční fanúšikovia Arsenalu mali problém tomuto transferu uveriť aj po tom, čo ich historicky najdrahšiu posilu uvideli v klubovom drese na oficiálnych stránkach. Naozaj sa to stalo, kto v tom ale mal prsty?

Ozilovo predĺženie zmluvy

Sánchez nepredĺžil zmluvu a pobral sa ta het, do United výmenou za Mkhitaryana. Keď sa vynorili špekulácie, že Mourinho má záujem o Özila s pol rokom dokonca zmluvy, fanúšikovia Gunners sa s nemeckým reprezentantom začali vnútorne lúčiť. Už s tým majú bohaté skúsenosti. Ak by sa Mesutov odchod udial, Arsenal by prišiel o posledného TOP hráča v kádri (pred príchodom Aubameyanga to bolo tak). Teraz si mnohí povedia, že tento lenivec s laxným prístupom nemôže byť špičkový hráč. Štatistika nuda je, má však cenné údaje a teraz hovorí toto: od svojho debutu v Premier League v roku 2013 vytvoril Özil 458 gólových šancí a pridal 49 gólových asistencií – to je viac ako ktorýkoľvek hráč v súťaži.

O to väčší šok a potešenie zažili priaznivci Arsenalu, keď len pár minút po oznámení Aubameyangovho prestupu klub potvrdil predĺženie zmluvy s Özilom. Síce prekonal ďalší rekord – bude dostávať 350 tisíc libier týždenne (pred zdanením). A tak sa Özil stal historicky najlepšie plateným hráčom Kanonierov. Obrovská vec, už druhá počas Deadline day. Môžeme iba špekulovať, kto má najväčší podiel na tomto nearsenalskom prestupovom okne Arsenalu. V lete 2017 sa však udialo vo vedení Gunners menšie zemetrasenie, ktorého výsledkom bol aj príchod nového Head of Recuitment – človeka zodpovedného za výber nových hráčov. Sven Mislintat je meno, ktoré sa oplatí si zapamätať.

Aspoň budete vedieť, o kom bude článok nabudúce. 

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár