Veľký prestupový manuál: Premier League 2018

04.02.2018 / Martin Marys Pagáč
Alexis Sanchez. (photo: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Alexis Sanchez. / (photo: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Začneme úplne nečakane v najsledovanejšej lige sveta, teda anglickej. V rámci tejto ligy registrujeme 72 príchodov do klubu v hodnote 478.750.000€ a 83 odchodov z klubu v hodnote 372.000.000€. Ostrovná peňaženka je tak v súčte ľahšia zhruba o polovicu Neymara. Pre porovnanie, v lete sa na príchody minulo až 1.607.285.000€, počas minulej zimy zas len 276.780.000€. Aby sme príchodom dali nejakú hlavu a pätu, kluby rozdelíme do troch kategórií.

Bojovníci o titul a Európu

Manchester City sa v rebríčku krajín míňajúcich peniaze na vlastnú obranu zaradil na 94. miesto, tesne nad Lotyšsko a Bosnu. V zime opäť vystužovali zadné rady kúpou Aymerica Laporteho z Bilbaa za 65 miliónov. Popritom lovili netradične za oceánom, odkiaľ vzali mladíkov Jacka Harrisona z NYFC za 4 milióny a Erika Palmera-Browna z Kansasu na voľný prestup. Pozitívny impulz, že aj Albert Rusnák by sa niekedy mohol vrátiť do kvalitného klubu. Z Gironského hosťovania sa vrátil Marlos Moreno, aby ho poslali na ďalšie hosťovanie, tento krát do Brazílie. Veď čo, uvidí svety. Mimochodom, od svojho príchodu k Citizens minul Guardiola na prestupy 1.090.740.000€.

Mourinho sa v United zatiaľ drží tesne pod hranicou miliardy a počas tejto zimy šetril pokladničku, keď neminul ani cent. K zaujímavej výmene došlo medzi ním a Arsén(al)om. Diablov posilní veľmi chcený Alexis Sánchez a Kanonierov zase nechcený Henrikh Mkhitaryan. Obaja v rovnakom veku, preferujúci podobnú pozíciu, no chcelo to zmenu. Zároveň sa do kádra United vracia Cameron Borthwick-Jackson, ktorý hosťoval v Leedsi.

Liverpool mal po odchode Coutinha celkom nabitú peňaženku, tak sa rozhodol ísť na nákupy. Z výkladu si však vybral len jednu položku a aj pri tej fanúšikovia len neveriacky krútia hlavou. The Reds kúpili obrancu Virgila van Dijka zo Southamptonu za 78,8 milióna.

Chelsea je po odchode Diega Costu túto zimu v pluse. Za „drobné“ kúpila Emersona z AS Rím (20 miliónov), Oliviera Girouda z Arsenalu (17 miniónov) a Rossa Barkleya z Evertonu (16,9 minióna). To sú vskutku rozumné prestupové sumy vykazujúce dobré hospodárenie. Do kádra sa tiež vrátil Nathan z hosťovania v Amiens.

Kohúti hlásia jediný reálny príchod v podobe nechceného Brazílčana Lucasa z PSG za 28,4 milióna. Okrem neho sa do kádra Tottenhamu vrátil Cameron Carter-Vickers z hosťovania v Sheffielde United.

O netradičnom prestupovom období Arsenalu vám už referoval Tomáš, no pre zhrnutie: Prišiel Mkhitaryan výmenou za Sánchéza, na poslednú chvíľu prišiel Pierre-Emerick Aubameyang z Dortmundu za 63,75 milióna a z gréckej Gianniny kúpili Kanonieri za 2,1 milióna mladučkého stopéra Konstantinosa Mavropanosa.

Pokojný stred

Burnley je v tabuľke po jeseni nečakane vysoko a aby ešte zabojovalo o vyššie priečky, posilnilo sa veteránom Aaronom Lennonom z Evertonu, na hosťovanie pritiahlo Georgesa-Kevina N'Koudoua z Tottenhamu a vrátili sa mu štyria hráči z hosťovania, z ktorých si Alexa Whitmora a Aidena O'Neilla Burnley nechalo, zatiaľ čo Toma Andersona a Luka Hendrieho poslalo na ďalšie hosťovačky do nižších anglických súťaží.

Leicester sa veľmi tento rok nevyznamenal. Anglická Podbrezová siahla len po útočníkovi Foussenim Diabatém z Ajaccia za 2 milióny.

Everton si zadovážil nechceného Thea Walcotta z Arsenalu za 22,5 milióna a ďalších 22 miliónov minul na Cenka Tosuna z Besiktasu. K tejto útočne ladenej dvojici sa pridal na hosťovanie z Manchestru City zadák Eliaquim Mangala. Conor Grant sa zas navrátil z iného hosťovania.

Nedá sa povedať, že by Bournemouth zimné prestupové obdobie nejako trápilo. Vrátili sa mu štyria hráči z hosťovania, z ktorých Ryana Allsopa a Olivera Harfielda zaradil do kádra, zatiaľ čo Bailyho Cargilla a Lewisa Grabbana poslal na ďalšie potulky ostrovom.

Watford kúpil zo Charleroi mladučkého Dodiho Lukebakia za 5 milónov a z Göteborgu ešte mladšieho Pontusa Dahlberga za 3,9 milóna (aj keď ten si ešte zachytá na „Vantrubov štýl“ na hosťovaní vo svojom pôvodnom klube). Na hosťovanie v hodnote 1 milóna zobral Watford  aj v Barcelone odpisovaného Gerarda Deulofeua a zo Sunderlandu tu bude hosťovať Didier Ndong. Veteránom Costelovi Pantilimonovi a Maurovi Záratemu síce skončili hosťovania, no hneď pokračujú v ďalších.

West Ham vytiahol pomerne vysokú sumu (10,2 milióna) za neznámeho útočníka Prestonu Jordana Hugilla. Ďalším novým útočníkom Kladivárov je Oladapo Afolayan zo Solihullu. Z Interu Miláno k nim mieri na hosťovanie za 1,2 milióna João Mário. Josh Cullen a Reece Burke sa vrátili z hosťovania v Boltone, Reece Oxford predĺžil svoje hosťovanie v Mönchengladbachu.

Crystal Palace lovil v Dánsku a Poľsku. Kúpa Alexandera Sörlotha z Midtjylland ho vyšla na 7,8 milióna, za Jaroslawa Jacha zaplatil v Lubine 2,75 milióna. Na hosťovanie z Benficy prišiel Erdal Rakip, Keshi Anderson predĺžil svoje hosťovanie v Swindone.

Záchranári

Martin Dúbravka predsa len podpísal dlho omieľané hosťovanie v Newcastli za 2 milióny. Tešíme sa že po čase máme opäť Slováka v Premier League. Snáď si tam zachytá. Straky podpísali aj hosťovanie Kenedyho z Chelsey a Islama Slimaniho z Leicesteru. Ivanovi Toneymu a Adamovi Armstrongovi síce skončili hosťovania, no bolí poslaní na ďalšie.

Brighton vrhol peniaze do útoku a zaplatil sľubných 17 miliónov za Jürgena Locadiu z Eindhovenu. Na hosťovanie zobral Leonarda Ullou z Leicesteru. Z Accringtonu sa vrátil Tyler Hornby-Forbes a Kazenga LuaLua bol po návrate poslaný na ďalšie hosťovanie.

Hrnčiari obetovali 16 milónov na nákup Badoua Ndiayeho z Galatasarayu a 6,2 milióna za Moritza Bauera z Kazane. Na 600-tisícové hosťovanie prišiel z Augsburgu Konstantinos Stafylidis.

Huddlesfield sa rozkukal v Norwichi, kde nechal 12,35 milióna za Alexa Pritcharda. Na hosťovanie z Monaca prišiel Terence Kongolo, Sean Scannell sa vrátil z hosťovania v Burtone. Jack Payne vymenil v rámci hosťovania Blackburn za Oxford.

Southampton nezvykne vo veľkom nakupovať, skôr vychováva talenty pre ostatné kluby, no tento rok je na tom biedne, a tak neváhal poslať 22 miliónov do Monaca za útočníka Guida Carrilla.

Labute potrebovali vystužiť stred poľa a tak do Swansea zamieril André Ayew z West Hamu za 22,8 milióna a na hosťovanie z Leicestru prišiel Andy King. Na to, ako málo Leicester nakupoval, sa celkom ochotne zbavil hŕstky hráčov, navyše ich poposielal do konkurenčných klubov z rovnakej súťaže.

Na chvoste sa krčiaci West Bromwich skúšal šťastie v Egypte. Po polročnom hosťovaní kúpil z Ahly za 5 miliónov Ahmeda Hegazyho a hosťovanie Aliho Gabra zo Zamaleku ho vyšlo na 500 tisíc. Prekvapujúcim hosťovaním môže byť aj večne zranený talent z Liverpoolu, Daniel Sturridge. Návrat z hosťovaní hlásia Jonathan Leko, Rekeem Harper a Kane Wilson.

Veľký prestupový manuál, zima 2018

1. Premier League

2. Bundesliga

3. La Liga

4. Serie A

5. Ligue 1

6. Slováci v zahraničí

7. Bonusové prestupy

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár